späť

Chystajte si tajné fondy na naše mFondy :o)

A je to tu! Onedlho spúšťame náš „hypermarket investičných fondov“. Možno si niektorí z vás povzdychli, že konečne... :)

Pevne verím, že v ňom nájdete to, čo vám pri investovaní do fondov chýbalo – žiadne poplatky, minimum formalít, široký výber fondov, ktorý samozrejme budeme neustále dopĺňať, či rýchlosť, s akou sa Vaše peniaze zainvestujú a redemujú (vyberú). Veľmi sa teším na deň D. Ako som si prečítal na našom mFóre, aj mnohí z vás. Je pre mňa osobne i pre celý mBank tím naozaj príjemným povzbudením, že nám pomáhate neustále skvalitňovať naše služby.

Pre tých z vás, ktorí už máte skúsenosti s investovaním, vzniká bezkonkurenčná alternatíva na správu vašich investícií. Jednoduchosť, prehľadnosť, zrozumiteľnosť pre vás, našich klientov, je cieľ, ktorý chceme dosiahnuť. A ruka v ruke s tým samozrejme Váš investičný úspech. Pre investične „menej skúsených“ pripravujeme jednoduchý návod, ako zvládnuť problematiku investovania a získať tak mnohé výhody, ktoré nesporne podielové fondy prinášajú.

Teším sa na vaše ohlasy, pozitívne i konštruktívne kritické. Ocením, ak mi napíšete, čo by ste na našich stránkach ohľadom investičných fondov uvítali, čo by Vám pomohlo, čo by Vás zaujímalo.

Bodkou za mojim príspevkom bude pre mňa pohľad na zoznam vašich želaní. Uvidím, čo všetko ešte musíme urobiť, aby váš hypermarket v plnej miere naplnil vaše očakávania. :)

Veľa správnych (aj investičných) rozhodnutí vám praje a na spoluprácu s vami sa teší

       

 

Ľubo Halász
Sales Investment Funds Specialist

mBank

 

Kategórie:

Produkty

Komentár (12)

Pridať komentár

a tu je z fora historicky prvy prispevok LubaH k teme fondy:

Re: mFondy

30-04-08 16:01, 10.30.15.---
2

Zdravim Vas PaloC,
V sucasnej dobe "doladujeme" niektore veci tykajuce sa mFondov tak, aby ste mali k dispozicii plne funkcny a hodnotny hypermarket fondov. Spustenie uz nie je daleko, o presnom datume a nasej ponuke Vas vcas budeme informovat
Dakujem za Vasu otazku a tesim sa na dalsie diskusie.
S pozdravom
Lubo H.


Takze mame necele tri mesiace k druhemu vyrociu doladovania detailov fondov.

Rene - K++ - tak trefny komentar tu este hadam ani nebol. V prvom rade by si banka mala svihnut ak nieco zverejni. Ja konkretne som sa na fondy pytal 18.10.2008 - a odpoved bola:

Re: mFondy a karty

13-10-08 10:27, 10.30.15
roky urcite nie, kazdy den sa natom makame :P

takze radsej neinformovat ako potom cakame na Godota. Moj tip je ze sa to "coskoro" nepodari ani do dvoch rokov od povodneho zverejnenia.

Keďže kalendár neomylne ukazuje blížiace sa prvé výročie zverejnenia oznamu, že onedlho spúšťate hypermarket investičných fondov, chcel by som m-bamk zaželať, ako sa to pri už tradične pri výročiach zvykne robievať, veľa ďalších úspechov pri jeho zavádzaní aj v nasledujúcich rokoch. Neprajníci síce môžu tvrdiť, že doba ich spúšťania začína nápadne pripomínať povestné kozmické tri sekundy premiéra nemenovanej republiky,kde sa voda sypala a piesok lial, tu však treba podotknúť, že ten mal na mysli tri svetelné sekundy, s čím vaše onedlho nemôže súdny pozorovateľ porovnávať ani náhodou.

Pre Marcela ohladom podnikatelskeho uctu: Ty lama lamovita, vies ako sa odlisuje podnikatelsky ucet od normalneho? V mesacnom poplatku. Ja pouzivam ako podnikatelsky ucet mkonto, hoci obcas si neham prachy zaslat aj rovno na eMax. Ziadny zakon ti neuklada povinnost vies ucet s oznacenim "podnikatelsky" !!! Je len na tebe z coho a kam si nehas posielat peniaze. A ked ta nejaka uctovnicka bude masirovat ze musis a musis, tak vies ze je to hlupa papuca a mas si najst taku, co rozumie aspon zakonu o uctovnictve.

Pre Ľubomíra:

Ak si to otvorene povieme, KAŽDÝ kto príde na burzu zaplatí ŠKOLNÉ. Vašou nevýhodou pri investovaní je, že sa musíte spoľahnúť na radu od osoby, ktorej príjem je ZÁVISLÝ od predaja produktu. Nie výnosu. Tzn. zaujatou osobou. Ono aspoň 1 radu vám dám, ktorú by mal poznať každý: BUY LOW, SELL HIGH alebo inak Kupuj lacno, predaj draho.

Inak teraz k podielovým fondom mbank - ak budú zamerané na poľský trh, tak to by som do nich nešiel. Myslím si, že sú omnoho lacnejšie akcie ako predražéné poľské akcie napr. z WIG20 s P/E nad 20, P/BV normálne nad 3.

Zdravím Vás Ľubomír,

V prvom rade Vám ďakujem, že ste sa s nami podelili o svoju skúsenosť, i keď ako píšete, pre Vás nie príliš pozitívnu. Pomohlo by nám, keby sme vedeli, ktoré konkrétne fondy ste mali nakúpené, nakoľko v období prvých rokov samostatnej SR mali občania svoje podiely v investičných fondoch (kupónová privatizácia).
Rád by som však na tomto Vašom príklade uviedol pár vecí a vysvetlení pre ostatných investorov v súvislosti s podielovými fondmi, ktoré sa dostali do povedomia obyvateľstva približne až niekedy okolo roku 1999. Pri investovaní je potrebné, aby klient bral do úvahy základné princípy, o ktorých sa na našom blogu ešte budeme zmieňovať.

V čase, keď ste investovali, bolo v SR investovanie do fondov v plienkach a dovolím si povedať, že investičné poradenstvo (česť výnimkám) sa obmedzilo iba na nasledovné – ak chce niekto investovať na 5 rokov akcie, ak na 3 roky dlhopisy, ak na rok, peňažný fond. Je jedno v akej mene, aký je to typ investora, aké má ciele, investičný horizont a podobne. U niektorých poradcov žiaľ aj dnes badať príliš jednoduché, na predaj orientované „vzdelávanie“, i keď istý posun prináša aj nová legislatíva (MiFID) a rastúce nároky a informovanosť klientov. Avšak stále je čo doháňať.

Rád by som ozrejmil aj pojem strata. Strata, pokiaľ peniaze nevyberiete je tzv. nezrealizovaná strata. Pokúsim sa to objasniť na príklade. Ak si kúpite byt, povedzme za dva milióny korún a hodnoty bytov na trhu rastú, máte pocit, že ste v zisku. No nie je to tak. Vlastníte byt, ktorého aktuálna trhová cena je povedzme 2,5 mil. Zisk zrealizujete ale až vtedy, keď byt predáte. Podobne je to so stratou. Ak by cena Vášho bytu bola na trhu napr. iba 1,5 mil., stratu by ste zrealizovali až vtedy, keď byt v danom čase predáte. Samozrejme, to, či ceny bytov (fondov) budú rásť alebo naopak, klesať, závisí od viacerých trhových faktorov.
V období posledných desiatich rokov je mnoho fondov vo svojej denominačnej mene v zisku, avšak pri zohľadnení vývoja kurzu (napríklad USD / SKK) je slovenský investor v strate (ak by prostriedky vybral). Možno je to aj Váš prípad. Len malá pripomienka, vo svojej reakcii nespomínate fakt, že od r.1996 do r. 2000 sa fondy, najmä akciové, vyvíjali nadmieru priaznivo. Niektoré fondy dosahovali neuveriteľné, dvoj až trojciferné výsledky vo svojich denominačných menách. Žiaľ, je pravdou, že obdobie posledných rokov bolo „turbulentné“ a trhy zaznamenali mnohé korekcie (prudšie poklesy kurzov) a došlo aj k veľmi výraznej zmene kurzu koruny voči iným svetovým menám, najmä americkému doláru. Tieto korekcie sú pre trhy prirodzené a z dlhodobého hľadiska by nemali ovplyvniť investície klienta.
Ako predísť situácii, v akej ste sa ocitli Vy, sa budeme snažiť aj našou edukáciou na tomto blogu. Zaručiť vývoj trhov však samozrejme nemôžeme.
Teší nás, že ste si pre časť Vašich peňazí zvolili práve mBank.

Prajem Vám osobne i ostatným našim čitateľom, aby sa takéto situácie už neopakovali a fondy Vám slúžili na napĺňanie Vašich cieľov.

Ľubo Halász
mBank

Už od r. 1996 som investoval do rôznych typov fondov, vložil som tam desaťtisíce, radili mi odborníci - finanční manažéri z bánk. Výsledok - občas veľká strata (až -30%) ale väčšinou to bola len malá strata - tak do -7%. Len raz som mal za 3 roky celkový zisk 1000 Sk zo sumy 20000 Sk. Takže výsledok - niekoľko desiatok tisíc straty a 1000 Sk zisk. Všetci manažéri mi každý rok tvrdili, že daný rok bol pre investovanie nepriaznivý ale že ten ďalší bude vraj dobrý. A o rok to bolo isté ... Údajne tento rok je veľmi nepriaznivý na investovanie (kvôli USA, hypotekárná kríza). Fondy rozdeľujem na dva typy: krátkodobé - to sú tie, kde rýchlo prídete o peniaze a dlhdobé - tam prídete o peniaze pomaly. Minulý mesiac som všetky peniaze z fondov vybral (samozrejme so stratou) a časť vložil do mBank, už nemám chuť investovať do fondov a každý rok čítať vysvetlenie, že rok bol na investovanie nepriaznivý. Ale uznávam, že to vedia pekne a logicky vysvetliť :-) Tak nech Vám dá boh šťastie. :-))

A zase nieco ine... len je to podstatne... Tak rad by som videl prioritu hlavne v podnikatelskych uctoch… Nikto nevie poriadne povedat kedy, ale ja uz ako zacinajuca pravnicka osoba nemozem cakat. Ked vytvorim hlavickovy papier uz tazko budem menit banku… Skuste sa zamysliet aj nad touto skutocnostou, ze zmenit ucet pre pravnicku osobu nie je take jednoduche!!! Preco cakate s podnikatelskymi uctami???

No tak to sa mame na co tesit. Len by ma zaujimalo kde sa vzal ten napad s nazov : Supermarket" a aka bude filozofia "shopovania" v mBanke. Dufam ze tam budu zase tie standardne formulky ze lenivy, usilovny a crayz klient popr. klient fanatik. :)

Moje zelani je, aby do tychto fondov mohli investovat aj maloleti prostrednictvom zakonneho zastupcu - tak, ako je to dobrym zvykom u inych spravcovskych spolocnosti. Uvital by som rovnaku vec aj u eMax, kde to zial nie je mozne.

pred casom ste sa dusovali,ze najneskor zaciatkom marca spustate mpozicku a furt kde nic tu nic :) tak uvidime ze co tie fondy, aby sme necakali kym vam do v PL odkelpnu aj do leta :-o)

Viete povedať, kedy presne budú tieto fondy zavedené?