späť

Špecialistka mBank na úvery na bývanie komentuje vývoj situácie na úverovom trhu

Úrokové sadzby hypoték sú v súčasnosti na svojom historickom minime. Ich vývoj u nás i vo svete do značnej miery ovplyvnila americká hypotekárna kríza. Stručne a veľmi zjednodušene sa dá povedať, že v jej centre stálo poskytovanie tzv. subprime hypoték.

Jedná sa o poskytovanie hypoték často za vysokú úrokovú mieru, avšak s minimálnym nárokom na bonitu klienta. Bankové inštitúcie spolu s investormi rozbehli neskutočný kolotoč hypoték, domácnosti nakupovali domy, bankári a investori profitovali z úrokov a pritom si nikto neuvedomoval, že sa jedná o časovanú bombu. Domácnosti postupne neboli schopné svoje hypotéky splácať a domy prepadali do rúk bánk a investorov, ktorí sa snažili nehnuteľnosti predať. Lenže pravidlá ponuky a dopytu sú neúprosné a cena nehnuteľností rapídne klesla, teda prišlo k zrúteniu trhu s nehnuteľnosťami a finančné inštitúcie už neboli schopné splácať svoje záväzky. Nasledovali aj ďalšie negatívne dopady, a tak hypotéky v Spojených štátoch ovplyvnili ekonomickú situáciu na celom svete.

„Slovenský hypotekárny pravek“ siaha do roku 1995. Predovšetkým kvôli veľmi vysokej úrokovej miere (11–12%) a malým skúsenostiam s touto formou financovania bývania u nás spočiatku nebol o hypotéky prílišný záujem. Situácia sa začala pozvoľna zlepšovať v roku 1999, kedy začal trend postupného znižovania úrokovej miery a objem poskytnutých úverov sa stále zvyšoval. V roku 2008 ale doľahla americká hypotekárna kríza aj na Slovenskú republiku. Počas nasledujúcich dvoch rokov dochádza k značnému útlmu v tejto oblasti. Z dôvodov ekonomickej neistoty zvolili bankové inštitúcie veľmi defenzívnu politiku poskytovania úverov a začali opäť apelovať na bonitu klienta a jeho dokumentovania príjmov. Trvalo približne dva roky, kým sa tuzemský trh úverov na bývanie opäť stabilizoval a trend znižovania úrokovej miery si ďalej razil svoju cestu.

„Priemerná úroková sadzba nových úverov na bývanie sa dostala na historické minimum 2,51 %. Banky poskytujú rekordné objemy nových úverov, v máji to bolo 458,9 mil EUR. Takto nízke sadzby dovoľujú záujemcom o hypotéku si požičať viac, a svoje ušetrené prostriedky využiť na vybavenie domácnosti a pod.,“ komentuje produktová manažérka pre mHypotéku Martina Holúbková a dodáva:

„V prospech nízkych úrokových sadzieb hypotekárnych úverov hrá aj nízka cena zdrojov od ECB. Týmto krokom chce centrálna banka povzbudiť ekonomický rast. Avšak aktuálne dianie v Grécku má vplyv na výnosy na nemeckých vládnych dlhopisoch, ktoré vyskočili z 0,2% na takmer 1%. Ak stúpne cena aj slovenských dlhopisov, je pravdepodobnosť, že trend klesajúcich úrokových sadzieb sa zastaví. My sme úroky na mHypotéke znížili a začíname na garantovanej sadzbe 1,54 % p.a. pri trojročnej fixácii. Obecne online banky majú oveľa nižšie náklady ako veľké banky a pretože nemajú zvýšené náklady, tak ich samozrejme neprenášajú na klientov formou poplatkov, alebo vysokých úrokových sadzieb. Počas tohto roka očakávame nízke úrokové sadzby, a v priebehu jesene je pravdepodobné zníženie sadzieb z dôvodu marketingových akcií jednotlivých bánk.“

Kategórie:

Aktuality

Tagy:

úver