späť

Na ceste Českom bez hotovosti, no len s nabíjačkou

 

Cestovanie bez hotovosti? V niektorých krajinách je to úplná samozrejmosť, inde naozaj problém. Na svojich cestách po celom svete som navštívil aktuálne 53 krajín a bol na miestach, kde by som si bez hotovosti nevedel predstaviť život. Na druhú stranu, dodnes neviem, ako vyzerajú bankovky na Novom Zélande, v Austrálii, v Nórsku, Holandsku či Švédsku. Osobne uprednostňujem platbu kartou, keďže nemusím po vreckách hľadať mince. Čo však ale platba mobilom?

 

Keď som si plánoval cestu po Čechách, myslel som si, že to bude poriadna výzva zaplatiť všade iba mobilnou appkou mBank. Zadanie bolo jasné - nechaj doma hotovosť, no aj kartu. Vezmi si len nabíjačku. Dobre! Moja cesta začala v Českom Krumlove, kde som si vyskúšal splav Vltavy. Splavov mám za sebou niekoľko a keďže bola hladina rieky pomerne nízka, stihol som si spraviť veľa pekných fotiek priamo z člnu. Čím to je, že má Česko tak veľa krásnych mestečiek? Český Krumlov patrí medzi tie najkrajšie, ktoré som v Čechách navštívil.

 

Chcelo to ale trochu adrenalínu, tak som naštartoval motor a presunul sa na západ do Chebu. Kartarena je celkom známa a po celodennom šoférovaní a dodržiavaní dopravných predpisov mi celkom dobre padlo vyblázniť sa v motokáre a poriadne dupnúť na pedál. Aj za tento zážitok som zaplatil mobilnou appkou mBank a presunul sa do Plzne.

 

 

Ja veľmi na múzeá nie som a radšej mám zážitky, no Múzeum Plzenského Prazdroja bol teda zážitok. Zaplatil som appkou mBank a po prehliadke múzea ma čakalo skutočné dobrodružstvo. Pod centrom Plzne je sieť katakômb, ktoré sú naozaj desivé. Ľudia sa tu v minulosti ukrývali a je tu mnoho studní plných vody. Ide o akýsi labyrint, podsvetie, či mesto pod mestom, kde sa našla aj celá kostra koňa. Stratiť by som sa tu nechcel - ochutnávku piva som vynechal, keďže som sa mal presunúť autom do Prahy.

 

 

No tu nastal problém a nešlo mi naštartovať auto. Zomrela batéria a ja som nevedel, čo mám robiť. Nakoniec som musel volať odťahovú službu aby mi auto odtiahli do najbližšieho servisu. V Plzni som bol teda o pár hodín dlhšie a do Prahy som vyrazil až večer. Na moje prekvapenie som za servis a výmenu batérie mohol tiež zaplatiť mobilnou appkou mBank. V Prahe som si vyskúšal let vo veternom tuneli v Hurricane Factory a musím povedať, že to bolo naozaj náročné. A pritom to vyzerá tak jednoducho.

 

 

 

 

Moje zážitky pokračovali v oblasti Špindlerův Mlýn, kde som jazdil na bobovej dráhe, či na Stezke v oblacích. Bohužiaľ, tu mi počasie neprialo a jediné, čo som videl, boli oblaky. Už viem, prečo ju tak nazvali, haha. Samozrejme, platba mobilom tu fungovala tiež.

 

 

Na to, aby som mohol platiť appkou mBank som si nemusel inštalovať žiadnu inú aplikáciu, okrem štandardnej appky mBank pre mobile banking. Služba Google Pay je v nej integrovaná, čiže som pár kliknutiami zvolil v menu, že ktorou kartou chcem platiť a hotovo. Telefón stačí priložiť k terminálu podobne, ako keby som platil kartou bezkontaktne.

 

Milan Bez Mapy

Cestovateľský blog Bez Mapy