späť

Prečo a ako si nájsť dlhodobú a zmysluplnú brigádu popri štúdiu?

Okrem toho, že vám dlhodobá brigáda počas štúdia pomôže zabezpečiť pravidelný príjem, môže vám  pomôcť aj v budovaní  neskoršej pracovnej kariéry.  Ako zariadiť, aby ste na brigáde nemrhali časom a ani potenciálom?


Začnite hľadať
S príchodom školského a akademického roka sa študenti vracajú z prázdnin a záujem o dlhodobejšie brigády začína stúpať. Čím skôr začnete hľadať, tým menšiu konkurenciu budete mať. Na vašom mieste začneme niečo zháňať už teraz, v auguste.


Uvážte, na čo sa vám skúsenosti z brigády môžu hodiť
Samozrejme je zábavné popri štúdiu pracovať  v bare a užívať si párty vo dne v noci. Ak ale neplánujete pracovať v gastronómii, váš budúci zamestnávateľ túto skúsenosť zrejme úplne neocení.  Zvážte, čo by ste u uchádzačov o pracovnú pozíciu vašich snov ocenili vy, a skúste si nájsť brigádu, ktorá vám podobné skúsenosti a schopnosti pomôže získať.


Peniaze nemusia byť všetko
Samozrejme, primerané finančné ohodnotenie je pre výber brigády popri štúdiu veľmi důležité, no skúste si ju vyberať aj podľa iných kritérií. S kým budete pracovať? Bude vás práca baviť? Čo sa v nej naučíte? Máte v nej šancu na pracovný postup? Ak zoberiete do úvahy aj tieto faktory, možno sa rozhodnete pre brigádu v neziskovom sektore, kde trebárs nezarobíte toľko, koľko na recepcii v posilňovni, ale sa zase trebárs naučíte věci, ktoré zúročíte po skončení štúdia  pri hľadaní práce.


Buďte proaktívni
Viete presne, v akých firmách by ste chceli brigádovať, ale tie práve nikoho nehľadajú? Nečakajte na dopyt, ale sami príďte s ponukou! Do vybraných spoločností  rozpošlite svoj životopis a uveďte v ňom dôvod, prečo chcete pracovať práve v tomto podniku. Uvidíte, že aspoň jeden zo šéfov vašu snahu ocení a brigádu vám ponúkne.


Spýtajte sa na študijnom oddelení alebo svojich vyučujúcich

Viete, čo sa hovorí – lenivá „huba“,  hotové nešťastie. Zujímavé kontakty pritom môže mať priamo vaša škola a dohodí vám brigádu alebo platenú stáž v nejakej firme alebo štátnej inštitúcii z vášho odboru. Nebojte sa a pýtajte sa!


Naša posledná rada platí o hľadaní práce všeobecne: za jednu otázku nič nedáte a možno vďaka nej nájdete brigádu snov.

 

Kategórie:

Aktuality, Voľný čas