späť

Seriál o zaujímavých a bizarných menách - Keď namiesto peňaženky potrebujete igelitku

IT špecialista mBank Aleš Gill rád cestuje a na svojich výpravách často narazil na meny, nad ktorými mu zostal rozum stáť. So svojimi najzvláštnejším skúsenosťami sa rozhodol podeliť na našom blogu. Počas ciest po Uzbekistane pred tromi rokmi napríklad zažil takú veľkú infláciu, že taxikári používali namiesto peňaženky kufor v aute a bežní ľudia museli peniaze pre dennú potrebu nosiť v igelitkách.


V roku 1994 boli v Uzbekistane vydané bankovky v hodnotách jedna až sto sumov. Inflácia ale spôsobila, že Uzbeci postupne prestali používať drobné mince a postupom času dokonca nemali reálnu hodnotu ani päťsumové bankovky. Do konca tisícročia preto v obehu pribudli dvestovky a päťstovky, v roku 2001 sa dotlačili tisícky. V snahe infláciu zastaviť sa následne rozhodlo, že s tlačením vyšších a vyšších hodnôt bankoviek sa radšej ďalej pokračovať nebude.


V čase mojej návštevy v roku 2012 bol oficiálny kurz 1 850 sumov za dolár. Avšak v hoteli, v obchode, v krčme, skrátka všade vám dajú načierno viac, než bol oficiálny kurz. V taxíku mi hneď po prílete ponúkali 2 500 sumov za dolár. Taxikár mal sumov plný kastlík a k tomu ešte plnú debnu peňazí v kufri. Peňaženka sa vtedy ukázala ako úplne zbytočná, na peniaze som v Uzbekistane potreboval veľmi veľké vrecká alebo igelitku. Okrem päťstoviek a tisícoviek som tam videl menšie bankovky len párkrát. Dvakrát sa mi dokonca stalo, že som na päťstovku dostal vrátené v naturáliách - v žuvačkách alebo zápalkách. Drobné jednoducho nemali.


Rolu veľkých bankoviek hrali gumičkou alebo šnúrkou zviazané balenia po státisícoch, často zmiešané z päťstoviek a tisícoviek. Za stodolárovku ste tak dostali 2 balenia a 76 tisícoviek. Miestni vďaka inflácii zvládali počítať bankovky rýchlejšie ako mašinka na pošte. Desaťročný Uzbek mal v počítaní väčšiu prax ako pani za prepážkou veľkej banky v okresnom meste. Ja som ale takú prax nemal a Uzbeci sa stále čudovali, že neviem počítať. Smiali sa mi. Tak som im hovoril, že u nás peniaze počítať nepotrebujeme. Veď takmer akokoľvek vysoká výplata v Českej republike sa dá poskladať z desiatich bankoviek a akýkoľvek nákup zaplatíte z piatich.


Neskôr uzbecká vláda vyhodnotila situáciu ako neúnosnú - ono tie balenia v igelitkách mimochodom dosť vážili a boli veľmi nepraktické - a nechala v roku 2013 vytlačiť ešte päťtisícovky. Aby ste mali predstavu, ako rýchlo hodnota peňazí v Uzbekistane klesala - podľa dostupných údajov z rokov 2001 a 2004 bola inflácia až 40%.

Kategórie:

Voľný čas

Tagy:

mena