späť

Oplatí sa nakupovať vianočné darčeky na zahraničných e-shopoch?

Zahraničné e-shopy ponúkajú iný a často lacnejší tovar ako tie naše. Slováci na nich nakupujú čoraz častejšie – zoženiete tam snáď všetko, aj to, čo u nás nie. A prekvapivo lacno. Preto si ich obľúbili zberatelia, fanúšikovia filmov, knižných sérií, počítačových hier, ale aj športu.


Ak stále váhate a bojíte sa ísť do zahraničných nákupov, je náš článok práve pre vás. Trošku vám v ňom priblížime, ako to chodí.

Po prvé vám stačí úplne základná znalosť angličtiny. Niektoré portály, napríklad eBay, sa dajú prezerať aj v slovenčine.

Nemusíte sa báť ani poštovného. Nebýva o toľko vyššie ako na Slovensku a najmä čínski predajcovia mávajú poštovné zadarmo.

Hľadajte popisok "free shipping". Keď hodnota tovaru nepresiahne 22 eur, nevzťahuje sa naň clo ani DPH. Nákup nad 22 eur už sa zdaňuje a nad 150 eur počítajte aj s čiastkou za preclenie. (Zvážte, či to už nie je príliš!) Informácie o colných poplatkoch nájdete na stránkach Colnej správy Slovenskej republiky.

E-shopy väčšinou vyžadujú on-line platbu kartou. Odporúčame PayPal, zaistí bezpečné obchodovanie pre obe strany. Než odošlete peniaze, uistite sa, že je predajca dôveryhodný! To znamená, že spĺňa minimálne všetky 3 tieto podmienky:

- na stránkach má zverejnené sídlo a kontakt
- uvádza tiež zmluvné podmienky, pozerajte najmä po podmienkach reklamácie
- existujú na neho pozitívne recenzie a hodnotenia

Rada na záver: objednávajte čo najskôr. Balíčky z Európy to do Vianoc stihnú, ale tie z USA alebo z Číny by už nemuseli, cesta im trvá aj 3 týždne.

 

Kategórie:

Voľný čas