späť

5 najstarších bánk sveta

Viete, že za zlatý vek bankovníctva, ako ho poznáme, sa považuje vek okolo priemyslenej revolúcie? Za rozmachom bankovníctva v Európe stojí v značnej miere kresťanstvo. Údajne práve mnísi, rôzne rády či templári boli jednými z najlepších „bankárov“, nakoľko častokrát spravovali peniaze a majetok zo svojich výprav.


Históriu fungovania obchodu by sme mohli datovať snáď od počiatku existencie moderného človeka, kedy sa na prelome praveku začala uskutočňovať výmena komodít. Postupne so vznikom ďalších a ďalších potrieb museli vzniknúť inštitúcie, ktoré by ich pomohli uspokojiť. Ľudia chceli mať svoje peniaze uložené v bezpečí, ideálne na mieste, kde by sa im zhodnocovali. Slovo „banco“ pochádza z obdobia starovekého Ríma a svoj pôvod má v talianskom „il banco“, označujúce lavicu, na ktorej mali vtedajší bankári vyložené mince zo vzácnych kovov a váhy pre stanovenie ich hodnoty. Zaujímavosťou je, že slovo bankrot z talianskeho „bancrotta“ označuje zhnitý stôl.

 


 

1)    Banca Monte Dei Paschi Di Siena

Najstaršia banka sveta vznikla 27. februára 1472 pôvodne za účelom poskytovania úverov chudobným a ľuďom v núdzi za minimálne úrokové sadzby. V súčastnosti je stále najdlhšie operujúcou bankou na svete a má 5,3 milióna klientov.

Foto: Tango7174 - Own work, GFDL


2)    Berenberg Bank

Najstaršia súkromná banka v Nemecku si svoju históriu píše už do roku 1590, kedy si bratia Paul a Hans Berenbergovi založili svoju firmu v Hamburgu. Protestanstkí bratia Berennbergovci boli pôvodne obchodníci s oblečením, no neskôr svoje podnikanie rozšírili na ďalšie komodity. Zaujímavosťou je, že odkedy bola banka založená, je v neustálom vlastníctve ich potomkov. 

Foto: Von Berenberg - Eigenes Werk, CC BY-SA 3.0


3)    Sveriges Riksbank
Údajne svetovo najstaršia centrálna banka má vyše 300 ročnú históriu. Prvá transakcia sa uskutočnila už v roku 1668. Predchodca dnešnej štokholmskej Riksbank bola práve Stockholm Banco, ktorá zkrachovala kvôli neprimeranému vydávaniu bankoviek. Zakladateľ Johan Palmstruch bol dokonca za jej krach odsúdený na smrť, no neskôr mu bola udelená milosť.


4)    C Hoare & Co
Od jej založenia v roku 1672 v Londýne Richardom Hoarom bola vo vlastníctve výhradne členov rodiny Hoarových. Je to jediná preživšia súkromná banka, ktorá vznikla v 17. a 18. storočí.


5)    Metzler Bank
Druhá najstaršia banka v nemecku a piata na celom svete vznikla vo Frankfurte v roku 1674 vďaka Benjamínovi Metzlerovi. V tom čase bol Frankfurt významnou križovatkou obchodných ciest Európy. Bejnamim najprv pôsobil tri roky v butiku s textilom a neskôr sa vydal na dráhu bankovníctva. Obchod sa začal viac sústreďovať na provízie a prepravu tovaru, čo v 17. storočí viedlo k prepojeniu tovaru a finančných transakcií.
 

Kategórie:

Voľný čas