späť

Viete, čo robí kreditku kreditkou?

"Zaplatím to kartou!" – veta, ktorú počujeme každý deň, a tak nikoho z nás neprekvapuje. Keby ste však chceli byť úplne presní a povedali “zaplatím to debetnou kartou“, je pravdepodobné, že by sa nad tým kde-kto pozastavil. Máme totiž tendenciu hovoriť všetkým kartám bez rozdielu proste kreditka. Napríklad na dovolenke v zahraničí by nás ale niekto mohol zle pochopiť. Tak sme si povedali, že nie je od veci pripomenúť si, čím sa od seba tieto karty odlišujú.

Hlavný rozdiel je ten, že s debetnou kartou čerpáte vaše vlastné peniaze, ktoré máte uložené na osobnom alebo napríklad sporiacom účte. Ak platíte kreditnou kartou, čerpáte peniaze banky, ktorá vám túto kreditnú kartu vydala. Jedná sa teda o vypožičané peniaze.

S kreditnou kartou od mBank môžete využívať bezúročné obdobia až na 54 dní ku každej platbe. Ľudsky povedané, môžete skoro dva mesiace disponovať peniazmi banky úplne zdarma. Pred uplynutím bezúročného obdobia uhradíte na úverový účet kreditnej karty nesplatený zostatok a je to. Ak nechcete myslieť na to, kedy a koľko peňazí máte na úverový účet poslať, môžete si splátky nastaviť automaticky. Potom vám nehrozí, že by ste bezúročné obdobie prekročili.

Ak kreditku využívate s rozumom, znamená to pre vás viacero plusov. Celých 54 dní totiž neplatíte žiadne úroky a peniaze od banky máte k dispozícii úplne zdarma. Občas je to na nezaplatenie. Napríklad keď sa chystáte na prázdniny a chcete mať počas dovolenky finančnú istotu. Alebo keď sa vám pokazí počítač, ktorý každý deň používate, a musíte si čo najskôr zaobstarať nový. Kreditná karta je skrátka možnosť, ako mať neustále po ruke finančnú zálohu. Vďaka nej sa nikdy nemusíte báť, že sa ocitnete vo finančnej tiesni.

Ak si chcete vybrať peniaze z bankomatu, je zas lepšie použiť kartu debetnú. S ňou u nás môžete mať až 4 výbery z bankomatov zadarmo, zatiaľ čo za výber kreditnou kartou sa platí.

Obidve karty majú spoločné jedno – vďaka nim a internetovému bankovníctvu máte dokonalý prehľad o tom, kam prúdia naše financie. Hotovosť možnosť spätnej kontroly výdavkov neponúka a odkladať od všetkého účtenky je príliš nepohodlné…
 

Kategórie:

Voľný čas, Produkty

Tagy:

mKreditka, VISA