späť

Platobná karta k účtu – poznáte všetky jej výhody?

Pri otváraní si nového bankového účtu k nemu dostanete automaticky aj platobnú kartu. Význam platobných kariet stále rastie a pandémia spôsobená novým koronavírusom tento trend ešte urýchlila. Aj staršie ročníky vedia, že platobná karta slúži na bezhotovostné či bezkontaktné platenie za produkty a služby. Avšak, ani zďaleka nie je iba o platení. Poznáte všetky jej výhody?  

 

 

V článku sa dozviete:

  • aký je rozdiel medzi platobnou kartou k účtu a kreditnou kartou
  • prečo sa oplatí platiť platobnou kartou
  • aké sú ďalšie výhody používania platobnej karty
  • ako získať kvalitné cestovné poistenie zdarma

 

 

Kreditná karta vám umožní využívať peniaze banky

Napriek tomu, že je v súčasnosti kreditná karta bežnou súčasťou našich „finančných“ životov, stále mnohí rozdiel medzi kreditkou a platobnou kartou k účtu nepoznajú a nevedia, prečo im banka ponúka toľko kariet. A pritom, rozdiel je vo svojej podstate skutočne veľký.

Ten hlavný je, že kým platobnou kartou k účtu míňate svoje vlastné peniaze, na kreditnej karte máte peniaze banky. Tá vám dá určitý limit a ten môžete v rámci zúčtovacieho obdobia, ktoré je jeden mesiac, míňať. Po skončení tohto obdobia máte niekoľko dní na to, aby ste na kreditnú kartu vrátili toľko peňazí, koľko ste si z nej svojimi platbami či výbermi z bankomatov požičali. Napríklad v mBank je to až 24 dní. To znamená, že ak ste niečo zaplatili vašou kreditnou kartou napríklad hneď v prvý deň zúčtovacieho obdobia, peniaze za túto platbu môžete vrátiť až o 54 dní (30 dní ostáva do konca zúčtovacieho obdobia + tých 24 dní, ktoré banka poskytuje na bezúročné vrátenie peňazí za celé zúčtovacie obdobie). Ak dovtedy vrátite všetky peniaze, nebudete platiť žiadny úrok (okrem výberov z bankomatov, ktoré sú úročené okamžite). To znamená, že ste si od banky požičali peniaze v podstate zadarmo. Ak však peniaze v danom období nevrátite, úročia sa vám relatívne vysokým úrokom. Na splácanie si tak treba dávať pozor.

Okrem využívania peňazí zdarma má kreditná karta aj ďalšie výhody. Niektoré ponúkajú službu „money back,“ čo znamená, že sa vám na kartu vracajú určité percentá z kupovaných produktov a služieb. Niektoré kreditné karty ponúkajú zdarma alebo zvýhodnené vybrané druhy poistenia, vďaka niektorým si môžete užívať tiež výhody letiskových salónikov.

 

 

Platenie kartou je praktické a bezpečné 

Naopak, platobná karta k účtu, ako už samotný názov napovedá, je karta, ktorou platíte peniazmi z vášho bankového účtu. Môžete tak minúť toľko, koľko peňazí na ňom máte. V prípade, že vám účet dovolí ísť aj do debetu (máte aktivované povolené prečerpanie), môžete si za úrok od banky požičať peniaze aj nad rámec zostatku na účte. Kvôli vyšším úrokovým sadzbám však odporúčame vrátiť peniaze na účet čo najskôr, prípadne využiť iné formy úverov.
Platenie kartou je praktické a z hľadiska hygieny najbezpečnejšie. Neprichádzate do kontaktu s peniazmi, ktoré kolujú z ruky do ruky a zároveň strávite pri pokladni menej času ako pri platbe v hotovosti. Okrem toho, drvivá väčšina obchodníkov umožňuje bezkontaktné platenie, ktoré ešte viac urýchľuje proces platby. Len priložíte kartu k terminálu a vybavené. Do určitej hodnoty nemusíte dokonca zadávať ani PIN kód – napríklad počas prvej vlny pandémie bol limit bezkontaktného platenia bez nutnosti zadávania PIN kódu zvýšený z 20 € na 50 €.

Výhodou platobnej karty tiež je, že si ju môžete nahrať do vášho smartfónu alebo do vašich inteligentných hodiniek Vďaka tomu ju nebudete musieť nosiť fyzicky pri sebe. Budú vám stačiť hodinky alebo mobil. A tie nosíte so sebou v podstate stále. Zaplatiť nimi budete môcť vo všetkých prevádzkach, kde je umožnené bezkontaktné platenie.  Zároveň je potrebné, aby malo vaše mobilné zariadenie funkciu označenú ako NFC. 

 

 

Platobná karta s výhodami kreditnej

Ak sme písali vyššie o mnohých výhodách, ktoré v sebe ukrýva kreditná karta, viaceré z nich ponúkajú aj vybrané debetné karty k účtu. Ak máte napríklad účet v mBank, na výber máte viacero platobných kariet. Pri mesačnom objeme platieb kartou v minimálnej výške 400 € sa vám určite oplatí Zlatá mKarta. Za jej vedenie vtedy nebudete platiť žiadne poplatky a aj výbery z bankomatov doma aj v zahraničí budete mať zdarma. Okrem toho získate množstvo ďalších výhod, ako napríklad možnosť zvýhodneného nákupu v rámci bonusového programu Môj Mastercard či bezplatné cestovné poistenie pre vás i vašich spolucestujúcich rodinných príslušníkov.

 

 

Cestovné poistenie vďaka platobnej karte

Ak by ste si mysleli, že sa jedná len o nejaké jednoduchšie cestovné poistenie, mýlili by ste sa. Cestovné poistenie k Zlatej mKarte vás chráni pri cestovaní do celého sveta a kryje množstvo rizík s veľmi zaujímavými limitmi poistenia. Okrem poistenia liečebných nákladov až do 80 000 € zahŕňa napríklad aj poistenie zodpovednosti za škodu, poistenie batožiny, poistenie cestovania lietadlom, poistenie právnej ochrany, poistenie nevyužitej dovolenky, poistenie predčasného návratu či poistenie technickej asistencie opustenej domácnosti.  Výhodou cestovného poistenia tiež je, že platí počas celej doby platnosti karty a na neobmedzený počet ciest, pričom každá cesta môže byť v trvaní až do 90 dní.

 

 

 

 

 

 

 
 

Kategórie:

Produkty