späť

Ako spoznať, či sa vám oplatí kreditná karta, kontokorent, alebo pôžička? Poradíme vám, aké sú medzi nimi rozdiely

Potrebujete rýchlo hotovosť na nový počítač alebo mobilný telefón? Plánujete si kúpiť novú kuchynskú linku? Chcete zaobstarať vianočné darčeky v predstihu, ale momentálne nemáte dostatok financií? Do podobných situácií sa dostane nejeden z nás. Nasledujúce otázky s nimi úzko súvisia: Kedy sa oplatí použiť kreditnú kartu alebo prečerpať prostriedky z účtu do mínusu? A kedy je naopak lepšie vziať si pôžičku?


Preto sme pre vás pripravili prehľadný súhrn rozdielov a výhod jednotlivých úverových služieb.

Kreditka
Pri používaní kreditky platíte peniazmi banky. Tá vám ponúkne bezúročné obdobie a každý mesiac pošle výpis, kde vidíte, koľko peňazí ste čerpali a akú minimálnu splátku musíte uhradiť. Ak celú vyčerpanú sumu uhradíte počas bezúročného obdobia, nie sú vám účtované žiadne úroky, nemusíte teda zaplatiť žiadne peniaze navyše. V prípade, že uhradíte len minimálnu splátku, účtujú sa vám úroky zo zvyšku neuhradenej čerpanej sumy.


-    Bezúročné obdobie je v mBank až 54 dní.
-    Minimálna mesačná splátka sú 3 % z čerpanej sumy.
-    Splátky si môžete nastaviť automaticky, takže sa nemusíte báť, že presiahnete bezúročné obdobie .
-    Kreditná karta môže slúžiť ako finančná záloha, napríklad keď sa chystáte na dovolenku alebo sa bojíte nepredvídaných finančných výdavkov.
-    Najviac sa hodí k nákupu výrobkov a služieb.
-    Ľahko s ňou zaplatíte napríklad aj cez internet.
-    Ak sa chcete vyhnúť vyšším úrokom, je vhodnejšie používať kreditku, len ak viete, že peniaze stihnete splatiť v časovom limite bezúročného obdobia.

Kontokorent
Kontokorent (čiže povolené prečerpanie) je služba spojená s vaším bežným účtom - umožňuje z neho čerpať finančné prostriedky do mínusu. Môže byť užitočnou rezervou, napríklad keď zo svojho konta pravidelne platíte nájom, účet za telefón, splátku hypotéky alebo sociálne poistenie vždy v presne stanovenom termíne. Vďaka kontokorentu získate istotu, že tieto platby odošlete načas, aj keby ste zrovna na účte nemali dostatok prostriedkov.


-    Na rozdiel od kreditky nemá kontokorent žiadne bezúročné obdobie.
-    Úroky sa vypočítavajú automaticky, a to z prečerpanej sumy a podľa počtu dní čerpania.
    Založenie a využívanie kontokorentu je zadarmo .
-   Kontokorent sa oplatí využívať krátkodobo - napríklad pre prípad, že sa vám  minú peniaze pár dní pred výplatou a sú pred vami výdavky, ktoré musíte uhradiť včas, resp . čo najskôr .
-    Ak máte na účte zriadený príkaz na úhradu, splatí sa, aj keď práve nemáte dostatok financií .
Každá prichádzajúca platba čerpaný kontokorent v podstate spláca. Ak ho pár dní pred výplatou využijete, vzniknutý debet automaticky vyrovná napríklad nasledujúce výplata . Úroky totiž platíte len za dni, počas ktorých kontokorent reálne využívate, teda za dni, v ktorých ste sa na vašom účte dostali do mínusu.

Pôžička
Ak potrebujete zohnať vyšší finančný obnos alebo viete, že budete na dlhú dobu (rádovo mesiace) potrebovať viac peňazí, skôr než kreditka alebo kontokorent sa vám oplatí spotrebný úver. S pôžičkou budete dopredu poznať plán pravidelných mesačných splátok na celú dobu splatnosti úveru. Budete teda vedieť, s akou sumou máte v rámci vašich mesačných výdavkov počítať. Tieto splátky zostávajú nemenné, pokiaľ nezrealizujete mimoriadnu splátku (v tomto prípade sa zníži).


-    V porovnaní s kreditkou a kontokorentom sú úroky nižšie. Úrokové sadzby dnes banky komunikujú na úrovni od 6,9 % p.a.
-    Na rozdiel od kreditky a kontokorentu si musíte výšku požičanej sumy dohodúť vopred a dohodnúť si tak isto presný splátkový kalendár vrátane výšky splátok.
-    Celú sumu si požičiate jednorazovo v jej plnej výške.
-    Úroky sa vám pripočítajú k mesačným splátkam.

 

  úroky vhodná výška čiastky dĺžka
kreditná karta bezúročné obdobie
(v mBank až 54 dní)
nižšia
(napr. spotrebný tovar)
krátke obdobie
(jeden nákup)
kontokorent úroky sa vypočítajú vopred nižšia
(napr. účty)
krátke obdobie
(poplatenie účtov na konci mesiaca)
pôžička

sú výhodnejšie než pri kreditke alebo kontokorente

 
vyššia dlhé obdobie
(rádovo mesiace)Zhrnutie na záver


Kreditná karta a kontokorent sa hodí skôr na kratšie časové obdobie. Ak sa ponáhľate na obstaranie spotrebného tovaru (vrátane vianočných darčekov), oplatí sa vám zaplatiť zaň kreditkou a využiť možnosť bezúročného obdobia. Ak máte na svojom bežnom účte nastavené príkazy na platby a obávate ak sa, že nie každý mesiac budete mať na účte v deň splatnosti dostatok peňazí, hodí sa pre vás kontokorent. Ak si chcete dopriať niečo väčšie alebo pred vami stoja skutočne vysoké a navyše aj dlhodobé finančné výdavky, spoľahnite sa radšej na pôžičku.


Slovníček pojmov


Kreditná karta - platobná karta, pomocou ktorej čerpáte peniaze nie z vášho účtu, ale z účtu banky (nie je to isté čo debetná!)


Kontokorent - povolené prečerpanie nad rámec vášho účtu, umožňuje čerpať peniaze takzvane do mínusu kedykoľvek počas dohodnutej doby a do dohodnutej výšky (u nás ho nazývame mRezerva)


Úrok - percentuálne vyjadrenie ceny za požičané peniaze, tj. podiel finančnej čiastky úroku k výške požičaných peňazí, ročný úrok sa vyjadruje skratkou p.a. (per annum = za rok)


Spotrebiteľský úver - peniaze, ktoré banka požičia fyzickej osobe na financovanie osobných potrieb, zvyčajne slúži k nákupu spotrebného tovaru

Kategórie:

Aktuality