späť

7 nevýhod „drobákov“

Korunka ku korunke a máte milión. Toto príslovie už ste pravdepodobne niekedy počuli a možno ste sa na ňom len ironicky pousmiali. Ale napadlo vás niekedy, koľko peňazí mesačne miniete za zdanlivo lacné maličkosti? A koľko mincí a bankoviek už ste za život vytratili z vreciek?


Mám len drobné
Máme tendenciu vnímať mince v peňaženke len ako drobné. Obvykle im tak aj hovoríme. Pre zaujímavosť sme si spočítali, koľko takých drobných dokáže človek minúť za jeden deň: Ráno si kúpi napríklad coffee to go za euro a k tomu muffin za ďalšie euro, potom ide okolo trafiky a zaujme ho titulok, tak si kúpi časopis za euro, po obede zmrzlinu za 2 eurá, cestou z práce domov prekvapí malý hlad, to máme hot-dog za 50 centov a nakoniec mu príde ľúto predavačky kvetín na autobusovej zastávke – za euro. A kde to ide, nechá tringelt.


Ani nemá pocit, že by míňal. Podobným spôsobom ale minie nejakých 5 eur za deň. To je 35 eur za týždeň a zhruba 140 eur za mesiac. A ruku na srdce – ak by ste tie drobné vo vrecku nemali, mnohé z vyššie uvedených maličkostí si nekúpite, pretože ich skrátka vôbec nepotrebujete. A mať mesačne o 140 eur viac už rozhodne nie je drobný finančný rozdiel!


Nemám ani deravý groš, ale za celý mesiac som si nič nekúpil

Dostanete výplatu, plánujete šetriť, ale na konci mesiaca zrazu nič nemáte. A vlastne ani neviete, na čo ste všetky peniaze minuli. Vďaka platobnej karte a internetu aspoň hneď vidíte, aké nákupy sú vašou Achillovou pätou, a môžete ich obmedziť. V internetovom bankovníctve mBank sme pre vás pre tento účel vytvorili Správcu financií. Aby sme hotovosti nekrivdili – môžete si samozrejme viesť podrobný finančný denník, schovávať si účtenky alebo zapisovať každý kúpený rožok…


Asi som tie drobáky niekde vytratil

Peniaze majú nepríjemné sklony opúšťať vrecká a zostávať na neznámych miestach. Alebo v nich naopak zostávajú, keď sa to vôbec nehodí – napríklad keď si potrebujete oprať oblečenie. Peňaženka má tendenciu opúšťať vrecká podstatne slabšiu, ale zas jej pri tom niektorí ľudia veľmi radi pomáhajú. Ak v nej máte väčšie množstvo hotovosti, dosť to zabolí. Stovku si na diaľku nezablokujete a v banke vám novú nikto nevydá.


Peňaženka váži tonu

Kto z nás nikdy nepočul pri platení slová: „Musím vám vydať takto, menšie by ste nemali”? Nielen, že nemáte chuť to ani počítať, ale vaša peňaženka oťažie a nadobudne na objeme tak, že si ju do vrecka nohavíc už nenapcháte.


Zdržujete v rade
Platenie kartou, obzvlášť bezkontaktné, je extrémne rýchle. Ak sa ale pri pokladni zdĺhavo hrabete v peňaženke a hľadáte presný obnos medzi haldou mincí, ľudia za vami v rade obvykle dostávajú infarktové stavy.


Bacilonosiči
Na rozdiel od platobnej karty, ktorú chytáte len vy, prejdú mince a bankovky denne rukami desiatok ľudí. A nikdy neviete, kto z nich má napríklad žltačku. A máte snáď čas si po každom platení umývať ruky?


Narobia vám diery vo vreckách
Ak vo vrecku pravidelne nosíte tony kovových mincí, nemôžete sa potom diviť, že ho máte deravé. Znie to ako výčitka od vašej mamy? Tým skôr to tak je. Rodičia majú vždy pravdu.

 

Kategórie:

Bezpečnosť

Tagy:

mKonto, karta