späť

6 podivných historický platidiel - mušle, šatky, kakaové bôby a ďalšie

Vďaka bezhotovostným prevodom peňazí a platobným kartám dnes ani nepotrebujete peňaženku. Keby ste ale žili na ostrove Yap v Tichomorí, rovnako by vám peňaženka nestačila. Ešte v 19. storočí sa tam platilo takmer trojmetrovými kameňmi. Aké ďalšie bizarné predmety sa skôr používali na platenie?


Mušle Kauri
Drobnými ulitami morských mäkkýšov ste mohli svojho času platiť v mnohých častiach sveta - v Indii, Číne, Afrike a tiež v Indonézii. Presný dátum, kedy a kde sa tieto mušle začali používať, je ťažké vystopovať. Prvá dochovaná zmienka pochádza z obdobia dynastie Shang v Číne, jej vláda sa datuje do rokov 1765-1122 pred naším letopočtom. Zrejme sa s nimi ale platilo už dávno predtým. Na niektorých miestach Afriky sa tieto mušle bežne používali na platenie ešte v 19. storočí.


Plátené šatôčky
Slovenské sloveso platiť vraj pochádza zo slova plátno. V 10. storočí sa totiž na našom území používali na platenie látkovej šatôčky. Výhoda týchto šatôčok spočívala okrem iného v tom, že sa v prípade potreby "drobných" dali dobre trhať na menšie kúsky.


Kakaové bôby
Aztékovia používali kakaové bôby nielen k príprave nápoja, z ktorého vzišla dnešná horúca čokoláda, ale aj nimi platili. Akú mali tieto plody hodnotu? Podľa niektorých historických prameňov sa dal v 16. storočí zaobstarať za 100 bôbov moriak, za 30 bôbov králik a za 1 bôb paradajka.


Kusy vypálenej hliny
V Sumerské ríši, ktorá je jednou z najstarších civilizácií sveta, sa okolo roku 4000 pred naším letopočtom platilo vypálenými kúskami hliny. Rozličné tvary mali rôznu hodnotu. Napríklad guľatý tvar mal cenu zhruba jednej ovce, tvar polmesiaca sa dal vymeniť za určité množstvo zlata.


Niekoľkometrové kamenné kotúče
Na ostrove Yap v Mikronézii sa platilo obrými kamennými kruhmi, ktoré mali v priemere až štyri metre. Kto si mohol dovoliť na ostrovček, kde inak žiadne kamene nie sú, na lodi priviezť taký veľký kameň, ten bol v očiach ostatných považovaný za boháča a za svoj kameň mohol požadovať takmer čokoľvek. Tieto obrie kamenné "mince" sú na ostrove v Tichomorí k videniu dodnes.


Drevené konáriky
Od 12. storočia sa v Anglicku na platenie daní používali vyhladené drevené konáriky, ktorým sa hovorilo “talley sticks”. Za drievka sa ale nedalo kúpiť čokoľvek, platili sa nimi len dane, a to až do roku 1826. V roku 1834 nariadil parlament Spojeného kráľovstva znehodnotenie tejto meny tým, že sa spáli. Oheň sa ale vymkol kontrole a následne sa chytila aj budova parlamentu.

Kategórie:

Aktuality, Voľný čas

Tagy:

mena