späť

Ako úspešne zdolať finančné nástrahy leta?

Nezabudli ste ani plavky, ani opaľovací krém, ani nabíjačku na telefón, ale na čo vám to je, keď nemáte peniaze? Spísali sme pre vás pár rád, ktoré sa určite oplatia prečítať pred odchodom na dovolenku. Teda ak nechcete na vlastnej koži otestovať platnosť známeho českého príslovia „bez peněz do hospody nelez“.

Keď s ňou nemôžem platiť ja, tak nikto!
Strata platobnej karty patrí asi k najčastejším finančným patáliám, ktoré vás na dovolenke môžu postretnúť. Náročné presuny, mnoho nových zážitkov a mozog v odpočinkovom móde. To všetko prispieva ku zníženiu našej ostražitosti a ani sa nenazdáme, platobná alebo kreditná karta je fuč. Ešte pred tým než bezúspešne prehľadáte všetky miesta, kde by mohla byť, čo najskôr ju zablokujte! V mBank vyriešite blokáciu na telefónnom čísle 0850 60 60 50, pri volaní zo zahraničia potom platí +421 232 101 080. Prípadný zlodej si môže údaje na karte opísať a po jej opätovnej aktivácii veselo míňať vaše peniaze, preto je lepšie vybaviť si kartu novú. Z tohto dôvodu mBank odblokovanie karty ani neumožňuje. Rozhodne zvážte poistenie zneužitia karty v dôsledku jej odcudzenia alebo straty. Ak nahlásite udalosť do 4 dní, zaplatia vám okrem iného aj vybavenie novej karty.

Platobné karty neberieme
Chystáte sa na hudobný festival, do kempu, na chatu v dedinke odrezanej od sveta, alebo sa v zahraničí chcete vyhnúť veľkým turistickým letoviskám? Potom sa vám môže stať, že hoci platobnú kartu nestratíte, aj tak s ňou nezaplatíte. Preto si pred odchodom nezabudnite overiť situáciu s bankomatmi a prípadne si vyberte dostatok hotovosti. Inak by ste totiž v romantickom kempe pri rieke mohli namiesto špliechania vlniek počúvať vlastné škŕkanie v bruchu.
Len pripomíname, že s mBank nemusíte riešiť, či použijete bankomat na Slovensku alebo v zahraničí. Každý je ten váš. A ak kartou platíte často, môžete získať až 4 výbery v mesiaci zadarmo.

Peňaženku som si dal predsa sem, tak prečo tu už nie je?
Možno zvládnete doraziť do cieľa bez straty karty, a dokonca si ani nezabudnete vybrať hotovosť. Potom však od samej radosti necháte peňaženku v stane, v chatke alebo na izbe v hoteli a idete si s kamarátmi a pár drobnými vo vrecku dopriať zaslúžené občerstvenie. Po návrate vás ale môže prekvapiť, že vaša peňaženka nepočkala a vyrazila na dovolenku s niekým iným. Zvážte, či nie je bezpečnejšie nosiť ju neustále so sebou, a ak ste v hoteli, popýtajte sa na trezor.

Asi mi odplávala
Skúsených vodákov naša posledná rada neprekvapí, ale každé leto sa na splav vyberie aj kopa začiatočníkov. Práve im znovu pripomíname, že peňaženku by mali mať v nepremokavom obale a zaistenú tak, aby v prípade prevrátenia lode neodplávala. Aj keď si pri splavovaní Hrona chcete kúpiť zmrzlinu alebo niečo od smädu pri každej príležitosti, rozhodne vždy vráťte peniaze naspäť do púzdra. A to aj vtedy, keď vám kamaráti radia, že prevrátenie nehrozí, a že tamto aj tak určite zastavíte, tak sa upratovaním vecí nezdržujte. My vám radíme opak – pri starostlivosti o peňaženku sa zdržujte vždy!
 

Kategórie:

Voľný čas