späť

6 situácií, v ktorých sa často necháme finančne napáliť

Šetríme, sme zodpovední, neutrácame za zbytočnosti. Potom ale nastanú situácie, kedy prídeme o väčšiu finančnú čiastku, ani nevieme ako. Je vám niektorá z týchto viet povedomá?

V krčme - "Kámo, požičaj mi 15 eur! Hneď zajtra ti to vrátim."

Ak sa pojmom zajtra označuje časové obdobie od týždňa až po nikdy, potom je táto veta pravdivá. Teda za predpokladu, že je dotyčný skutočne váš kamarát a nie len náhodný prísediaci pri stole, ktorý vám je síce dnes večer sympatický, ale už ho v živote neuvidíte.

V autobazáre - "Toto je to najlepšie auto, čo tu máme. Jazdil s ním len nemecký dôchodca a väčšinu času stálo v garáži."


Avšak predajca v bazáre vám mohol zabudnúť povedať, že okrem nemeckého dôchodcu malo auto ešte ďalších päť majiteľov a možno sa mu nejakým nedopatrením sám pretočil tachometer.

V taxíku - "To máte tak maximálne za 5 eur. To ani nebudem zapínať taxameter."

Päť eur plus mínus pár eur navyše. A že sa k vám takou obchádzkou nejde? Ale nehovorte, pán vodič už tadiaľ jazdí aspoň desať rokov, tak vie najlepšie, ako sa k vám ide.

V obchode s obuvou alebo oblečením - "To vám veľmi pristane. To využijete celý rok! Že to tlačí? To povolí."

Nepovolí. Topánky sa nezväčšia a nohavice sa v páse nerozšíria. A pokiaľ si nie ste pri nákupe istí, že vám daná vec pristane, tak vedzte, že nepristane a ani nezačne.

V obchode s obuvou alebo oblečením druhýkrát - "To je posledný kus. Zlacňovať určite nebudeme, ak to nekúpite, tak ste naozaj hlúpy."


Po takejto kúpe obvykle do týždňa zmienený tovar zlacnie. Aspoň o štvrtinu. A na sklade sa zrazu zázračne objavia ďalšie kusy. A potom máte rovnaké tričko ako všetci okolo, ale to vaše stálo o polovicu viac.

Pri rozhovore s opravárom (takmer čohokoľvek) - "Áno mladý pán, tak to je asi na väčšiu opravu. To vám odišiel kompresor, ale môžu to byť aj rozvody, alebo káble. Koľko to bude stáť? Ťažko povedať takto z hlavy."

Ak nie ste kutil, môže byť pre vás oprava akéhokoľvek domáceho spotrebiča veľká neznáma. Aj banálna závada sa môže javiť ako katastrofa. A niektorí opravári to vedia.
 

Kategórie:

Voľný čas

Tagy:

financie