späť

Chráňte svoje financie na zahraničnej dovolenke alebo služobnej ceste

Prípravy na zahraničnú dovolenku sprevádza nadšenie, plánovanie a v neposlednom rade tiež počítanie peňazí. Okrem obchodníkov s tisíckami suvenírov, taxikárov s kúzelným tachometrom a výbercov bakšišu za každú radu túžia po našich financiách aj menej priateľskí ľudia. Niektorým ich sami odovzdáme stratou peňaženky alebo karty, iní si k nim pomôžu sami. Viete, čo robiť, keď prídete o svoju platobnú kartu v zahraničí? A viete, ako sa zabezpečiť pred odchodom?


Aj v tej najkrajšej krajine plnej milých ľudí môže s vysokou pravdepodobnosťou dôjsť ku skopírovaniu vašej karty a jej následnému zneužitiu. Banka takéto transakcie sleduje, a ak vyhodnotí použitie karty v cudzej krajine ako rizikové, dočasne ju zablokuje, aby chránila vaše peniaze. Zostať v zahraničí bez karty môže však spôsobiť nemalé problémy. Spoločne im našťastie môžeme predísť.


Ako? Než na svoju vysnívanú cestu do zahraničia vyrazíte, okrem kontroly dokladov a povinných očkovaní nezabudnite navštíviť aj svoje internetové bankovníctvo. Vykonajte v ňom dva jednoduché kroky: nastavte si vhodné limity na kartách, s ktorými hodláte vycestovať, a povedzte nám, od kedy do kedy a v akej krajine budete (jednoduchý formulár nájdete v Supermarkete v sekcii Centrum žiadostí pod názvom Nahlásenie pobytu v zahraničí). Nás potom neprekvapí, až platbu vašou kartou v danej krajine uvidíme.

 

 

Formulár nájdete v Supermarkete v sekcii Centrum žiadostí pod názvom Nahlásenie pobytu v zahraničí


 
Hovoríte si, čo budeme robiť, keď vašu kartu niekto zneužije v krajine, ktorú ste nám vopred nahlásili? Podozrivé transakcie samozrejme sledujeme aj po upozornení, že odchádzate. Nemusíte sa teda báť, že by sme vaše financie prestali strážiť. Pri každom podozrení o zneužitie vás vždy kontaktujeme, aby sme sa uistili, že vašou kartou platíte naozaj vy.


Dobre vieme, že na dovolenke máme všetci iné záujmy, než zdvíhať cudzie čísla, ale dôrazne odporúčame ich neignorovať. Ak sa nám nepodarí vás kontaktovať a všetko overiť, kartu dočasne zablokujeme z vyššie uvedených dôvodov. V takom prípade by už ďalší krok bol na vás: je potreba kontaktovať našu zákaznícku linku a potvrdiť, že kartu máte pri sebe, aby sme ju zase bezpečne odblokovali a vy ste si mohli ďalej užívať nákupy.


Teraz ste už pripravení na cestu. Tak nezabudnite na cestovné poistenie, oznámenie kam idete a nastavenie nevyhnutne nutných limitov.


Šťastnú cestu!