späť

Koľko je výrobná cena...?

Alebo ešte lepšie - čo ovplyvňuje výrobnú cenu? Možno vám tiež z času na čas pokazí náladu, že "zase zdraželi". Čo všetko sa ale skrýva v sume, ktorú v obchode zaplatíme, si mnohokrát neuvedomujeme. Niečo je predražené, ale niečo má skrátka len vysokú cenu. Ostatne, posúďte sami.

 

Bežecké topánky
Výroba športových topánok známych značiek, ktorých cena sa pohybuje v stovkách eur, stojí okolo 25 eur. To ale nie sú všetky náklady hradené výrobcom. Nesmieme zabúdať na transport, poistenie prepravovaného tovaru, clá, dane, marketing, dizajn a vývoj nových modelov... Keď to všetko spočítame, zistíme, že na bežeckých topánkach predávaných v obchode za 100 eur zarobí ich výrobca niekedy len 2 eurá, v lepšom prípade niečo málo cez päť. Lenže známe značky topánok nosia ľudia po celom svete, takže sa tie päťeurovky pekne sčítajú.

 

Pivo z malých pivovarov
Rovnako ako každý iný produkt z obilia ovplyvňuje aj cenu piva jednoducho počasie. Keď sa urodí málo chmeľu, stúpne po ňom dopyt a tým pádom aj jeho cena. Potom má pivovar dve možnosti - buď zdvihne cenu piva, alebo použije menej chmeľu. Prvá možnosť zachováva kvalitu, avšak jej udržanie nie je zadarmo. Keď malý pivovar bez množstevnej zľavy kúpi do svojho poctivého špeciálu 4 druhy chmeľu, stojí ho 20 centov na polliter štrnástky. Spolu s ďalšími ingredienciami a energiou vyjde produkcia pollitra na 40 centov. V tom ale nie je započítaná práca sládka a ďalších zamestnancov, distribúcia, marketing atď. Do krčmy sa potom predá približne za 1,20 eura. Zvyšok už je marža toho, kto špeciál čapuje.

 

Mobil
Výrobná cena telefónu za 480 eur dosahuje skoro 150 eur. Možno predpokladať, že v porovnaní s topánkami alebo surovinami na výrobu piva bude poistenie jeho transportu drahšie, dane vyššie a vývoj náročnejší, to všetko si ukrojí svoj kúsok zo zisku. Avšak aj tak si na ňom výrobca zrejme pekne zarobí...

 

Benzín
Liter benzínu stojí povedzme 1,1 euro. Z tejto ceny sa musí zaplatiť ropa a marže rafinérie - to je v priemere 0,3 eura. Potom tu máme spotrebnú daň a DPH. Všetko dokopy tvorí asi 85% ceny za liter benzínu. Len 15% zostáva na spracovanie a distribúciu. Benzínky teda majú na litri benzínu 0,07 až 0,11 eura. To sa zdá ako smiešny podiel, ale na druhú stranu: kto príde na benzínku, aby si natankoval len 1 liter?

 

Mlieko
Výrobná cena mlieka je približne 0,33 eura. Niekedy sa však od poľnohospodárov vykupuje dokonca za nižšie sumy! Takže na mlieku za 0,54 eura mliekar naozaj veľmi nezarobí.

 

Niektorí obchodníci predávajú tovar s maržou až 200 % jeho obstarávacej ceny. Zdá sa to ako neskutočná suma, kým si v duchu neprepočítate, koľko stojí prenájom a prevádzka predajne, platy zamestnancov, reklama obchodu, dane...
 

 

Kategórie:

Voľný čas