späť

ako zbytočne neprísť o peniaze pri predčasných splátkach hypotéky?

Ak hovoríme o predčasnom splatení hypotéky, je kľúčové vysvetliť si, čo presne je fixácia. Ak si peniaze požičiate od kamaráta, zvyčajne je rád, že mu pôžičku splatíte skôr ako neskôr. Samozrejme vysoká pôžička potrebná na byt alebo rodinný dom je niečo celkom iné - všetko sa riadi zmluvou (hoci samozrejme nie je od veci zmluvne ukotviť aj vyššiu pôžičku medzi známymi ). A v zmluve je upravená práve aj doba fixácie.

Čo je fixácia?


Je to čas, po ktorý vám banka garantuje úrokovú sadzbu a mesačnú splátku. V praxi to znamená, že ak je doba fixácie vašej hypotéky 3 roky, po túto dobu sa výška vašej úrokovej sadzby ani mesačné splátky nemenia,“ vysvetľuje produktová manažérka hypotekárneho úveru Martina Holúbková.

„Súčasne nízke úrokové sadzby lákajú čoraz viac klientov zafixovať si sadzbu na čo najdlhšie obdobie. Čím je ale dlhšia fixácia, tým sú úrokové sadzby vyššie a to z dôvodu ceny peňazí na trhu,“ dodáva.

Kratšia doba fixácie je lepšia pre klientov, ktorým nevadí zmena úrokovej sadzby v budúcnosti. Tí môžu naopak vykonávať mimoriadne splátky, alebo celý úver splatiť skôr než u dlhších fixácií. mBank umožňuje klientovi vykonávať mimoriadne splátky zadarmo do výšky 20% ročnej istiny aj v priebehu fixácie, čo je určite férová ponuka, ktorá stále nie je štandardom v iných bankách.

Dlhšia doba fixácie
sa zase oplatí klientom, ktorí majú stále rovnakú výšku príjmu a chcú mať nemennú aj výšku mesačnej splátky. Neplánujú nehnuteľnosť predať a s mimoriadnymi splátkami počítajú minimálne.

V priebehu fixácie nemožno predčasne splatiť hypotéku bez sankčných poplatkov. Banky umožňujú celkové splatenie hypotéky zadarmo iba pri obnovení fixácie.

„Môže sa vám stať, že sa počas splácania hypotéky vaša finančná situácia zlepší, takže by ste hypotekárny úver zvládli splatiť rýchlejšie. Ale pozor! Vykonať mimoriadnu splátku alebo predčasne splatiť hypotéku môžete u všetkých bánk bez komplikácií a finančných sankcií až vo chvíli, keď vám skončí doba fixácie úrokovej sadzby. Aj preto je dôležité správne si dobu fixácie premyslieť už pri podpise zmluvy o hypotéke,“ upozorňuje ešte Holúbková.

Zistite si možnosti mimoriadnej splátky

V mBank máte raz za rok možnosť zaplatiť mimoriadnu splátku hypotéky zadarmo a to až do výšky 20% ročnej istiny. Nemusíte ju banke oznamovať ani ju s nikým konzultovať. Sú to predsa vaše peniaze a vaše bývanie :) Jednoducho odošlite peniaze prostredníctvom internetového bankovníctva z pohodlia svojho nového domova a na základe tejto mimoriadnej splátky sa automaticky zmení výška mesačných splátok hypotéky, doba splatnosti sa nemení.

Iné banky poskytujú možnosti prevedenia mimoriadnych splátok za rôznych podmienok – napr. 20% zdarma z nesplatenej istiny alebo niektoré banky počítajú z pôvodnej výšky úveru. Dokonca sú aj bankové domy, ktoré umožňujú klientovi vykonať mimoriadnu splátku len 1x za celý úver. Považujú ich totiž de facto za porušenie splátkového kalendára. O možnosti mimoriadnych splátok sa preto informujte vždy ešte pred tým, než zmluvu o hypotéke uzavriete, nech vám vysnívané bývanie neprinesie zbytočné starosti naviac.

Pre tých, ktorí by chceli hypotéky splácať predčasne, sa ale zrejme blýska na lepšie časy. V EÚ totiž začala platiť smernica umožňujúca členským štátom sankcie za predčasné splatenie hypotéky zakázať. Ministerstvo financií plánuje požiadavky Bruselu implementovať do zákona, ktorý bude okrem iného regulovať aj poplatky za predčasné splatenie hypotekárneho úveru.

Nezabudnite teda pri dojednaní hypotéky venovať pozornosť aj možnosti predčasného splatenia, pretože šťastie praje pripraveným. A to vy teraz ste, takže môžete hneď porovnať výhodnosť našej mHypotéky :)
 

Kategórie:

Aktuality

Tagy:

hypotéka