späť

Zaujímavosti o luxusných značkách

Výrobky nasledujúcich firiem si väčšina z nás nekúpi, ale aj tak ich všetci poznáme. Dokázali sa stať akýmsi kultom, o ktorom nás baví sa rozprávať. Máme tu pár zaujímavostí a sme si na 99% istí, že pre vás budú novinkou. Viete napríklad, kto a kedy zostrojil prvé pánske náramkové hodinky? Alebo prečo kedysi Rolls-Royce skoro skrachoval?

Rolls-Royce unikol o vlások krachu


Britskú značku Rolls-Royce dnes vnímame ako symbol úspechu vo výrobe luxusných automobilov. Viete ale, že pod kapotou skrýva aj jeden obrovský finančný neúspech? Okrem výroby áut sa firma dlho zaoberala tiež konštrukciou leteckých motorov. Jej letecká divízia vyrábala v čase druhej svetovej vojny legendárny motor Merlin a stala sa tak jedným z priekopníkov v konštrukcii prúdových motorov. Rolls-Royce sa plný optimizmu pustil aj do vývoja motora pre dopravné lietadlo Lockheed. Začiatkom 70. rokov sa však kvôli tomu dostal do veľkých finančných ťažkostí a musel byť zoštátnený, aby totálne neskrachoval. Letecká a automobilová divízia sa o niekoľko rokov neskôr rozdelili. Majiteľom Rolls-Royce Motor Cars je dnes nemecká automobilka BMW. Výrobe leteckých, ale aj lodných motorov sa ďalej venuje akciová spoločnosť Rolls-Royce Holding plc.

Z dielne firmy Cartier pochádzajú historicky prvé pánske náramkové hodinky

Spoločnosť vyrábajúca luxusné šperky a hodinky založil v roku 1847 francúzsky klenotník Louis-François Cartier. Roku 1904 si pilot Alberto Santos-Dumont u Cartiera sťažoval, že vreckové hodinky s veľkým ciferníkom sú počas letu veľmi nepraktické. Na základe jeho pripomienky potom firma Cartier navrhla prvé pánske náramkové hodinky a pomenovala ich práve Santos. Model s plochým štvorcovým ciferníkom si v ponuke ponechala dodnes.

Luxusný mobil Vertu je vlastne tak trochu Nokia


Správnejšie by teda bolo napísať "bol" tak trochu Nokia. Spoločnosť zameranú na ručne vyrábané mobily z tých najdrahších materiálov totiž v roku 1998 založil práve spomínaný fínsky výrobca telefónov pre normálnych smrteľníkov. V roku 2012 sa Nokia ocitla v kríze a luxusnej značky Vertu sa zbavila v prospech firmy EQT. Počet zákazníkov, ktorí chcú mobil ozdobený diamantmi a sú ochotní do neho investovať státisíce korún, je v porovnaní s bežnými výrobcami samozrejme pomerne malý. Mobil drahý ako auto nosí vo vrecku dohromady menej ako 400 tisíc ľudí.

Moët & Chandon - šampanské, ktoré milujú americkí rapperi

Zrejme najznámejší a najprestížnejší výrobca šampanského na svete plní fľaše penivými mokmi a vínom od roku 1743. Dnes je francúzske šumivé víno Moët & Chandon dokonca neoddeliteľnou súčasťou popkultúry - zmienka o ňom sa okrem iného objavila v textoch rapperov Snoop Dogg, The Notorious BIG, Nasa alebo kapely Queen. Ambasádorom značky je už niekoľko rokov tenista Roger Federer.

Kategórie:

Voľný čas

Tagy:

luxus