späť

Hommo „Economicus“

Vraj ľudia najčastejšie myslia na dve veci. Uhádnete na ktoré? Myslím, že pri troche snahy sa dajú ľahko obe veci identifikovať. Vraj sú to peniaze a sex. Budem sa venovať iba tej prvej, teda peniazom, tú druhú ponechám iným špecialistom 


„Peniaze boli aj budú, ale nie sú“, takto si povzdychnú mnohí pri úvahách nad ich ekonomickou situáciou. Myslím, že sa zhodneme v tom, že peniaze, pokiaľ žijeme na tomto svete, sú dôležité. Pomáhajú nám zaopatriť si bývanie, ošatenie, stravu, istý životný štandard. Ak ich je málo, máme problém. Bohatí tvrdia, že aj keď ich je veľa, máte problém...treba si ich udržať a ochrániť. Čiže peniaze sú „problém“ pre všetkých...či skôr témou, ktorej sa zrejme musíme venovať všetci. Peniaze ako také sú prostriedkom, nie cieľom. Aspoň by mali byť. Prostriedkom na uspokojenie našich potrieb a túžob. Pre mnohých, žiaľ, iba potrieb....
Je zaujímavé, že peniaze sú elementom, s ktorým sa stretne každý civilizovaný človek bez výnimky. Uvedomuje si, aké sú pre neho dôležité a i napriek tomu nie je ochotný viac sa o ne zaujímať, iba ak v rovine žalovania sa na ich nedostatok a mnohí v rovine „natŕčania dlane“ s nálepkou „solidarita, rovnosť, bratstvo“ na čele.
Pri stavbe domu si vieme urobiť projekt, plán, kalkulácie. Pri stavbe svojho života z finančnej stránky nie. Jednoduché cvičenie by to mohlo zmeniť. Skúsme si sadnúť a napísať, čo s veľkou pravdepodobnosťou človek zažije a aký to má resp. bude mať vplyv na jeho financie. Svadba, kúpa auta (s tým spojené servisné náklady, poistenie, PHM), bývanie, dôchodok (spoliehanie sa iba na štát neodporúčam), možné obdobie bez príjmu (choroba, strata zamestnania), vlastné deti, dovolenky, atď. Pokračujme s analýzou súčasného stavu.
Tak ako, sme na napísané situácie pripravení ? Je naša finančná situácia taká, aká chcem aby bola? Ak nie, ako to chceme zmeniť? Čo musíme urobiť a kedy? Čo nás to bude stáť? Nielen peňazí, ale i času a úsilia. Času venovaného rozmýšľaniu a plánovaniu. Vraví sa, že keď si človek nenaplánuje život, naplánujú mu ho iní. Kto plánuje život mne?
Kto prevezme zodpovednosť nad svojimi financiami, prevezme zodpovednosť aj nad svojim životom, či skôr jeho kvalitou. Nie všetko, čo sa týka peňazí, je mimo našu kontrolu. Skôr naopak. My rozhodujeme, koľko zarobíme a koľko minieme.
Najskôr ale musíme zvládnuť sami seba. Prečo ? Väčšina ľudí rieši najmä výdavky, náklady. Koľko minie na nájom, energie, potraviny a považuje príjem za niečo nemenné, či ťažko ovplyvniteľné. „Veď plat mi predsa určuje zamestnávateľ, nie?“ Šťastný ten, ktorý dokáže znižovať svoje výdavky a zvyšovať svoje príjmy, povedal istý podnikateľ. Veru tak, ťažšou, no zaručenou cestou k zvyšovaniu svojej hodnoty na trhu a tým aj príjmu je práca na sebe. Na svojich vedomostiach, schopnostiach, zručnostiach a v neposlednom rade na vôľových vlastnostiach. Ruku na srdce, koľkokrát sme si povedali, že už nebudeme sladké? Dodržali sme to? Koľkokrát sme si povedali, že tento mesiac na odevoch ušetríme?  Koľkokrát sme si povedali, že už sa naučíme po anglicky, aby sme si našli lepší job? Koľkokrát sme už začali cvičiť? No a o tom to je ... o zotrvávaní vo vyšľapanej koľaji.
Len „blázni“ vraj robia stále to isté a očakávajú lepšie výsledky. My blázni nie sme.
    Peňazí je na svete i napriek kríze dosť, i keď možno nie v našich vreckách . Čoho ale akoby ubúdalo je to, čo by mohli peniaze zveľaďovať...ľudskosť. Ak by sa nám teda aj nedarilo v množení našich „bubákov“, buďme bohatí aspoň ako ľudia.... Takéto bohatstvo sa množí jednoducho.... tak, že sa oň neustále budeme deliť s inými. Začať môžeme hneď teraz, napríklad aj úsmevom ....

Kategórie:

Produkty