späť

Byt kúpte na jeseň a v zime, ušetríte!

Práve teraz začína ideálny čas na zaobstaranie si nehnuteľnosti. Ceny sú nižšie, výhľad z okna cez stromy bez lístia reálnejší a izby sa ukážu v tom pravom svetle.

 

Dobrý realitný maklér je vlastne tiež trochu psychológ. Uvedomuje si, čo na budúceho majiteľa pôsobí, a podľa toho upravuje cenovú ponuku. Riadi sa pri tom tromi hlavnými faktormi - svetlom, náladou a záujmom. Preto sú ponuky najnižšie v zime a najvyššia v lete.

 

Svetlo
Na jar a v lete, keď slnko svieti celý deň, sa každá druhá izba zdá svetlá a útulná. Predajcovia už vedia, na ktorú hodinu si dohovárať prehliadky, aby slnečné lúče dopadali smerom k uskutočneniu dobrého obchodu. V zime uvidíte byt za šera, taký, aký skutočne je.

 

Nálada
Hlavne po dlhej a studenej zime máme na jar výbornú náladu. Všetko sa zrazu zdá skvelé - vtáky spievajú, prvé kvety sa otvárajú, slnko hreje... a nehnuteľnosti zdražujú. Makléri totiž vedia, že sa v tejto časti roka na všetko pozeráme ďaleko optimistickejšie. Ak chcete mať zdravo kritický pohľad na vec, kupujte radšej začiatkom chladnej polovice roka.

 

Záujem
Keď je vonku škaredo, do ničoho sa nám nechce. Kto by mal tiež chuť pobehovať studeným mestom z budovy do budovy a s vedomím, že po kúpe nasleduje ešte sťahovanie v rovnako nepriaznivom počasí. Radšej rovno po práci zamierime do teplého domova alebo kamkoľvek, kde sa dá zahriať a relaxovať. Zato na jar a v lete to s nami šije. Tieto obdobia vzbudzujú túžbu zmeniť svoj život, začať behať, cestovať alebo sa presťahovať. Záujem o nehnuteľnosti je vyšší a šanca na dohodnutie výhodnejšie ceny bytu zasa nižšia. V zime nebudete mať konkurenciu a maklér bude potrebovať urobiť obchod "za každú cenu".

 

Podľa Národnej banky Slovenska ale ceny bytov od polovice roka 2015 stále stúpajú. Takže, ak ste si ten svoj zaobstarali v roku 2008, teda pred poklesom cien, možno je pomaly čas premýšľať o predaji. Po desiatich rokoch na ňom totiž pri súčasnom trende zarobíte skoro rovnako, ako ste minuli za jeho zaobstaranie.
 

Kategórie:

Aktuality, Voľný čas