späť

Finančné NAJ a zaujímavosti roku 2015

Aký bol rok 2015 po ekonomickej stránke? Prinášame vám niekoľko zaujímavých štatistických údajov.
Slováci vyrobili rekordný počet áut a nové autá tiež vo veľkom nakupovali. Okrem toho začali viac včelárčiť a stavať.


Štát hospodáril s o tretinu menším deficitom rozpočtu než predvlani

Schodík štátneho rozpočtu na Slovensku klesol, a to medziročne o viac ako tretinu. Podľa ministerstva financií hospodárilo Slovensko v roku 2015 so schodíkom 1,9 miliardy eur, čo je v porovnaní s rokom 2014 pokles o viac ako 33 %.

Slováci vyrobili rekordný počet áut

Produkcia automobilov na Slovensku vlani dosiahla nový rekord. Vďaka viac ako miliónu vyrobených vozidiel sa stal automobilový priemysel jedným z hlavných motorov rastu slovenského hospodárstva. Toto odvetvie sa teraz na celkovej priemyselnej výrobe na Slovensku podieľa zhruba 44 % a zamestnáva viac ako 80 tisíc ľudí.

Slováci nakúpili rekordný počet áut

Okrem výroby áut sa vlani na Slovensku darilo aj ich predaju. Zaregistrovalo sa takmer 78 tisíc nových osobných automobilov. To predstavuje medziročný nárast o 7,91 %. Najväčší záujem bol o autá nižšej strednej triedy.

Letiskami v Bratislave a v Košiciach prešlo o 15 % viac cestujúcich


Ekonomicky priaznivý bol vlaňajšok tiež pre letisko MR Štefánika v Bratislave. Vlani odbavilo viac než 1,5 milióna cestujúcich, čo je o 15 % viac ako v roku 2014. Počet cestujúcich sa zvýšil aj na letisku v Košiciach. V roku 2015 týmto letiskom prešlo vyše 400 tisíc pasažierov, rovnako ako v Bratislave to je o 15 % viac než predvlani.

Spotrebiteľské ceny sa znížili

Z údajov Štatistického úradu SR vyplynulo, že spotrebiteľské ceny sa vlani v priemere medziročne znížili o 0,3 %. Klesli napríklad ceny potravín a nápojov (o 0,3 %) a ceny za vodu, elektrinu a plyn (dokonca o 1,8 %).

Darilo sa slovenskému stavebníctvu

Stavebníctvu sa v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi darilo až extrémne dobre. Objem stavebnej produkcie podľa štatistického úradu vzrástol o viac ako 17 % a mal by dosiahnuť 5 miliárd eur.

Pribudlo Slovákov, ktorí považujú poľnohospodárstvo za dôležitý ekonomický sektor

Podľa prieskumu Eurobarometra považuje 76 % Slovákov úlohu poľnohospodárstva za dôležitú pre budúci osud Európy. V porovnaní s rokom 2013 je to o 13 % viac ľudí.

Stúpol počet mladých včelárov

Pomerne zaujímavá informácia je tá, že v roku 2015 stúpol počet včelárov. Pribudlo vraj hlavne nových mladých včelárov. Včelárčeniu sa vlani na Slovensku venovalo už viac ako 17 tisíc ľudí.
Aj to je dobrá správa pre poľnohospodárov :)

Kategórie:

Aktuality, Produkty