späť

5 rád a tipov, ako na poplatky za vedenie účtu

Bežné účty sa stali nevyhnutnou súčasťou nášho života. Využívame ich denno-denne, aj keď si to neraz ani neuvedomíme. Za čo všetko platíme a nemuseli by sme? A za čo všetko platíme a ani o tom nevieme? Prinášame prehľad najčastejších poplatkov za vedenie účtu a tipy, ako sa im vyhnúť alebo ich aspoň znížiť.

1. Za založenie a zrušenie účtu
Sú banky, v ktorých za účet platíte, hoci ste ho ešte ani nezačali využívať. Áno, máme na mysli poplatok za založenie účtu. A to ešte banka od vás chce, aby ste prišli na pobočku, vystáli rad, vyplnili formuláre a čakali. Dá sa to aj inak. U nás si môžete osobný účet založiť cez internet a bez poplatkov. Potrebné dokumenty vám prinesie kuriér, a o pár dní vám príde poštou aj platobná karta k účtu.
Aj zrušenie účtu vás môže stáť niekoľko eur, ktoré viete využiť aj rozumnejšie. Vždy je dobré, keď si podmienky preveríte dopredu.

2. Za vedenie účtu
Ak už máte banku, kde je vedenie účtu spoplatnené, poplatky za vedenie sa dajú znížiť, ak ho využívate aktívne, v banke sporíte, alebo v nej máte úver. Čím viac transakcií na účte robíte, tým menšie poplatky za vedenie účtu zaplatíte.

3. Za prevody a výbery z bankomatov
Poplatky za vedenie účtu zahŕňajú nielen operácie na pobočke, ale aj online transakcie, o ktorých veľakrát ani nemusíme vedieť. Prevody z účtov, inkasá, trvalé príkazy... Dokonca aj keď vám prídu peniaze na účet zo zahraničia. Za to všetko môžete platiť.
Podobne je to aj s výberom z bankomatov. Tým sa môžete vyhnúť aktívnym využívaním služieb, napr. častým platením kartou.

4. Za SMS notifikácie
Ak nemáte SMS notifikácie zarátané v rámci balíčka, sú spoplatnené zvlášť. Jedna informačná SMS stojí síce len pár centov, ak ste však na účte aktívny a príde vám ich za deň viac, zaplatíte mesačne hneď niekoľko eur. V tomto prípade je lepšie si predplatiť paušálny balíček SMS, alebo využívať e-mailovú notifikáciu, ktorá býva bezplatná.

5. Za trvalé príkazy a zmenu limitov na karte
Za zmeny v limitoch a trvalých príkazoch na pobočke si môžete priplatiť. Naopak, ušetríte, ak si trvalé príkazy alebo limity zmeníte sami cez internet. U nás vám za zmenu limitov alebo trvalých príkazov cez internet banking nenaúčtujeme ani cent. 

Hoci sa poplatky za vedenie účtu pohybujú väčšinou na úrovni pár eur za mesiac, ak ich máte platiť dlhšiu dobu, za rok sa môže celková suma vyšplhať až na niekoľko desiatok eur. Preto je dobré držať sa zlatého pravidla - neplaťme za niečo, čo nepotrebujeme, ani za čo platiť nemusíme.
 

Kategórie:

Voľný čas