späť

Ako tento rok dodržať predsavzatie, že budete viac šetriť? 9 jednoduchých tipov

Budem jesť zdravo, budem viac cvičiť, začnem šetriť. To sú tie najčastejšie novoročné predsavzatia, ktoré si Slováci dávajú. Len málokto ich ale nakoniec dodrží. Ako to spraviť tak, aby ste tento rok skutočne začali aspoň trochu šetriť, ak ste si to predsavzali?

Nečakajte na Nový rok

Premýšľali ste niekedy nad tým, prečo ste zmenu odkladali až na prelom roka? Prečo ste jednoducho nezačali šetriť už v novembri alebo v decembri? Psychológovia tvrdia, že ak nie sme o zmene skutočne vnútorne presvedčení, máme tendenciu ju odkladať. Preto zvyčajne čakáme na Nový rok, namiesto toho, aby sme začali hneď. Ak teda skutočne chcete začať šetriť, začnite práve teraz. Začiatok roka je len o dôvod viac ;)

Dajte si realistický cieľ

Nemajte prehnané očakávania. Je lepšie každý deň ušetriť dve eurá a vydržať celý rok, než si na jeden týždeň naordinovať asketický život bez pôžitkov v štýle stredovekých mníchov a po siedmich dňoch svoju snahu o šetrenie znechutene vzdať.

Pozor na emócie, nákupy si skúste viac premýšľať


Naozaj tú novú bundu potrebujete? Dobrý spôsob, ako zistiť odpoveď, je nákup odložiť. Ideálne o niekoľko dní, ale niekedy stačí aj pár hodín. S odstupom času totiž zvyčajne zistíte, že vybraný tovar vôbec nepotrebujete, dokonca že ho vlastne ani tak veľmi nechcete.

Pozor na zľavy

Slováci zľavy milujú. Obchodníci to však veľmi dobre vedia a preto tejto láske prispôsobujú svoju obchodnú stratégiu. Niektorí ľudia sú vďaka nápisu zľava ochotní kúpiť aj to, čo v skutočnosti vôbec nepotrebujú. Ako sa brániť? Rovnako ako v predošlom bode ;)

Kup, čo zješ. Zjedz, čo kúpiš.

Podľa štatistík sa na Slovensku vyhodí pol kilogramu jedla na jedného obyvateľa každý deň. Ak si nákup jedla a jeho nasledovné spracovanie lepšie rozmyslíte, môžete vďaka tomu mesačne ušetriť desiatky eur.

Ako môžete ušetriť s nami?

Získajte z niektorých nákupov časť peňazí späť

Nakupujte a zároveň šetrite. Nie, to nie je oxymoron. S mKreditkou získate množstvo zliav v rámci vernostného programu MasterCard Priceless Specials. Navyše môžete dostať späť 1 % z platby kartou mKreditka Plus a 2% z platby kartou mKreditka e-Shop.

Konsolidácia pôžičiek

Máte viac pôžičiek alebo úverov? Skúste ich preniesť do jedného záväzku a ušetríte na poplatkoch a úrokoch. Vďaka konsolidácii pôžičiek môžete ušetriť peniaze úplne bezbolestne a pohodlne.


Zistite, za čo míňate a kde by ste mohli ušetriť


Vďaka správcovi financii máte v mBank úplný prehľad o svojej finančnej situácii. A to sa hodí. Hneď vidíte, za aké položky míňate priveľa. Je to oblečenie? Jedlo? Zábava? Urobte si jasno a začnite šetriť práve tam, kde si príliš vyskakujete.

Aj tak sa vám do šetrenia príliš nechce? Tip na záver

Myslite na konkrétnu vec, ktorú si za ušetrené peniaze zaobstaráte. Či už to bude nové auto, nová kuchynská linka alebo napríklad pekná dovolenka, skúste si ich čo najpodrobnejšie predstaviť. A ak si chcete šetriť peniaze len tak pre istotu, predstavte si ten pocit pokoja a pohody, ktorý budete mať vďaka vedomiu, že disponujete finančnou rezervou.

Držíme vám palce, nech v novom roku našetríte na všetko, čo naozaj potrebujete!
 

Kategórie:

Aktuality, Produkty