späť

Slováci a Česi sú rekordmanmi v používaní bezkontaktných kariet

Počet bezhotovostných platieb na Slovensku a v Českej republike každý rok prudko rastie. Podľa zhromaždených údajov Združenia pre bankové karty za rok 2014 uskutočnili Slováci platby kartou a výbery z bankomatov za viac ako 5 miliárd eur, Česi za viac ako bilión korún. Už sme celkom zvedaví, aké čísla prinesie rok 2015.


Platobných kariet pribúda
Na Slovensku bolo v prvom polroku tohto roka v obehu 5,14 milióna kariet. Medziročne sa ich počet zvýšil dokonca o 271 000. V roku 2014 bolo na českom trhu v obehu 11.027.590 platobných kariet. To je minimálne o pol milióna vyššie číslo ako počet obyvateľov ČR. Viac ako polovica týchto platobných kariet bola bezkontaktná, takže niet divu, že bezkontaktne vlani prebehla takmer každá druhá transakcia.


V oblasti bezkontaktných platobných kariet sú Slovensko a Česko na európskej špičke

Na slovenskom trhu bolo na konci júna tohto roka 3,61 miliónov bezkontaktných kariet. To je o 38 % viac než vlani. Priemerná výška platby bezkontaktnou kartou sa na Slovensku pohybuje okolo 13 eur. Takmer 2/3 Slovákov ju použijú minimálne raz týždenne. V počte vykonaných bezkontaktných transakcií sú vďaka tomu rovnako ako Česi vysoko nad európskym priemerom.


Česi si počas relatívne krátkej doby obľúbili bezkontaktné platby kartou natoľko, že im teraz v tomto pohodlnom spôsobe platenia patrí prvé miesto v Európe. Bezkontaktnú funkciu malo na konci prvej polovice tohto roka zhruba 7,4 milióna platobných kariet. S ich pomocou Česi vlani minuli viac ako 100 miliárd korún. Tento rok to zrejme bude takmer dvakrát vyššia suma, pretože len za prvú polovicu roku 2015 zvládli viac než 90 miliárd.


IN začína byť nakupovanie cez mobil
Podľa Združenia pre bankové karty rastie takzvaná M-commerce trikrát rýchlejšie ako E-commerce. Nákupy prostredníctvom inteligentného telefónu alebo tabletu zažívajú boom. Mobilné nákupy v uplynulých troch rokoch každoročne rastú približne o 42 % v objeme i hodnote. Na druhú stranu nákupy cez počítač už dlhodobo rastú len o 13 %. Vyplýva to zo štatistík asociácie Visa Europe.


Nákup cez mobil je najobľúbenejší v Škandinávii a častejšie ho využívajú muži ako ženy. Priemerná výška jednej transakcie prostredníctvom mobilného telefónu sa v prepočte pohybuje okolo 90 eur.


Na Slovensku a v Českej republike si tento spôsob platenia svojich skalných priaznivcov ešte len hľadá, ale je pravdepodobné, že počas roka sa veľmi rozšíri aj u nás. Snáď tomu pomôže aj mobilná aplikácia mBank, ktorá si už získala radu spokojných užívateľov.