späť

Bude vám mKarta fungovať v zahraničí?

 

Vo väčšine krajín, samozrejme, môžete platiť debetnou kartou, ktorú máte k vášmu účtu, rovnako aj kreditnou kartou úplne bez problémov. Pozor ale na niektoré štáty, kde môžu byť transakcie z vašej platobnej karty vyhodnotené ako podozrivé. Medzi rizikové oblasti patrí predovšetkým juhovýchodná Ázia, kde k zneužívaniu kariet dochádza veľmi často. Je preto lepšie nahlásiť cestu ešte pred prekroče-ním hraníc. Stať sa môže aj to, že v niektorých obchodoch nevezmú váš konkrétny typ karty. Tentoraz sa ale zameriame na prvý prípad, teda na to, ako sa vyhnúť blokácii kartových transakcií kvôli podozreniu na ich neoprávnené použitie.

 

 

Oznámte zahraničnú cestu vopred
Ak sa chystáte do niektorej z krajín juhovýchodnej Ázie či Blízkeho východu, oplatí sa nám to dať vedieť vopred. Ako na to? Jednoducho cez mLinku alebo našu webovú stránku, konkrétne cez sekciu Super-market – Služby – Centrum žiadostí. Tam už nájdete „Nahlásenie pobytu v zahraničí“.

Svoju plánovanú trasu popíšte čo najdetailnejšie, aby sme vás v používaní karty neobmedzovali. Keby ani potom karta nefungovala, spojili by sme sa s vami telefonicky a riešili už konkrétnu transakciu. Okrem toho vám informácia o blokácii určite príde aj mailom.

 

 

Výbery, platby v obchodoch a na internete
Nahlásenie vašej cesty nám poskytne informácie, ktoré pomáhajú bezpečnostnému oddeleniu pri vy-hodnocovaní podozrivej transakcie, ale žiaľ, aj napriek tomu môže vo výnimočných prípadoch blokácia nastať. Môže sa tiež stať, že sa nebude dať platiť kartou v kamenných obchodoch, ani v e-shopoch. A nemuseli by ste byť úspešní ani pri výbere hotovosti z bankomatu, čo už môže znamenať veľký problém. Samozrejme by sme vás v tom nenechali, ale bolo by nevyhnutné zavolať na mLinku ako identifikovaný klient a danú transakciu by sme vám odblokovali. Pri každej blokácii podozrivej platby ide len o dočasné riešenie a blokáciu je možné zrušiť, ak klient transakciu potvrdí.

 

 

Prečo napriek tomu radšej cestovať s hotovosťou?
Pokiaľ necestujete do tradičnej destinácie, ale plánujete cestu napríklad do Iránu, Severnej Kórey, Sudá-nu, Južného Sudánu alebo Sýrie, zoberte si so sebou radšej hotovosť. V závislosti od dĺžky a účelu cesty si peniaze vymeňte vopred, prípadne majte so sebou primeranú hotovosť v niektorej z medzinárodných mien, napr. americké doláre. Pri kratších pobytoch budete mať všetko jednoduchšie, pretože určite neodporúčame vo zmieňovaných krajinách nosiť vysokú hotovosť v peňaženke, nech už idete kamkoľ-vek. Peniaze si ale určite vymeňte. V týchto krajinách sa vám totiž vôbec nepodarí kartu použiť.