späť

Vyvraciame 5 najčastejších mýtov o bezkontaktných platbách

Zlodeji mi peniaze z bezkontaktnej karty v peňaženke vysajú špeciálnou čítačkou. V obchode si pri platení "pípnem" dvakrát a strhne sa mi dvojnásobne vysoká suma. Pri bezkontaktnej platbe lietajú dáta vzudchom a niekto mi moju kartu skopíruje. Tiež ste niekedy počuli niektorý z týchto mýtov o bezkontaktných platobných kartách? Poďme si tie najčastejšie mýty o bezkontaktnom platení racionálne vyvrátiť.

Zlodeji mi peniaze z bezkontaktnej karty vysajú špeciálnou čítačkou
Karty s bezkontaktnou technológiou fungujú len vo vzdialenosti do cca 5 cm od čítačky. Bezkontaktná platba je preto možná len na vzdialenosť niekoľkých desiatok milimetrov od tej časti terminálu, v ktorom v ten istý okamih došlo k aktivácii čítačky.

Po zavedení bezkontaktných kariet v zahraničí nijako nestúpol počet ich zneužitia. Navyše slovenské a české bezkontaktné karty sú v zabezpečovacích technológiách na svetovej špičke. Sú na tom omnoho lepšie, než napríklad americké karty. Vreckár s čítačkou, ktorý vám vysaje peniaze z karty napríklad v MHD, je naozaj prosté sci-fi.

Pri platení "pípnem" dvakrát a strhne sa mi dvojnásobne vysoká suma

Dvojité načítanie v rámci jednej transakcie nie je technicky možné. Aj v prípade, že priložíte kartu v rámci jednej transakcie na bezkontaktnú čítačku dvakrát, bude vám čiastka transakcie naúčtovaná iba raz.

Niekto mi bezkontaktnú kartu skopíruje

Riziko je v tomto prípade menšie ako pri starých platobných kartách. Pri bezkontaktnej transakcii totiž nikdy nemôže dôjsť k takzvanému skimmingu, teda ku skopírovaniu dát z magnetického prúžku karty, pretoze bezkontaktné transakcie prebiehajú prostredníctvom čipovej technológie. Pri phishingu, kedy z vás podvodníci vylákajú citlivé údaje na internete, je situácia zhodná s kontaktnými kartami - teda stále platí zásada, v žiadnom prípade nereagujte na žiadosti o oznámenie údajov karty, najmä PINu.

Peniaze z karty sa mi strhnú pri náhodnom priblížení k terminálu
Bojíte sa, že sa v obchode priblížite k pokladni, na ktorej bude akurát aktivovaný terminál, a peniaze sa vám omylom strhnú? Je to nezmysel. Karta musí byť pri transakcii skutočne do 5 centimetrov od terminálu a navyše musí v nehybnej polohe zotrvať niekoľko sekúnd. Omylom teda v obchode skutočne nič zaplatiť nemôžete.

Čo keď mi niekto kartu ukradne a bude s ňou môcť platiť, ako sa mu zapáči?
Stratu karty oznámte čo najrýchlejšie na mLinke a kartu zablokujte v internetovom bankovníctve. Potom s ňou už nikto nič zaplatiť nemôže. Ak si stratu svojej karty hneď nevšimnete, aj tak sú možnosti jej zneužitia limitované. mBank má totiž nastavené určité bezpečnostné opatrenia a parametre karty, ktoré práve z bezpečnostných dôvodov nezverejňuje, ale ktoré sú určené pre tieto prípady.
 

Tagy:

platby