späť

Ako našetriť na skvelú dovolenku?

Ak hľadáte zázračný recept, ako si počas pár dní našetriť dosť peňazí na luxusné tri týždne v päťhviezdičkovom hoteli pod palmami, tu ho nenájdete. Našetriť si peniaze na čokoľvek vrátane dovolenky jednoducho chvíľu trvá. Keď však budete šetriť s rozumom, nemusí vás to nijak bolieť ani obmedzovať. Skrátka sa vyvarujte neúsporného správania sa – napríklad takéhoto…

Hneď ako budem mať čas, účet za telefón zaplatím
Z vlastnej skúsenosti asi viete, že viac času nemáme nikdy. A čas na platenie účtov je obzvlášť nedostatková komodita. Zato čas na obľúbený seriál alebo krátkeho šlofíka k dispozícii zvykne byť. Určite ale viete, že ak neplatíte načas, hrozí vám finančná sankcia. Napríklad v prípade neskoro uhradeného vyúčtovania za telefón ide až o niekoľko desiatok eur. Riešením je platiť okamžite alebo si nastaviť trvalé platby či inkaso.

Síce to nepotrebujem, ale je to v zľave!
Obchodníci veľmi dobre vedia, že zákazníci chcú mať pocit výhodnej kúpy. Aj preto sú v obchodoch neustále rôzne zľavy. Kúpte si jedno tričko a druhé dostanete zdarma. Skúste si vždy pred podobne výhodným nákupom položiť otázku, či danú vec skutočne potrebujete, alebo jej nákupom v skutočnosti namiesto šetrenia míňate.

Jesť lacnejšie často znamená aj jesť zdravšie
Obložené bagety a sendviče, ktorými mnohí z nás zaháňajú hlad, často obsahujú kopu nezdravých konzervačných látok, dochucovadiel, dosť soli a málo čerstvých ingrediencií. Skúste si pripravovať desiatu sami. Vlastný obložený chlieb vás vyjde menej než zabalený sendvič z veľkovýroby a navyše budete vedieť, čo jete.

Nebuďte zbytočne pohodlní
Ak cestujete každý deň do práce autom, prepočítajte si, či sa vám to oplatí. Skúste prekonať vlastnú lenivosť a dajte občas šancu MHD alebo bicyklu. Ak je automobil jediný dopravný prostriedok, ktorý môžete využiť, skúste sa napríklad dohodnúť so susedmi alebo kamarátmi, že budete jazdiť do práce spoločne a výdavky na cestu si rozdelíte.

Tma šetrí peniaze
Viete, koľko peňazí mesačne miniete za elektrinu? Ak ste to ešte nespravili, kúpte si úsporné žiarovky a dodržujte zásadu, ktorú nám babičky hovorievali už v detstve – zhasínajte po sebe! Sami uvidíte, ako to vašim účtom za elektrinu prospeje.

Chladnička je žrút
Náklady na chladenie a mrazenie potravín môžu tvoriť 10 – 20 % spotreby energie celej domácnosti. Ak chcete začať šetriť a máte staršiu chladničku, určite sa vám oplatí investícia do nového úsporného spotrebiča (ideálne v energetickej triede A+++). Vzhľadom na to, že chladnička a mraznička patria k najväčším žrútom elektriny, je návratnosť vašej investície stopercentne zaistená.

Kam sa zas stratili všetky peniaze?
Viesť si záznamy, koľko peňazí a za čo každý mesiac miniete, sa vám asi zdá ako zbytočná a otravná rada. Lenže funguje. Ak na vlastné oči vidíte, za čo a kedy míňate, možno zistíte, že vám peniaze z účtu unikajú z úplne iných dôvodov, než ste pôvodne predpokladali. Možno až príliš utrácate za oblečenie alebo si doprajete príliš drahé jedlá v reštauráciách.

Dokonalý prehľad o vývoji vašich financií vrátane možnosti si naplánovať rozpočet dopredu vám pohodlne poskytne nástroj Správca financií v našom internetovom bankovníctve. Správca financií umožňuje nastaviť si vlastné rozpočtové kategórie (oblečenie, reštaurácie, benzín atď.) a vďaka tomu ihneď vidíte, za čo najviac míňate. A ak je to možné, môžete sa práve v takých kategóriách uskromniť a vďaka tomu ušetriť.
 

Kategórie:

Voľný čas

Tagy:

oddych