späť

Prvá platobná karta u nás

Vôbec prvá „vernostná úverová karta“ zašušťala už v roku 1914. Áno, zašušťala – v prvej polovici 20. storočia boli karty z papiera, neskôr z plechu. A zatiaľ čo v 50. rokoch už vo svete používali platobné karty desiatky tisíc klientov, v Československu prebehla prvá platba kartou až v roku 1968.

Išlo o produkt spoločnosti Diners Club, ktorá s nápadom kreditných kariet v roku 1950 prišla. Istý americký turista si vraj 24. októbra kupoval letenky do Havany pomocou Diners Club Card – aspoň to tvrdí spoločnosť Diners Club na svojej českej facebookovej stránke. Jediným sprostredkovateľom takej platby vtedy bola cestovná kancelária ČEDOK. Pre vybavenie bolo treba telefonické overenie transakcie, takže celá záležitosť trvala pekných pár minút.

Až rok pred revolúciou vydala Živnostenská banka, n. p. prvú plastovú platobnú kartu u nás, resp. dispozičnú kartu k Tuzexovým účtom. Niektorí z vás s ňou možno spravovali svoje bony. Výber hotovosti z off-line bankomatu bol možný prvýkrát v roku 1989 vďaka sporiteľňovým kartám Slovenskej štátnej sporiteľne a Českej štátnej sporiteľne.

V 90-tych rokoch už to šlo rýchlo a v roku 2007 zahájila v SR činnosť prvá bezhotovostná banka – mBank. Dnes už môžeme platiť kartou takmer všade a do banky chodiť ani nemusíme. Nie je to úľava?
 

Použité zdroje

http://www.bankovni-karty.cz/sbk/historie-platebnich-karet-v-cr/

http://www.publikujto.cz/clanek/60/platebni-karty-aneb-maly-kousek-plastu-v-nasi-penezence

http://www.penize.cz/platebni-karty/18777-jak-dosly-platebni-karty-do-ceskych-zemi-aneb-historie-karet-plna-zajimavosti

https://www.facebook.com/DinersClubCZ/photos/a.719760278038992.1073741830.717792378235782/994162223932128/?type=1&__mref=message_bubble

 

 

tím mBank

Kategórie:

Voľný čas, Produkty

Komentár (5)

Pridať komentár

No neplatí, preto som platobnú kartu k mKontu zrušil a platiť za online nákupy budem len kartou k eMaxu, ktorá je ZATIAĽ bez poplatku za držbu. Ja sa naopak stretávam s čoraz viac e-shopmi, ktoré online platby kartou nepodporujú. Samozrejme jedná sa o e-shopy, kde sú ceny za rovnaký tovar ktorý chcem kúpiť vždy najlacnejšie ako e-shopy, kde sa síce platiť kartou dá, ale ten istý tovar je tam drahší. Čiže zvýšené náklady premietajú do cien ponúkaných tovarov na rozdiel od obchodov, kde síce platby kartou neumožňujú, ale majú väčšinou nižšie ceny a tým konkurujú "akože" výhode zaplatiť za tovar kartou online.

Odoslať správu

Máte pravdu, mea culpa. To ostatné z môjho príspevku ale stále platí.

vlado_mBank napísal(a):
> @Karolko
> Ako píšete, sme bezpoplatková banka.

Omyl! Vy nie ste bezpoplatková banka, Vy ste len nízkonákladová banka. Dávajte si pozor na výrazy, lebo môžte dostať pokutu za klamanie spotrebiteľa :)))

Odoslať správu

@Karolko
Ako píšete, sme bezpoplatková banka. Naše príjmy netvoria poplatky za vedenie účtu, predčasné splatenie úveru, založenie účtu a pod. Chod banky však niečo stojí a tieto poplatky potrebujeme nahradiť iným spôsobom - napr. aby ľudia kartou platili čo najviac. Z každej transakcie uskutočnenej našou kartou nám pripadá malá časť sumy.
Na vyhnutie sa poplatku veľa netreba - stačí používať kartu a mesačne ňou zaplatiť aspoň 20 eur. To je naozaj podmienka, ktorá sa dá splniť bez väčšej námahy.

Čo ma veľmi prekvapilo, je vaše tvrdenie, že väčšina e-shopov neakceptuje platbu kartou. Na internete nakupujem pomerne často, a márne sa snažím spomenúť si na e-shop, ktorý by platbu kartou neumožňoval. A to nejde o nákupy iba u tých najväčších hráčov, ale aj o menšie špecializované e-shopy.

Krásne, a ja idem v roku 2015 vašu platobnú kartu k mKontu zrušiť. Platiť poplatok za držbu platobnej karty, navyše v bezplatnej a nízkonákladovej internetovej banke, navyše keď aj v roku 2015 väčšina e-shopov neakceptuje (rozumej neumožňuje pre zdieračskú politiku bánk) platby kartami za internetové nákupy tak tomu sa hovorí realita...