späť

Čo všetko sa nájde na bankovke?

Čo všetko sa nájde na bankovke?

Bežné bankovky musia mať dosť zaujímavý život. Sú to veľké cestovateľky, putujú z ruky do ruky, z peňaženky do peňaženky, z vrecka do vrecka, niektoré meny sa dokonca pohybujú cez hranice. V obehu bývajú až 10 rokov a za ten čas sa im môže prihodiť všeličo. Na priemernej bankovke nájdete minimálne jednu z nasledujúcich vecí:

Fľaky od jedla a pitia
Klasická situácia – platíte za štvrť pizze, párok v rožku alebo šišku s džemom a bankovku chytíte práve tou rukou, ktorú ste si pred chvíľou zašpinili od jedla. Komu sa to ešte nestalo? Minimálne nápoj vyliaty na peňaženku určite poznáte.

Fľaky od krvi
A môžete len dúfať, že sa pôvodný vlastník krvi len porezal o papier a vy v ruke nedržíte „svedka“ násilného trestného činu.

Baktérie
Na bankovkách sú desiatky kolónií mikróbov, tisíce baktérií. Medzi nimi sa nezriedka objaví aj baktéria E.coli alebo salmonelóza, ktoré vám môžu spôsobiť nepríjemné tráviace problémy.

Telefónne čísla
To by teoreticky mohol byť jeden z tých príjemnejších následkov používania papierových peňazí. Ale chcete to riskovať…?

Lepiaca páska
V lepšom prípade lepiaca páska, v horšom len trhlina.

Praktická rada na záver:
Keď vám poškodenú bankovku vrátia v obchode, kľudne povedzte, že ju nechcete. Obchodník ju odnesie do akejkoľvek hotovostnej banky. Ak ide o bežné poškodenie (natrhnutie, vypranie v práčke, príliš veľké škvrny, level šalát…) a dá sa ľahko rozpoznať, o akú bankovku ide, je banka zo zákona povinná ju vymeniť. Tu by sme sa chceli prihovoriť aj za predavačov – keď nechcú prijať poškodené peniaze, netrápte ich a sami ich zájdite vymeniť. S ohorenými alebo potrhanými peniazmi sa už musí zájsť do NBS. Aby ste v národnej banke dostali späť plnú hodnotu, musíte doniesť viac ako 50 % eurobankovky. Pri predložení 50 % alebo menšej časti bankovky je potrebné preukázať, že chýbajúce časti boli zničené.

Bezkontaktná karta je bez baktérií, krvi, jedla, skrátka ďalší dôvod, prečo platiť v hotovosti čo najmenej!
 

 

tím mBank

Kategórie:

Voľný čas, Produkty