späť

10 tipov ako finančne prežiť začiatok školského roka

Začiatok školského roka zvyčajne dokáže urobiť v peňaženke rodičov poriadny vietor. Ako výdavky spojené s nástupom ratolestí do školských lavíc znížiť? Spísali sme pre vás desať praktických a jednoduchých tipov.

Nakupujte vopred, alebo naopak počkajte

Bezprostredne pred a tesne po začiatku školského roka stavajú obchodníci ceny nahor. Najlepšie je preto školské tašky, peračníky, zošity a ďalšie pomôcky kúpiť buď začiatkom prázdnin (čo už teraz nestihnete), alebo naopak počkať až opadne septembrová nákupná hystéria a ceny pôjdu dole.


Porovnávajte ceny
Internet našťastie ponúka rýchlu možnosť porovnania cien. Úplne rovnaký školský batoh so Spidermanom bude mať na sklade hneď niekoľko e-shopov. Vy si len vyberiete ten najlacnejší.

Skúste internetové aukcie a bazáry
Na diskusných fórach typu Modrý koník alebo MIMIBAZARi nájdete veľa ponúk použitých a zánovných školských potrieb, ktoré vašim deťom môžu veľmi dobre poslúžiť a vám ušetria peniaze.


Počkajte, čo budú deti naozaj potrebovať

Počkajte, keď deti prídu zo školy so zoznamom skutočne potrebných vecí. Ak nakúpite veľké množstvo školských potrieb vopred, môže sa stať, že deti napríklad štvrtinu nebudú potrebovať vôbec a vy peniaze miniete zbytočne.


Popýtajte sa u známych, ktorí majú staršie deti
Pokiaľ štvrták môže byť nadšený z peračníka s Batmanom, piatak môže povedať, že Batman je pre drobcov a rozhodne sa s ním už v škole nemieni strápňovať. Ak máte medzi známymi niekoho, kto má staršieho školáka, ako je ten váš, popýtajte sa, či nemá nejaké podobne "trápne" školské pomôcky, ktoré by ten váš využil.


Pozor na "výhodné" balíčky školských potrieb
Na prvý pohľad skvelá ponuka - objemný balík pasteliek, fixek, blokov, dosiek a zošitov za výhodnú cenu. Obchodníci ale do podobných výhodných školských balíčkov často zaradia aj veci, ktoré školák vôbec nikdy nevyužije a vy ich kúpite úplne zbytočne.


Priplaťte si za kvalitu
Kúpte deťom radšej kvalitnú školskú tašku, ktorá im vydrží aj niekoľko rokov, ako o niečo lacnejšiu nekvalitné tašku, ktorá sa za pár mesiacov rozpadne.  Deti z nej bude bolieť chrbát a nakoniec rovnako pobežíte do obchodu pre novú.

Nenechajte sa zviesť deťmi ani reklamou
Ako rozumný dospelý máte vo výbere školských pomôcok posledné slovo. Nenechajte sa od detí presvedčiť, že potrebujú presne toto najdrahšie vrecko na papuče, pretože inak jednoducho nepôjdu do školy. Rovnako tak sa nenechajte zviesť reklamou, ale dajte pri nákupe skôr na sedliacky rozum alebo rady odborníkov.


Učebnice z antikvariátu
Učebnice nemusia byť vždy úplne nové. Môžete sa po nich poobzerať v kamenných alebo internetových antikvariátoch. Ak máte použité učebnice z minulého školského roka, môžete ich tam tiež skúsiť predať.


Získajte zľavu 36,89 € na školské potreby vďaka mBank

Potrebujete zaobstarať svojim školákom nové pomôcky a nechcete zaťažiť rodinný rozpočet? Siahnite po mPôžičke Plus. Je úplne na čokoľvek, bez vstupného poplatku a bez poplatkov za predčasné splatenie. Navyše teraz ku každej pôžičke získate voucher na 30 € do internetového obchodu Mall.sk. O 30 € lacnejšie môžete pre školákov zaobstarať tablet, školské tašky alebo napríklad kolobežku.
 

Kategórie:

Voľný čas