späť

4 veci, ktoré by ste nemali podceňovať, keď chcete byť finančne nezávislý

 

Či už ste emancipovaná žena, ktorá chce zostať finančne nezávislá na svojom mužovi, alebo čerstvo plnoletý študent, ktorý sa rozhodol žiť na vlastné triko, vrelo vám odporúčame prečítať si nasledujúce riadky. Po-starať sa o seba znamená sa naučiť tieto štyri veci:

 

 

Mať dostatočnú rezervu
Klišé, ktoré vám pravdepodobne všetci omieľajú stále dookola: Dávaj si bokom na horšie časy! No áno, ale koľko? Odporúča sa odložiť si bokom aspon malú časť svojho príjmu. Je to niečo, z čoho by ste si mali urobiť zvyk, železné pravidlo. Urobiť to hneď, akonáhle vám príde výplata. Prvým cieľom je našetriť si dosť, aby vám úspory pokryli náklady na celé 3 mesiace. Ani po-tom ale neodporúčame zvoľniť, naopak - hľadajte ďalšie ciele!

 

 

Zostať skutočne finančne nezávislý
Vo svojom rozpočte nikdy nespoliehajte na príjmy od rodičov alebo partnerov. Odísť na vysokú, nájsť si brigádu a zo zarobených peňazí si platiť len dobroty a oblečenie, to nie je nezávislosť. To je len taká sranda.

 

 

Naučiť sa hovoriť o peniazoch
Asi sa zhodneme, že než sa človek pustí do vážneho vzťahu, chce o svojom partnerovi vedieť všetko zásadné. S kým chodil skôr, prečo sa rozišli, aké má vzťahy s rodinou, kde pracuje... Pre väčšinu ľudí je ale tabu vypytovať sa na finančnú situáciu druhého. To je ale chyba - vo finančnej histórii svojho partnera by ste sa mali vyznať lepšie ako v tej milostnej, pretože je väčšia pravdepodobnosť, že sa vás, najmä po svadbe, začne týkať.

 

 

Vedieť si vypýtať lepší plat
Alebo ako hovorí staré dobré príslovie - "Lenivá huba, hotové nešťastie". Zvýšenie platu nezvýši len váš finančný príjem alebo životný štandard, ale aj vaše sebavedomie. Stratégiou množstva firiem je ponúkať zvýšenie platu až v okamihu, keď zamestnanec podá výpoveď. Pokiaľ ale robíte svoju prácu dobre a máte ju radi, dajte to svojim nadriadeným najavo tým, že sa s nimi o peniazoch a o budúcnosti otvorene porozprávate. Neradíme vám rovno prosiť o pridanie. Začnite zhrnutím toho, ako dlho už vo firme ste, čo ste sa naučili, čo ste jej dali, a potom prejdite k výhľadu, ako by to mohlo byť ďalej.
 

Kategórie:

Voľný čas