späť

Investovanie nie je luxus pre bohatých, ale nutnosť. Ak si iba odkladáte na sporiaci účet, škodíte svojim financiám

V roku 2022 dosiahla priemerná inflácia na Slovensku najvyššie hodnoty od roku 1993. Podľa správy NBS by mala postupne klesať, no v rámci úspor s ňou určite treba počítať.

 

 

Zvážte, čo sa s vašimi peniazmi deje

Ak ste boli zvyknutí sporiť jednoduchým odkladaním na sporiaci účet, mali by ste túto stratégiu výrazne prehodnotiť. Miera inflácie totiž vaše úspory znehodnocuje, aj keď našetrená cifra zostáva na prvý pohľad nezmenená. Ako však infláciu poraziť?

Úspory by sme nemali nechať pasívne „spať“ na účte. Riešením je investovanie, v rámci ktorého na seba peniaze „zarobia“, takže sa vyhnete inflačnému znehodnoteniu. Niektorí z nás majú v súvislosti s investovaním predsudky či obavy, ale nie je na to racionálny dôvod. Každý si totiž môže investovanie nastaviť podľa svojich preferencií. Ani investovaná suma nemusí byť vyššia ako za večeru či návštevu kina. S mBank môžete investovať už od 15 EUR.

 

 

Výška rizika a zisku závisí od investora

Po investovaní automaticky nemusíte sedieť nad grafmi a sledovať globálny ekonomický vývoj. Ak sa rozhodnete investovať s mBank, vaše investície budú mať na starosti odborníci zo spoločností BNP Paribas, Allianz a Goldman Sachs, ktorí zostavujú jednotlivé fondy a priebežne sledujú, ako sa im darí.

Je len na vás, či investujete do výnosnejších a rizikovejších fondov, alebo stavíte na stabilné a pomalšie zhodnocovanie. Podiel jednotlivých fondov môžete nastaviť podľa toho, akému konceptu ste viac naklonení. Vami zverené financie odborníci investujú diverzifikovane, teda do rôznych odvetví, vďaka čomu sú úspory lepšie chránené. Aj z hľadiska likvidity sú investované peniaze ľahšie dostupné. Napríklad v porovnaní s investičným bytom, ktorého predaj trvá dlhšie, máte peniaze z predaja investičných podielov na účte do jedného týždňa.

 

 

Koncept FIRE a skorší odchod do dôchodku

Pre tých z vás, ktorí disponujú mierne nadpriemerným zárobkom a rozhodnú sa poctivo investovať, nie je skorší odchod do dôchodku iba ilúziou. Koncept FIRE (Financial Independence, Retire Early - teda z angličtiny finančná nezávislosť, skorý odchod do dôchodku) spočíva v investovaní, ktorého cieľom je našetriť približne 25 násobok ročných výdavkov. Pochopiteľne, závisí od výšky vašich úspor, individuálnych potrieb a veku, kedy začnete sporiť. Fanúšikovia FIRE si dávajú za cieľ odložiť až 70 % svojho ročného príjmu. Dosiahnuť takýto pomer úspor samozrejme väčšina z nás nedokáže, rozhodne je to však zaujímavý koncept, ktorým sa môžeme inšpirovať.

Skúsme si FIRE ilustrovať na príklade. Ak máte 25 rokov, mesačný príjem 1500 EUR a mesačné výdavky 700 EUR, za 25 rokov by vaše výdavky predstavovali 210 000 EUR (700 x 12 x 25). Ak by ste si vedeli odkladať 352 EUR mesačne s 5 % priemerným ročným výnosom, v päťdesiatke máte týchto 210 000 EUR k dispozícii, aby ste mohli ísť do dôchodku.
Nech už je váš plán akýkoľvek, pravidelné zhodnocovanie zostáva najlepšou stratégiou, ako sporiť dlhodobo a efektívne. Viac informácií pre investovanie s mBank získate na tomto odkaze.