späť

Špekulácia ako príležitosť alebo vabank?

„Nikdy neinvestujem do niečoho, čomu nerozumiem,“ povedal W. Buffett, najbohatší muž sveta a investičný guru.

Najväčším rizikom pre našinca je podľa môjho názoru neznalosť princípov investovania a fungovania fondov, o ktorých sme písali prednedávnom.

Nájdite si preto čas, skôr ako niekam pošlete svoje ťažko zarobené peniaze, na naštudovanie základných pojmov a princípov investovania. Na druhej strane, aj prílišná snaha „byť v obraze“ môže byť na škodu. Mám na mysli časté, denné sledovanie kurzov svojich fondov. Pamätajte, že investovanie do fondov je skôr beh na dlhšie trate (minimálne rok) a nie denné online obchodovanie ako na Wall street. To je skôr špekulácia. Samozrejme, aj to je jedna z ciest (stratégií). Zvážte však, či je to práve tá vaša. Špekuláciou nechápeme niečo negatívne. Ide o istý druh investičného správania, kedy investor aktívne vyhľadáva investície, ktoré podľa jeho názoru z nejakého dôvodu v budúcnosti dosiahnu vyššie zhodnotenie v porovnaní s inými. Môže ísť napríklad o výber fondov orientovaných na určitý sektor (napr. technológie, financie a pod.), jednotlivých regiónov alebo o časovanie trhu (kedy podiely kúpim, kedy ich predám).

Špekulácia je veľkým lákadlom aj pre mnohých menej skúsených investorov. Prečo? Zjednodušene môžeme povedať, že u bežného investora ide o podľahnutie emócii vyvolanej napríklad prudkým zhodnotením niektorého z fondov (najmä akciových). Vtedy investor vloží časť (alebo všetky) svojich peňazí v nádeji, že rýchlo zarobí. Neuvedomuje si riziko poklesu takejto investície. Napríklad konzervatívny človek pod vplyvom výnosu fondu alebo zaručených rád priateľov, ktorí sú povahovo skôr dynamickejšími investormi, investuje peniaze do akcií. Pritom vie, že ich bude potrebovať už o rok na stavbu domu. Nepríjemným prekvapením môže pre neho byť prudký pokles cien akcií, ako tomu bolo napríklad koncom roka 2007 a začiatkom roka 2008. Niektoré fondy vtedy strácali denne aj niekoľko percent. Takýto vývoj by mohol nerozvážnemu investorovi riadne skrížiť jeho plány, prípadne slabším povahám priniesť nejednu prebdenú noc.

Pre investičný úspech v prípade podielových fondov je prvoradá predovšetkým strategická alokácia (vhodné rozdelenie sumy peňazí do jednotlivých druhov fondov). Tá zvyšuje štatistickú pravdepodobnosť dosiahnutia cieľa až na 94%. Ďalším predpokladom úspechu je vhodne nastavený investičný horizont. Opak sa môže, no nemusí, vyplatiť. A to najmä vtedy, ak investor nemá vytvorenú inú rezervu.

Pre akú stratégiu sa rozhodnete, je len na subjektívnom zvážení vašich zručností, skúseností, schopností niesť riziko i vedomostí o investovaní. Netreba zabúdať na jednu podstatnú vec, ktorou je schopnosť znášať prípadné dôsledky svojich nesprávnych rozhodnutí.

   

 

Ľubo Halász
Sales Investment Funds Specialist

mBank

 

Kategórie:

Produkty

Komentár (24)

Pridať komentár

Ďalej, máme rovnaký názor (ak vaše slová správne chápem) len každý o tom píšeme inak. Vari nie je potenciál vybraných akcií do fondu, aj potenciálom samého fondu ? Opravte ma, ak sa mýlim :) Ibaže…koľkí z nás vedia vyhodnotiť potenciál jednotlivých akcií ?

..... to je veľmi relatívne. Stačí sa napr. pozrieť na portfólia jednotlivých fondov napr. z tých istých regiónov - všetko skoro rovnaké nakúpené akcie. To nie sú aj iné akcie s výšším výnosom alebo sa portfólio manager bojí o svoje miesto, aby nebol odlišný od kolegov alebo indexu ?
..... ďalej prílev peňazí a nutnosť investovať tieto peniaze, nakoľko je asi veľmi málo akciových fondov, ktoré majú hotovosť viac ako 15% portfólia. Aký potenciál má pre drobného investora napr. kupovať KGHM, keď je jeho cena 115 zlotých.

Zdravím Vás ,,P",
usúdil som, podla toho co ste napisali, ze obchodujete s akciami atd.
Ja taktiez obchodujem s tymito financnymi instrumnetmi a tak by som sa Vas rad spytal ci by ste nemali zaujem, aby sme si vymienali informacie o diani na finacnych trhoch. V pripade zaujmu ma kontaktujte na email samohovka@azet.sk, do predmetu napiste ,,Stocks".

S pozdravom $

To dusan:

Ak ste este medzitym svoj problem nevyriesili, odporucam Vam kontaktovat operatorov mLinky (t.c. 0850 60 60 50). Kedze mate rovnako tazkosti s identifikaciou v ramci automatickej hlasovej sluzby, po zavolani na uvedene t.c. prosim zvolte moznost 0 - spojenie s operatorom.

Tam im vysvetlite svoju poziadavku, povedzte, ze mate tazkosti s identifikaciou v ramci hlasovej sluzby a chcete nove heslo do internet bankingu. Operatori overia Vasu totoznost na zaklade kontrolnych otazok a nasledne budete moct vykonat svoju poziadavku.

Prajem prijemny den.

Marek Michlik
mBank

Dobry den hrabo6666,

mozete byt uplne pokojny, nie je to vobec pravda :o)

Sme standardnym bankovym subjektom, s tym rozdielom, ze ako zahranicna banka sme vdaka clenstvu v Europskej unie vstupili na Slovensko na zaklade tzv. jednotneho europskeho pasu. Vdaka nemu sme nepotrebovali povolenie Narodnej banky Slovenska, mali sme voci nej pred vstupom len oznamovacie povinnosti.

Vase vklady u nas su chranene rovnako ako v ktorejkolvek inej banke:
http://www.mbank.sk/sprie...

Prajem prijemny den.

Marek Michlik
mBank

počul som že mbank nedostala licenciu na podnikanie od NBs je to pravda,?,takže podnikáte bez licencie,??to znamena že ste nebankový subjekt.ako mi to vysvetlite,????

Zdravím Vás "p",
ďakujem za Váš príspevok a informácie :)
Cieľ je rovnaký (zhodnotenie) len spôsob jeho dosiahnutia je iný. Každý si sám musí zvoliť tú svoju cestu. Osobne sa prikláňam k názoru, že pre bežných klientov je prijateľnejšie naberať skúsenosti pri investovaní do fondov. Akcie by mali prísť na rad až potom. Keď si osvojíme princípy, získame dostatok vedomostí a skúseností. Ako viete, u nás vstupné poplatky klientom účtovať nebudeme.
Nákupy po korekcii sú výhodnejšie ako pri akciách, tak pri fondoch. Podobne aj dopady prípadných kríz môžeme pociťovať pri oboch nástrojoch. Jednu nakoniec stále pociťujeme ( tzv.hypotekárna kríza).
Taktiež s odpredajom je to podobné. Fondy nie sú termínované vklady (otvorené fondy), výber je možný kedykoľvek. Samozrejme, istý čas na realizovanie pokynu je pri fondoch nevyhnutný.
Som rád, že sa zmieňujete aj o menovom riziku, najmä dnes, v čase zaujímavého vývoja kurzu USD :)
Prajem Vám príjemný deň a nadštandardné výnosy :)
Ľubo H.
mBank

To Bohuš:

V case, ked ste nam pisali prispevky, kvoli technickym zmenam v sprave blogu sme nemohli urcity cas schvalovat komentare na blogu. Tym sa nezobrazovali on-line, pricom ste nadobudli dojem, ze boli vymazane.

Mozem Vas uistit, ze sme zatial ani jeden komentar z diskusie pod blogmi nikdy nevymazali.

Ospravedlnujem sa Vam za sposobene komplikacie a prajem prijemny den.

Marek Michlík
mBank

Zdravim p.Halasz i pan "p",
dakujem za fajn info od p.Halasza i za kriticke pripomienky pana "p" ohladom polatkov, ktore su podla neho vysoke.
Takze vstupne poplatky pri uzatvarani GAFF na deti som mal 0,-Sk (bola pred rokom taka akcia) a vystupne pod podmienkou, ze budem pravidelne vkladat min. 3 roky budu 0,-Sk. Takze osobne si myslim, ze je malo fondov co maju taketo nieco. A poplatok za spravu je standartny ako vsade inde.
Prajem pekny den!

Ivan

Zdravim Vas pan Halász,
Nieco o poplatkoch:
nechcem robit reklamu pre investicnu spolocnost (poskytuje online obchodovanie ne americkej burze), takze uvediem len ceny z aktualneho cennika:
zadavanie pokynu: zadarmo
realizacia pokynu: 9.95USD (od 0 do 500ks akcii)
realizacia pokynu: 12.95USD (od 501 do 2000ks akcii)
vyber zo zberneho uctu: 20USD
Prevod na zberny ucet: 20USD
Peniaze treba najprv vlozit na zberny ucet v USA, cezhranicny prevod penazi stoji v SLSP od 600SK do 1200SKK, zavisi to od sumy.

Povedzme, ze budem investovat kazdy rok 50 000SKK jednorazovo, poplatky by boli 600+3x200 cca 1200SKK (2.4% z investovanej sumy).

Ja by som investoval do tychto akcii:
ILMN http://finance.google.com...
URRE http://finance.google.com...
PBR http://finance.google.com...
GOOG http://finance.google.com...
NOEC http://finance.google.com...

Samozrejme akcie treba kupovat vzdy po korekcii. A nezaskodi mat aj peniaze v podielovych fondoch (konkretne: ABN Amro India, China, Brazil)

Podla mna prerobit takouto strategiou je skoro nemozne (ak nepride celosvetova fin. kriza ;)). A ma to jednu vyhodu, akcie mozem odpredat hocikedy ak som spokojny s dosiahnutym ziskom. Najvacsie rizika su: menove riziko a celosvetova fin. kriza.

Bohuš,
neviem o tom, žeby tu niekto vymazával príspevky. Vítame každý príspevok, aj kritický. Opakujem, že za cieľ si kladieme prispieť k vyššej informovanosti o možnostiach investovania pre bežného klienta. A som úprimne rád, keď sa nájdu ľudia, ktorí polemizujú s príspevkami. Má to byť diskusia. Nie monológ.
A teraz k Vašim reakciám :)
Špekuláciu neopisujem ako niečo negatívne. Je to jedna zo stratégií. Išlo mi skôr o to, že nie je vhodná pre väčšinu investorov. A o tom ma presviedča moja niekoľkoročná prax. Súhlasím s Vami, že ak klient vloží pri akciách peniaze na 5 rokov, neznamená to ešte zaručených 8% p.a. len preto, lebo dodržal investičný horizont.
Budeme o tom ešte písať, no našim "problémom"je to, že si nekladieme investičné ciele. Ak mám cieľ zhodnotiť peniaze o 10% a dosiahnem to v akciových fondoch za 2 roky, tak potom nie je dôvod nechať tam peniaze dlhšie. Potom môžem cieľ prehodnotiť. Chcem viac ? Na čo konkrétne ? Za akú cenu ? Kedy ? Ako ?
Na margo Vašej reakcie k poklesu a rastu. Samozrejme, že zarábame pri raste a nie pri poklese. (sú však aj stratégie na pokles) :)
Ďalej, máme rovnaký názor (ak vaše slová správne chápem) len každý o tom píšeme inak. Vari nie je potenciál vybraných akcií do fondu, aj potenciálom samého fondu ? Opravte ma, ak sa mýlim :) Ibaže...koľkí z nás vedia vyhodnotiť potenciál jednotlivých akcií ?
Investičný horizont sa pri jednotlivých druhoch fondov uvádza ako jeden zo základných "orientačných bodov" preto, lebo štatistiky jasne hovoria o klesajúcej volatilite (výkyve hodnoty) pri dlhšom časovom horizonte. Nemám pocit, žeby toto bolo dezinformovanie klientov. Iste, neznamená to, že na 100% tam bude mať o 20% viac.
Bohuš, môj osobný názor, s ktorým nemusíte samozrejme súhlasiť je, že tento článok o investovaní bol. Možno však máme rôzne investovanie zadefinované :)
Budem rád, ak mi napíšete, čo by ste si rád prečítali, aké informácie by ste uvítali a ak i naďalej budete prispievať k našej diskusii.
Prajem Vám príjemný deň a veľa úspechov.
S pozdravom
Ľubo Halász
mBank

"p" citoval :)

"Z racionálneho hľadiska teda nevidím dôvod, prečo by som si mal v prípade, že mám dostatočný čas voľné peniaze (10 rokov a viac) vyberať konzervatívnu stratégiu, ktorá mala síce nízky max. pokles - pre väčšinu investorov akceptovateľný, avšak dlhodobo dosahuje nižší výnos. Ak si totiž vyberiem rizikovejšiu stratégiu (samozrejme myslím dobre diverzifikovanú stratégiu) a odignorujem akýkoľvek pokles v priebehu môjho investičného horizontu, potom by som mal na konci obdobia dosiahnuť atraktívnejšie zhodnotenie (zarobiť viac peňazí) ako pri konzervatívnej stratégii."
citat z clanku: "Emočný valec" (autor: Richard Šimulčík)
http://blogy.etrend.sk/in...

Nuž "p",
áno, z racionálneho hľadiska nemám námietky. No moje skúsenosti ma utvrdzujú v tom (a štatistiky tiež), že len menšina investorov sa správa racionálne. Osobne patrím taktiež medzi dynamických investorov. No snažím sa brať do úvahy fakt, že nie každý zmýšľa ako ja. Keď trhy klesnú, spím pokojne, ale čo moji klienti ? Ozaj zvládajú výkyvy trhu tak, ako deklarovali ? Hm... :) Ciele každého z nás sú iné. A tiež finančné možnosti. Na to netreba zabúdať.
Ivanovi som odporúčal stabilizovať jeho portfólio pred plánovaným ukončením investície. Prečo ? Samotný fakt, že investujem dlhodobo ešte nezaručuje, že práve vtedy, keď budem chcieť svoje peniaze vybrať sa trh neprepadne o niekoľko percent. V zásade s Vami však súhlasím, pokiaľ je jednotlivec ochotní znášať výkyvy, investuje dlhodobo a pravidelne, nie je dôvod vynechávať dynamickejšie nástroje :)
Nech sa Vám darí.
Ľ.Halász
mBank

"p" napísal:
Mily Ivan,

nie som bankár, ani finančný poradca, ale som presvedčený, že neinvestujete rozumne.
Investujete dlhodobo, na aspoň 10 rokov. V takomto prípade by som vám odporučil investovat na burze cenných papierov. Verte my, za 10 rokov dosiahnete slušné výnosi.
Fond, do ktorého investujete má vysoké poplatky, a mizerné výnosi.
Vstupný poplatok: 3,0 %
Správcovský poplatok: 1,2 % p.a.

Zdravím Vás "p",
Určite máte pravdu v tom, že burza prináša naozaj zaujímavé možnosti zhodnotenia kapitálu. Otázkou je, pre koho. Fond, ktorý si pán Ivan vybral nepatrí zďaleka medzi najdrahšie a "najhoršie" (porovnajte napr. TER). Na margo burzy... Budem rád, ak nám napíšete, aké poplatky by p.Ivana a iných klientov-potenciálnych investorov na burze čakali,aké minimálne sumy na obchodovanie potrebujeme,aké znalosti a vedomosti, technické zabezpečenie a aké konkrétne cenné papiere príp. fin.nástroje by ste nám odporúčali. A ako tam môžeme sporiť. Samozrejme, môžeme využiť služby obchodníkov s cennými papiermi. Tí ale tiež pokiaľ viem nepracujú zadarmo. To všetko by sme mali zvážiť.
Osobne ma teší, že sa zapájate ako skúsenejší investor do diskusie. Môj osobný názor však je taký, že nie všetko čo je dobré pre jedného, je vhodné aj pre iného investora. Myslím, že obmedziť sa iba na možnosť získania vyššieho výnosu by mohlo viesť k nemilým prekvapeniam. Na mieste p. Ivana by som volil (vzhľadom na cieľ aký má) investovanie s rozvahou. Vytvoriť si pevne úročený základ a časť sporiť cez podielové fondy sa mi vidí byť rozumným riešením.( i keď možno nie hneď tým najvýnosnejším). Osobne by som bol však radšej, keby moje deti mali priemerný výnos povedzme 6% p.a. a mali by prostriedky na štúdium, ako mať rok "pred cieľom" 20% a tesne pred "cieľovou páskou" stratiť veľkú časť peňazí.
Teší ma, že pomáhate rozvíjať diskusiu, ktorá nás všetkých obohatí o názory, skúsenosti a nové poznatky. Konečné rozhodnutie je vždy len na každom z nás.
Prajem Vám príjemný deň a zaujímavé výnosy :)
Nech sa Vám darí.
S pozdravom
Ľ.Halász
mBank

mizerny servis, zablokoval sa mi internetovy pristup a cez telefon mi ten automaticky blb hlasi nespravnu kombinaciu, ako sa mam teda niekomu dovolat, nastestie mam prazdny ucet inak by ma trafil slak. chcel by som vediet ci sa s tym da volaco robit?

Zdravím Vás Ivan,
budem len rád, ak si v našich mFondoch vyberiete aj Vy nejaký ten svoj.
Vaše uvažovanie a snahu pripraviť svojim deťom kapitál na štúdium úprimne oceňujem.
Držím Vám palce a verím, že Vaše úsilie sa Vám vyplatí.
S pozdravom
Ľubo Halász
mBank

Odkedy vymazujete príspevky, ktoré sa vám nepáčia hoci, neobsahujú ani nejaké neslušné slová ??

... vlastne som to asi nepochopil, ešte aj ten bLOG je PR aktivita. Tak potom je to jasné.

Bohuš

Pamätajte, že investovanie do fondov je skôr beh na dlhšie trate (minimálne rok) a nie denné online obchodovanie ako na Wall street. To je skôr špekulácia.

...pán Halász, to akože investovanie do fondov nie je špekulácia ??? No ja by som povedal, že je ale ROZDIEL je iba v tom, KEDY realizujete.
==
Pre investičný úspech v prípade podielových fondov je prvoradá predovšetkým strategická alokácia (vhodné rozdelenie sumy peňazí do jednotlivých druhov fondov). Tá zvyšuje štatistickú pravdepodobnosť dosiahnutia cieľa až na 94%. Ďalším predpokladom úspechu je vhodne nastavený investičný horizont. Opak sa môže, no nemusí, vyplatiť. A to najmä vtedy, ak investor nemá vytvorenú inú rezervu.

.... podľa mňa nakoľko fondy nemôžu zarábať na poklese, tak pre INVESTIĆNÝ ÚSPECH v prípade podielových fondov je prvoradé, aby bol býči trh, lebo fondy sa zhodnocujú VÝLUČNE IBA VTEDY, ak trhy rastú !!! Takže môžete mať zaalokované hocikde, ak ste v DOWN TRENDE, tak len prerábate.

... investičný horizont je ďalšie nepríjemné dezinformovanie. Podľa mňa KEDY realizujem nezávisí od toho, že si poviem, že o 5 rokov, pretože neviem ako budú trhy vyzerať ani o týždeň, nie to o 5 rokov, ale od toho, aký JE POTENCIÁL nie fondu, ale AKCIÍ nakúpených p. portfólio manažérom.


Ale nakoľko si myslím, že obaja vieme, že tento článok tentoraz nebol o investovaní (pozorný čitateľ pochopil), záverom by som dodal, skutočne by bolo príjemné si prečítať už niečo poriadne k investovaniu do podielových fondov. Niečo s fundamentálny základom.

"Z racionálneho hľadiska teda nevidím dôvod, prečo by som si mal v prípade, že mám dostatočný čas voľné peniaze (10 rokov a viac) vyberať konzervatívnu stratégiu, ktorá mala síce nízky max. pokles - pre väčšinu investorov akceptovateľný, avšak dlhodobo dosahuje nižší výnos. Ak si totiž vyberiem rizikovejšiu stratégiu (samozrejme myslím dobre diverzifikovanú stratégiu) a odignorujem akýkoľvek pokles v priebehu môjho investičného horizontu, potom by som mal na konci obdobia dosiahnuť atraktívnejšie zhodnotenie (zarobiť viac peňazí) ako pri konzervatívnej stratégii."
citat z clanku: "Emočný valec" (autor: Richard Šimulčík)
http://blogy.etrend.sk/in...

Mily Ivan,

nie som bankár, ani finančný poradca, ale som presvedčený, že neinvestujete rozumne.
Investujete dlhodobo, na aspoň 10 rokov. V takomto prípade by som vám odporučil investovat na burze cenných papierov. Verte my, za 10 rokov dosiahnete slušné výnosi.
Fond, do ktorého investujete má vysoké poplatky, a mizerné výnosi.
Vstupný poplatok: 3,0 %
Správcovský poplatok: 1,2 % p.a.

Otazka pre pána Halásza:
Kedy zavedie mBank aj cezhranicny platobny styk ?

OK, vdaka za odpoved p.Halasz.
Vidim, ze aj vy pripravujete nejake mFondy, tak si pockam na to a potom sa uvidi.
Viete, som priemerne zarabajuci clovek, nekradnem a neprivatizujem a co usetrim tak to neprepijem ale chcem niekde investovat, nech deti mozu v buducnosti za to studovat.
Takze prajem pekny den a tesim sa na vase dalsie blogy.
:-)

Ivan

Zdravim Vas Ivan,
v prvom rade by som rad ocenil Vase rozhodnutie detom sporit. Pri dlhodobejsom casovom horizonte sa Vam to s najvacsou pravdepodobnostou oplati, aj preto by som Vam odporucal v sporeni pokracovat. Ako som uz spominal, odporucal by som vsak sporit do viac ako len jedneho fondu. Stanovte si ciel sporenia a jeho dobu. Ku koncu sporenia (cca 3 roky) Vam odporucam "stabilizovat" vase penize presunom do konzervativnejsich fondov alebo na sporiaci ucet. Dolezite je, aby ste dosahovali zhodnotenie aspon na urovni inflacie, v idealnom pripade ju samozrejme porazali. Netreba zabudat ani na danove zatazenie. To, ze vas fond poklesol vyuzite na nakup podielov za vyhodnejsi kurz.
Dakujem Vam aj v mene kolegov za Vase uznanie i za to, ze nam drzite palce :)
Prajem Vam prijemny deň.
S pozdravom
Ľubo Halász
mBank

Dakujem p.Halasz za odpoved.
Mam 2 male deti a na kazde mam otvoreny jeden GAFF a pravidelne im tam posielam 500,-Sk/mesiac. Cize nie som ziaden velky investor. :-) Vstup i vystup je 0,- Sk ak budem pravidelne vkladat 3 roky. Na zaciatku to bol vynos az 10% no teraz sa mi daleko viac oplati eMAX (3,7 %), co aj vyuzivam. Ale zase to neberiem tragicky, clovek sa uci cely zivot. :-)
Mozno bude zaujive vydrzat tie 3 roky (este mam 2 roky pred sebou) mozno to stupne. Jasne ze akciove fondy sa oplatia na dlhsiu dobu.
Prajem pekny den a vela spokojnych klientov. Patrim k nim. :-)
Este by ste mohli spojazdnit Newsletter, na ktory sa velmi tesim.
Drzim palce.

Ivan

Aj by som sa pridal k diskusii, napr. k téme ide o , princíp, princíp je ale v tom, že napriek tomu, že som si ešte 29.4.2008 dával elektronicky žiadosť o založenie konta, dodnes sa ani viacerým urgenciám na m banku, ani na kuriérsku službu remax nič neudialo. Takže ide o princíp, alebo nie? Alebo: v čom je problém? Neviem a už ani neriešim, viem iba toto: dôveryhodnosť k tomuto projektu u mňa nedosahuje ani minimálnu hodnotu. Páni z m banky, nezamyslíte sa nad sebou a svojim predmetom podnikania, keď takto vybavujete svojim klientom to, čo ste im sami nasľubovali? Keby som ja takto vybavoval svojich klientov, tak už by som ich ani nemal, lebo by boli asi niekde inde, keď nie vo večných lovištiach. Mimochodom, podnikám v zdravotníctve. Takže bye bye, milá m banka, tak ako som to písal v jednom z e mailov pri urgenciách, využijem radšej niektorú inú z množiny bánk, pôsobiacich na Slovensku.

Dobrý deň Ivan,
veľmi pekne Vám ďakujem za uznanie, potešilo :)
Pravdepodobne sledujete vývoj na finančnom trhu a zrejme ste postrehli aj tzv. "krízu" na finančných trhoch, ktorá mala a má dopad aj na podielové fondy. Ide o jav, ktorý na jednej strane môžeme vnímať ako niečo negatívne, keďže hodnota Vašich podielov klesla, no na druhej strane Vám ponúka možnosť nakúpiť podiely fondu za výhodnejší kurz, čo Vám prinesie efekt vyššieho výnosu v budúcnosti. Nepoznám presne Váš cieľ, ani frekvenciu, s akou vkladáte svoje peniaze do fondu. Nepoznám ani Váš sklon k riziku. Ak máte v úmysle dlhodobejšie a pravidelne vkladať svoje prostriedky do fondov, využite pokles na nákup podielov. Odporúčal by som Vám využiť na splnenie cieľov aj viac ako len jeden fond. (napr. 3 fondy s rôznymi stratégiami ). Zvážte pri výbere ich zameranie,menu (kurzové riziko) a poplatky (najmä vstupné a za správu).Len pripomeniem, investujte pravidelne.
Ak máte záujem o upresnenie, napíšte, rád Vám odpoviem.
Prajem Vám veľa úspechov :)
S pozdravom
Ľubo Halász
mBank

Dakujem za super clanok p.Halasz.Velmi pekne ste to vysvetlili.Co si myslite o GAFF? Globalny akciovy fond fondov od Sl.Spor.
Uz druhy rok tam vkladam ale islo to prudko dole.
Este raz dakujem a prajem pekny den.