späť

Zmena úrokových sadzieb

Situácia na finančnom trhu stále drží úrokové sadzby na sporiacich účtoch nízko. Platí to pre celú Európu a aj my musíme úroky opäť o niečo znížiť. Radi vám v nasledujúcom článku vysvetlíme, čo presne k zmene úrokových sadzieb vedie, a prečo je to pre vaše financie stále ešte dobrá správa.   

Najprv ale povedzme to, čo vás zaujíma asi najviac: od 2.5.2017 sa znížia úrokové sadzby našich sporiacich produktov. Podrobný prehľad zobrazuje priložená tabuľka.   

Produkt Doterajší úrok Úrok od 2. 5. 2017
eMax Plus zvýhodnená sadzba 0,50 % p.a. 0,30 % p.a.
základná sadzba 0,05 % p.a. 0,01 % p.a.
 
eMax základná sadzba 0,05 % p.a. 0,01 % p.a.
 
mSporenie zvýhodnená sadzba 0,50 % p.a. 0,30 % p.a.
základná sadzba 0,05 % p.a. 0,01 % p.a.
 
eMax Biznis základná sadzba 0,05 % p.a. 0,01 % p.a.
 
mVklad 3M 0,05 % p.a. 0,01 % p.a.
6M 0,05 % p.a. 0,01 % p.a.
9M 0,05 % p.a. 0,01 % p.a.
12M 0,25 % p.a. 0,10 % p.a.

Bez zmeny zostávajú bonusové sadzby na mKonte pre deti a mKonte #navlastnetriko,

Situácia pred rokmi a dnes

Úrokové sadzby sú tento rok síce nízke, ale to isté našťastie môžeme povedať aj o inflácii, a to je veľmi dobre. Hodnota našich peňazí príliš neklesá. Zatiaľ, čo v deväťdesiatych rokoch sa miera inflácie vyšplhala dokonca na 20% a ešte pred pár rokmi dosahovala 5%,
priemerná ročná miera inflácie v roku 2016 bola -0,5 %.

Mnohí z vás iste spomínajú na úrokové sadzby na sporiacich účtoch vo výške 3 až 6%. Lenže proti tak vysokej inflácii tieto percentá veľa nezmohli a cena našich peňazí vlastne klesala.

"V súčasnosti preto nejde zohnať kvalitnejšiu, výnosnejšiu, bezpečnejšiu a likvidnejšiu investíciu, než sú sporiace účty či vklady v bankách. Ak dosiahnete na nulový či dokonca kladný úrok, nie je čo riešiť. Je to ideálna konzervatívna investícia. Navyše likvidná a poistená štátom," vysvetľuje Martin Mašát, portfólio manažér Partners investičnej spoločnosti v článku pre iDNES.cz.

Ukladanie peňazí na sporiaci účet má tiež nesporný psychologický efekt. Akonáhle svoje prostriedky prevedieme z bežného konta na sporiace, podvedome sa začneme vyhýbať ich míňaniu.  

tím mBank

 

 

 

Kategórie:

Aktuality

Komentár (3)

Pridať komentár

Bolo by fér poslať klientom aspoň mail, že sa menia úrokové sadzby...

Peon má pravdu, tu bankoví PR-pracovníci už asi len spia šípkovoruženkovým sladkým spánkom, bez overeovania skutočného stavu.

Detto, ako im na prezentácii sporenia mSporenie visí priamo v bankovíctve roky klamná reklama, bez zmyslu pre matematickú presnosť, na zhodnocovanie s úrokom 13218 EUR, keď si tam každomesačne pošleme 206 EUR (podotázka ako? pri tých obštrukciách).

Z 24720 EUR našich prevodov vlastných peňazí, údajne mBank spravia úrokmi celkom 37938 EUR. Ale tých našich 24tisíc na zúročenie tam nebude od začiatku, ani po 5 rokoch , ale až po tých desiatich. Tak aký je to vysoký úrok vážení, keď máte po dosiahnutí hranice 4000 EUR na tomto účte, zúročovanie 0,05% za rok a o pár dní 0,01% za rok (pred zdanením)? To nám tam posielate každý rok tisíce EUR čistú prémiu?
https://abload.de/img/_sp...

Ale veď "V priemere za prvý štvrťrok tohto roka tak priemerná inflácia dosiahla 0,9 %." A v niektorých odvetviach ceny rástli dokonca o niekoľko percent... Tak kedy už banky budú môcť zvyšovať úroky na vkladoch? http://vofinanciach.sk/ce...