späť

Je v Čechách lacnejšie než na Slovensku?

Odkedy Slovensko prijalo euro sa čoraz viac ozývajú hlasy, že u našich susedov sa žije lacnejšie ako u nás. Menej stojí oblečenie, potraviny či služby. No je to skutočne tak? Ak áno, čím sú tieto rozdiely spôsobené? A vôbec, oplatí sa vybrať na nákupnú turistiku k našim susedom?

Server gobankingrates.com začiatkom roku informoval, že Česká republika sa umiestnila na deviatom mieste zo 112 ekonomicky najpriaznivejších krajín na život. Slovensko na 54. mieste. Do úvahy sa brala kúpna sila, ceny podnájmov, cena potravín či index spotrebiteľských cien. Česko za deviate miesto vďačí rovnováhe medzi nižšími nákladmi a vyššou miestnou kúpnou silou, čo prakticky znamená, že Česi si môžu kúpiť za menej viac.

Tržné prostredie Česka a Slovenska sa postupne odlišovalo a ceny základ-ného spotrebiteľského košíka v oboch štátoch sa vyvíjali rozdielne. Odlišnosti v cenových hladinách môžu byť spôsobené jednak rozličnou sadzbou z pridanej hodnoty, aktuálnym cenovým vývojom v konkrétnej krajine a v neposlednom rade na ceny vplývajú náklady na balenie, skladovanie či maloobchodná marža.

Chceli sme sa teda pozrieť, ako bude vyzerať taký istý nákup v obchodnej sieti pôsobiacej v Čechách aj na Slovensku. Vieme, že euro je v prepočte viac, než 25 korún, čiastky sme ale zaokrúhlili pekne guľato :) A výsledok?



 
Prieskumom sme si potvrdili pár faktov. Potraviny sú v pomere cena/výkon porovnateľné, avšak v Čechách o nepatrný kúsok lacnejšie. Rozdiel by bol pri našom nákupe približne 50 korún, čo je zhruba 1 % .
Cenová odchýlka sa síce na jednom kabáte vyšplhala až na 120 korún, no v celkovom nákupe rozdiel až taký výrazný nie je. 

Summa summarum môžeme zhrnúť, že niečo zoženiete lacnejšie v Čechách, a niečo zase na Slovensku. Takže pokiaľ ste sa chystali vyraziť na nákupy k susedom, do úvahy treba určite brať fakt, že samotná cesta je tiež náklad a vynaložený čas na jazdu a peniaze na benzín možno prevážia nad ušetrenou čiastkou...
 

Kategórie:

Aktuality, Voľný čas