späť

3 základné otázky, ktoré si položte pred kúpou domu

Niet pochýb o tom, že existuje niekoľko dobrých dôvodov na to, aby ste vlastnili strechu nad hlavou. Tých finančných, ale aj emocionálnych. Ceny nehnuteľností z dlhodobého hľadiska rastú a aj preto sú považované za investíciu, ktorá sa vypláca. Dom či byt môžete navyše na sklonku vášho života darovať vašim dospelým ratolestiam. Na druhú stranu existuje mnoho faktov, ktoré by ste pri tomto rozhodnutí mali zvážiť. S veľkou mocou pribúda rad zodpovedností. So stabilitou prichádza strata flexibility a s možnosťou investovania kapitálu riziko straty peňazí. Aké otázky by ste si mali položiť pred finálnym rozhodnutím o kúpe domu?

 

1. Ste finančne pripravený?
Teraz nemáme na mysli, či máte momentálne dostatok peňazí na jeho kúpu. Skôr zvážte svoje finančné možnosti. Splácate kreditnú kartu, máte na krku pôžičku a navyše splácate lízing za auto? Voľba hypotéky by v tomto prípade nebola pravdepodobne najšťastnejšia. Netvrdíme, že nesmiete mať žiadne podĺžnosti, ale veď to poznáte, všetkého veľa škodí.
Hypotéka je skvelou voľbou, pokiaľ sú mesačné splátky za dom rovnaké alebo nižšie ako cena vášho podnájmu. Samozrejme, dalo by sa argumentovať, že v tomto prípade ide o investíciu do vlastnej nehnuteľnosti, ktorá po splatení ostane vám, a teda aj v prípade vyššej čiatky ako v prípade podnájmu, sa hypotéka oplatí. Navyše, banky dnes ponúkajú hypotéky s úrokmi na historických minimách a pre mladých dokonca často so štátnymi prémiami.

 

2. Máte dostatok peňazí na náklady spojené s údržbou či prevádzkovaním domu?
Kúpou domu to rozhodne nekončí. Následne vznikajú ďalšie náklady spojené s jeho kúpou. Poistenie domácnosti, daň z kúpy nehnuteľnosti, poplatky za odpad, energie, vodu… Nesmieme zabúdať na nábytok a celé vybavenie domu. Jednoducho všetky veci, ktoré spravia z obyčajného domu váš domov. Vytvorte si tak rezervu aj na tieto položky.

 

3. Ste pripavený usadiť sa?
Máte také zamestnanie, v ktorom chcete zostať počas najbližších rokov svojho života? Máte v dlhodobom horizonte v pláne prírastok do rodiny? S plánovaním rodiny a stabilným zamestnaním ide častokrát ruka v ruke aj nákup domu. Pravidelný príjem vám vylúči možné finančné ťažkosti. Budete môcť ľahšie vypočítať vaše mesačné príjmy a výdaje. V neposlednom rade je dôležité to, či máte jasno v tom, kde - v akom meste či štáte chcete stráviť svoj život.

 

Nezabúdajte, že kúpa domu je obrovské rozhodnutie, ale skutočne len vy viete, čo vám vaše finančné možnosti dovoľujú.
 

 

Kategórie:

Voľný čas, Produkty