späť

Ako môže vyzerať budúcnosť bezkontaktných platieb? Budeme platiť pohľadom alebo mávnutím ruky?

Laser oskenuje vaše oko a máte zaplatené. Platobná karta si pri platení vyžiada miesto PINu odtlačok prsta. Sako má bezkontaktný platobný čip všitý v rukáve. Ako môže vyzerať budúcnosť bezkontaktného platenia?

Očný sken

Niektoré vyššie uvedené príklady vám síce môžu pripadať ako sci-fi, ale reálny základ majú všetky. Sken oka namiesto plastovej platobnej karty sa v USA začal testovať už minulý rok. Zatiaľ však iba pri výberoch z bankomatov, nie pri platení v obchodoch. Vývojári technológie tvrdia, že celý priebeh oskenovanie oka až po výber peňazí z bankomatu by v praxi netrval dlhšie ako 10 sekúnd. Kritici však namietajú, že by celý systém vyžadoval veľkú dôveru klientov bankových domov. Tí by totiž museli svoj očný sken zveriť banke, ktorá by ho následne zaradila do svojej databázy. Zástancovia technológie oko podporujú, pretože ho nemôžete stratiť, čo sa o kúsku plastu povedať nedá. A vzhľadom na to, ako starostlivo dnes banky strážia citlivé osobné údaje, by očné skeny boli len ďalšou stráženou položkou.

Odtlačok prsta

Čítačky odtlačkov prstov ako spôsob zabezpečenia mobilných telefónov sú dnes celkom bežnou praxou. V oblasti platobných kariet sa o tejto možnosti hovorilo už takmer pred desiatimi rokmi, k jej masovému rozšíreniu však nedošlo. Podľa vtedajších predstáv mala platobná karta obsahovať ultratenkú čítačku odtlačkov prstov, ktorá by umožnila jej použitie len v ruke oprávneného majiteľa. Na rovnakom princípe funguje zabezpečenie mobilných telefónov. Vízia o využití odtlačkov prsta pre bezpečnejšie platby sa teda splnila aspoň čiastočne, viacero ľudí obdobným spôsobom mobilný telefón k platbám využíva.

Platiť mávnutím rukou

Vynález ako zo série o Jamesovi Bondovi. V rukáve na mieru strihaného saka je všitá miniatúrna platobná čipová karta a v reštaurácii či v obchode možné platiť len nonšalantným mávnutím ruky. Matt Jensen, austrálsky výrobca luxusného oblečenia pre mužov, model takéhoto obleku skutočne ušil. Jeho spolupráca s firmou VISA v roku 2014 bola ale skôr reklamná akcia než snaha o zavedenie bežnej praxe. Matt Jensen svoj nápad zdôvodnil tým, že chcel dať všetkým mužom možnosť platiť s eleganciou agenta, zhýralého milionára alebo slávnej celebrity.

Nálepka

Ako ste už asi zaznamenali na našich sociálnych sieťach, momentálne testujeme bezkontaktné platenie malou nálepkou. Už nebudete musieť vyťahovať plastovú kartu. mNálepka sa dá umiestniť, kam budete chcieť - napríklad na mobilný telefón. A ak vás zaujal nápad so sakom, vlepte si ju pokojne aj na rukáv :) Viac informácií o tomto spôsobe platenia vám prinesieme už čoskoro!