späť

Ako si uľahčiť život pomocou mobilnej aplikácie mBank

Predstavte si nasledovnú situáciu. Ste na chate alebo napríklad na horolezeckej stene a zrazu si spomeniete, že ste pred odchodom z mesta zabudli poslať sestre peniaze na spoločný darček k otcovým narodeninám. Počítač máte doma, nehovoriac o čísle účtu. Iná situácia. Prechádzate cudzím mestom a nutne potrebujete niekde vybrať hotovosť. Ponáhľate sa, v meste sa vôbec neorientujete a netušíte, ako čo najrýchlejšie nájsť najbližší bankomat. V týchto chvíľach vás našťastie zachránia dve veci - šikovný telefón a on-line banka.

Aplikácia uľahčí všeličo
Aktuálna verzia našej mobilnej aplikácie uľahčí správu vašich financií viac ako kedykoľvek predtým. Vďaka nej sa k svojmu mKontu dostanete bezplatne kedykoľvek a kdekoľvek. Navyše si aj bez prihlásenia môžete zobraziť aktuálny zostatok na účte alebo vyhľadať najbližší bankomat. Pre prihlásenie stačí vyťukať PIN kód a hneď môžete veselo platiť svoje účty. K tomu slúži viac možností: najľahšou cestou sú QR platby. Na odoslanie peňazí nemusíte však poznať ani číslo účtu - stačí mať v mobile telefónne číslo toho, komu potrebujete zaplatiť.

 Stiahnutie a inštalácia
Aplikácia mBank je zdarma k stiahnutiu v obchode Google Play pre mobily so systémom Android a v AppStore pre iPhony. Akonáhle si aplikáciu stiahnete, musíte ju ešte aktivovať prostredníctvom internetového bankovníctva - v ňom si v kolónke nastavenia jednoducho pridáte mobilné zariadenia a overíte ho pomocou kódu, ktorý vám na zvolený telefón príde v správe SMS. Teraz už len nastavíte svoj päť až osemmiestny PIN kód, s ktorým sa budete do aplikácie prihlasovať, a je to.

Ako aplikáciu jednoducho nainštalovať ukazuje nasledujúce video.

Bez prihlásenia
Uponáhľanému životnému štýlu sa aplikácia mBank úplne prispôsobila. Zostatok na účte zistíte aj bez prihlásenia. Jedným ťuknutím na ikonu aplikáciu otvoríte, druhým zvolíte požadovanú službu. Na mape si bez zadania PINu zobrazíte najbližšiu pobočku mBank alebo bankomat, bez ohľadu na to, ktorej inštitúcii patrí (pretože s nami vyberáte vo všetkých bankomatoch bez rozdielu). A ak vám automat na peniaze nebude chcieť vydať hotovosť, rýchlo si overíte, aké limity máte vlastne nastavené na karte.

Prihlásenie
Prihlásenie do mobilnej aplikácie mBank je jednoduché a rýchle. Nemusíte už zdĺhavo vyplňovať prihlasovacie meno a heslo, stačí iba PIN kód, ktorý ste si nastavili už pri aktivácii vášho mobilného zariadenia v internetovom bankovníctve. Po jeho zadaní môžete kompletne spravovať svoje mKonto priamo z mobilu. Dostanete sa k histórii a detailom všetkých transakcií, čerpaných úverov i plánovaných platieb. A samozrejme to najdôležitejšie - rýchle platby. Pozor - na autorizáciu použite PIN kód, neočakávajte príchod autorizačnej SMS!

Rýchla platba bez čísla účtu
Bez zdĺhavého zadávania čísla účtu, na ktoré chcete odoslať svoje peniaze, môžete vykonávať platby dvojakým spôsobom. Prvá je pomocou QR kódu - býva umiestnený napríklad na faktúrach. Čítačka v aplikácii ho naskenuje a vezme si všetky potrebné informácie, ako je číslo účtu alebo variabilný symbol. Na vás už potom zostane len potvrdenie platby.
Nemáte QR kód ani číslo účtu? Vyberte možnosť Pre osobu alebo firmu. Zobrazí sa zoznam telefónnych kontaktov, vy vyberiete príjemcu, vyplníte čiastku, prípadne správu pre príjemcu, a je to. Nie je vám jasné, ako dotyčný svoje peniaze dostane? Jednoducho - príde mu SMS správa s odkazom na webový formulár, kde platbu prijme zadaním svojho čísla účtu. Vy už sa ďalej o nič starať nemusíte.

   Skenovať QR kód

           Platba

        Obchodné miesto

        Bankomat

        Vykonať platbu pre osobu alebo firmu

        Vykonať platbu na vlastný účet

 


Zhrnutie na záver


Nová verzia mobilnej aplikácie mBank vám uľahčí život s bankovým účtom mKonto po všetkých stránkach. Pre prihlásenie už nemusíte zadávať prihlasovacie meno a heslo, stačí vám len PIN kód. Ten postačí aj v prípade potvrdenia platby, už žiadne čakanie na autorizačné SMS! Bez prihlásenia si môžete overiť svoj zostatok na účte alebo nájsť najbližšiu pobočku mBank, či akýkoľvek bankomat (či už náš, alebo inej inštitúcie - pretože u nás na tom nezáleží). Po prihlásení už môžete s mobilnou aplikáciou robiť v podstate všetko, na čo ste zvyknutí z internetového bankovníctva - vykonávať platby, pozrieť sa do histórie transakcií alebo si zobraziť svoje čerpané úvery. Platby potom môžete vykonávať aj bez znalosti čísla účtu príjemcu - stačí s pomocou aplikácie naskenovať QR kód napríklad z faktúry, alebo poznať telefónne číslo príjemcu. Jednoduché, že? Nezabudnite, že ďalšie zaujímavé informácie nájdete v našich ďalších článkoch na blogu mBank.

Slovníček pojmov


QR kód - čiernobiely štvorcový obrázok, často ho nájdete napríklad na faktúrach. Sú v ňom zakódované všetky potrebné informácie k platbe - číslo účtu, variabilný a špecifický symbol, meno príjemcu a pod. Aplikácia ho naskenuje a následne si potrebné informácie sama vyplní.

PIN kód - číselný bezpečnostný kód. Buď si necháte ten nami pridelený, alebo si ho zvolíte sami. V prípade aplikácie mBank ide o päť až osemmiestny kód, ktorý si sami vymyslíte. Slúži pre prihlásenie do aplikácie a na autorizáciu platieb. Radšej si ho nikdy nikam nezapisujte, nie je to bezpečné! Zvoľte si také číslo, ktoré si zapamätáte.

Autorizačné SMS - táto automatická správa, ktorá slúži na zabezpečenie vášho účtu, príde na váš telefón. Obsahuje vygenerované číselné heslo. To zadáte do príslušného formulára na webe pri aktivácii aplikácie.

Google Play - virtuálny obchod s mobilnými aplikáciami určenými pre operačný systém Android. Našu aplikáciu tu nájdete ľahko - zadaním jej názvu (mBank) do vyhľadávacieho políčka.

AppStore - virtuálny obchod s mobilnými aplikáciami určenými pre iPhony s operačným systémom iOS. Funguje podobne ako Google Play - našu aplikáciu nájdete pomocou vyhľadávacieho políčka.
 

Kategórie:

Aktuality, Voľný čas