späť

7 ekonomických faktov, o ktorých ste netušili

Ekonomika je predovšetkým o nás, o ľuďoch. O našom správaní, rozhodovaní aj o dôsledkoch nášho rozhodovania a v 21. storočí tiež o technológiách. Práve tie totiž tvoria neodmysliteľnú časť našej ekonomiky. Hoci sa ekonomika mnohým z nás zdá ako komplikovaný systém čísiel a zvláštnych znakov, dnes sa na ňu pozrieme z iného uhla. Pripravili sme pre vás pár faktov, ktoré zaručene zaujmú.


1)    Podľa policajného oddelenia NY jeden zo siedmych zločinov v New Yorku zahŕňa krádež Apple produktu. Zverejnilo BBC news.


2)    Podľa ekonóma Glena Weyla až 1/3 absolventov, ktorí ukončili Harvard v devedesiatych rokoch, zarobili do roku 2005 svoj prvý milión.


3)    Pokiaľ by ste rozdelili čistý zárobok podľa veku Carlosa Slima a Billa Gatesa, každý z nich by za každú hodinu svojho života zarobil viac ako 100 tisíc dolárov.


4)    Ako uviedol Forbes, pokiaľ zamestnanec Googlu umrie, "ich pozostalí dostanú šek na 50 % ich platu každý rok počas nasledujúceho desaťročia."


5)    "97 % svetovej populácie dnes žije v krajinách, kde miera pôrodnosti klesá," píše autor Jonathan Last.


6)    The Telegraph píše, "Štyri z 10 dievčat narodených v súčasnosti budú pravdepodobne žiť až do svojich 100 rokov. Pokiaľ bude tento trend pokračovať, väčšina dievčat narodených v roku 2060 - cca 60 %- sa dožije roku 2160."


7)    Investície a príjmy firmy Apple sa momentálne rovnajú hrubému domácemu produktu Maďarska, čo je napríklad viac než HDP Vietnamu či Iráku.
 

Kategórie:

Voľný čas