späť

Už mám nasporené, a čo ďalej?

 

Medzi krátkodobými úsporami a dlhodobými cieľmi, na ktoré šetríme, je rozdiel. Krátkodobé úspory nás majú zachrániť v ťažkých situáciách a pred nechcenými pôžičkami. Strata zamestnania alebo rozbitý spotrebič nám môže skomplikovať život a úspory vo fondoch sú často ťažko dostupné. O krátkodobých úsporách sme si hovorili tu, teraz sa pozrieme bližšie na svet investícií.

 

Termínované vklady, stavebné sporenie, penzijné pripoistenie... rozhodne toho nie je málo. Pripravili sme pre vás jednoduchý prehľad pojmov a možností investícií ušetrených peňazí.

 

 

Čo je termínovaný vklad?
Pre účely krátkodobých úspor, ktoré vás majú podržať v nečakaných situáciách, nie je sporenie na termínovaných vkladoch správnou voľbou. Ako z názvu vyplýva, termínovaný vklad je obmedzený dobou, kedy k peniazom budete mať prístup. Čo to znamená? Napríklad pri vklade na 6 mesiacov by ste po túto dobu s peniazmi nemali počítať vo svojich finančných plánoch. Pokiaľ k nim budete chcieť mať prístup pred uplynutím tejto doby, takmer vždy vás bude čakať zníženie alebo strata očakávaného úroku.

 

 

Ako zhodnocovať peniaze ďalej?
Odpoveď je jednoduchá – investujte! A investícií sa vôbec nemusíte báť. Napríklad podielové fondy sú skvelým začiatkom pre tých, ktorí sa so svetom investícií ešte nestretli. Všetko začne tým, že si zvolíte fond alebo kombináciu fondov zamerané na konkrétny región (Ázia, Amerika, Európa) alebo na konkrétne odvetvie (umelá inteligencia, zdravotná starostlivosť, poľnohospodárstvo..). Prvý a najzložitejší krok máte za sebou a teraz ostáva už „len“ byť trpezlivý. Je ale dôležité mať na mysli, že ide o dlhodobé investovanie (aj niekoľko rokov), nie o krátkodobé špekulácie. Ak sa chcete dozvedieť viac o podielových fondoch, pozrite sa na náš web na sekciu mFondy.

 

Samozrejme je dôležité spomenúť, že investícia nie je garantovaná a je s ňou spojené riziko, že vaše prostriedky budú mať nižšiu hodnotu, než keď ste ich vložili. Toto je faktor, na ktorom sú investície založené – za určitú mieru rizika máte možnosť získať zaujímavejšie zhodnotenie. Rozhodne neodporúčame využívať investičné nástroje, pokiaľ nemáte vytvorenú rezervu na sporiacom účte, pretože to najhoršie, čo sa môže stať je, že v prípade poklesu hodnoty vašich investícií budete nutne potrebovať finančné prostriedky. Najprv si teda vytvorte rezervu a následne investujte, alebo si tvorte rezervu s výrazne väčšou čiastkou, než s ktorou sa pustíte do sveta investícií.

 

 

A čo sporenie a dane?
Momentálne je daňová sadzba na Slovensku nastavená na úroveň 19 %. Čo to znamená? Úrok z vašich peňazí na sporiacom účte banka automaticky zdaní a odvedie do štátneho rozpočtu. Vy si s tým nemusíte robiť starosti. Samozrejme otázky daní sú na rozhodnutí štátu, každopádne v túto chvíľu sme nezaznamenali žiadne plánované zmeny.

 

 

Nezabúdajte – nevsádzajte všetko na jednu kartu!
Týmto sa môžete riadiť pokiaľ využívate doplnkové sporiace produkty. Ideálne je mať peniaze rozdelené, pretože v krátkom období môžete siahnuť na úspory na sporiacom účte, stále si môžete odkladať peniaze na penziu a vytvárať zhodnotenie v investíciách.

 

 

Neváhajte začať a venovať úsporám chvíľku času. Návyk je pre začiatok dôležitejší než výška odkladanej čiastky, pretože keď si zvyknete sporiť alebo inak zhodnocovať peniaze, časom môžete navýšiť čiastky odkladaných peňazí. Nemusíte začínať hneď so stovkami eur mesačne.

 

 

 

 

 

 

Kategórie:

Aktuality, Produkty