späť

Dávate svojim deťom vreckové? Učíte ich poznať hodnotu peňazí?

Zaobchádzať s peniazmi sme sa istým spôsobom učili už ako malí. Od prvého zbieranie drobných mincí do prasiatok skôr len pre zábavu, až po účelné schovávanie všetkých odmien a vreckového, aby sme si sami hrdo kúpili svoju vysnívanú hračku. Teraz ste to možno vy, kto podobne motivuje svojich malých obchodníkov a učí ich poznať hodnotu peňazí pridelením vreckového. V prvej polovici augusta sme sa opýtali rodičov, ako riešia vreckové teraz, teda s nástupom do školy.


Spoločne s agentúrou STEM/MARK sme v Česku a na Slovensku oslovili dokopy takmer tisíc rodičov, ktorí majú aspoň jedno dieťa vo veku od šiestich do osemnástich rokov, a spýtali sme sa ich, či svojim deťom dávajú vreckové pravidelne, a ako riešia nástup do nového školského roka. Na Slovensku nedáva vreckové viac ako 54,5% rodičov.


Ako rodičia riešia otázku vreckového s nástupom školského roka? Od koľkých rokov a ako pravidelne by vlastne malo dieťa dostávať vreckové? Z prieskumu vyplynulo, že českí rodičia sa zásadne líšia od tých slovenských. V Čechách nedáva pravidelné vreckové len jedna tretina rodičov. Väčšina opýtaných sa naopak zhodla, že vreckové by mali dostávať deti vo veku 6-7 rokov, teda s nástupom do školy. Mladšie deti dostávajú vreckové len v 6,5% prípadov (ako v Čechách, tak aj na Slovensku).


Deti dostávajú vreckové najčastejšie v týždenných intervaloch, čo je približne rovnaké na Slovensku (30,6%) aj v Českej republike (27,1%).
 
Sporia si deti samy? Áno, najčastejšie na darčeky alebo hračky. Najviac (36% za minulý rok) ich láka elektronika, teda napríklad mobily alebo tablety. Tie, ktoré si takto sporia, svoje úspory ukladajú väčšinou do pokladničiek - 71% opýtaných rodičov potvrdilo, že ich dieťa pokladničku má. Nové mKonto pre deti ponúka virtuálne pokladničky hneď štyri. Každú je možné pomenovať podľa želania alebo mena hračky a na rozdiel od prasiatka, ktorému je nutné kruto ublížiť pri snahe dostať svoje peniaze von, možno financie presúvať z jednej virtuálnej pokladničky do druhej podľa toho, po čom ich majiteľ zrovna túži viac. Vo svojom vlastnom internetovom bankovníctve môže sledovať, ako mu každý mesiac pribudnú peniaze z úrokov, a potom už len hurá s rodičmi do obchodu!


Viac ako 90% rodičov sa zaujíma, za čo ich deti svoje vreckové míňajú. Ako ste na tom vy? Odmeňujete svojich potomkov vreckovým a učíte ich zaobchádzať s peniazmi? :)