späť

Kadiaľ tečú vaše peniaze pri platení kartou?

"Zaplatím kartou!" Túto vetu používame bežne. Niektorí z nás kvôli väčšiemu pohodliu platia kartou, kedykoľvek je to možné. Premýšľali ste ale nad tým, ako taká platba kartou vlastne prebieha? Odkiaľ, cez koho, a kam sa požadovaná finančná čiastka prenáša?

Na začiatku celého reťazca stojí banka, ktorá vám ako svojmu klientovi vydá platobnú kartu. Karta je prepojená s účtom alebo úverovým limitom v banke, a funguje ako akési elektronické prenosné médium pre peniaze. Vďaka tomu môžete bezhotovostne platiť a vyberať peniaze z bankomatu. Jednoduché. Cesta peňazí je ale o niečo zložitejšie - pripomína trochu rozprávku o kohútikovi a sliepočke.

Dajme tomu, že u obchodníka zaplatíte kartou za tovar, napríklad za tenisky:

1. Vaša banka z vášho účtu strhne požadovanú sumu a pošle ju prostredníctvom kartovej asociácie (napr. VISA, MasterCard a ďalšie) do banky obchodníka.
2. Banka obchodníka pripíše peniaze za tenisky na účet obchodníka.
3. Obchodník dostane zaplatené za nákup na účet banky, ktorá prevádzkuje jeho platobný terminál.
4. Môžete sa pochváliť novými teniskami.

Elektronická platba je teda pomerne zložitý tok peňazí od nakupujúceho cez vydavateľskú banku a kartovú schému až k predávajúcemu. Pre prehľadnosť si to ukážme aj na obrázku:

 

Práve preto, že peniaze za tenisky musia uraziť cestu, na ktorú by sa hodila skôr obuv na hory, môže sa finančná čiastka za tovar alebo službu strhnúť z účtu až niekoľko dní po reálnom nákupe. Majte to teda na pamäti pri kontrole platobnej histórie v internetovom bankovníctve, vyhnete sa tak zbytočnému zdeseniu, že vám vysnívaný tovar nepríde, pretože ste nezaplatili :-)

Doba, za ktorú sa zaúčtujú transakcie platobnou kartou, môže byť až 7, v prípade platieb na internete dokonca až 14 dní - predovšetkým v prípade zahraničných transakcií, kedy chvíľku trvá, než sa do banky dostanú všetky informácie potrebné k finálnemu odoslaniu platby. Ak ste si teda obľúbili online nakupovanie zo zahraničia, počítajte s možným oneskorením. Svet je veľký a aj financiám dá cesta okolo neho zabrať :-)

Ako prebieha taký nákup v e-shope vám nakreslila naša virtuálna expertka, ktorá by nakupovala stále, keby sme jej požičali kartu. Zatiaľ ju skúšame len teoreticky ;) Pomôže nám s vysvetľovaním, keďže popísať celý kolobeh oboma smermi nie je vôbec jednoduché:

Nákresy berte ako základné vysvetlenie a pre zaujímavosť. Sú totiž prípady, kedy platba absolvuje podstatne kratšiu cestu. Ak je platobná karta od rovnakej banky ako použitý platobný terminál , banka si všetko vyrieši pod vlastnou strechou a financie sa tak pripíšu podstatne menej únavným neustálym prebiehaním.

Máte pocit, že čakanie na účtenku niekedy trvá dlho ? Ale vôbec nie.

A keď už sme pri tom platobnom cestovaní - napadlo vám niekedy, čo sa deje počas tých niekoľkých sekúnd od chvíle, kedy použijete v obchode svoju platobnú kartu, až po vyjdenie účtenky z terminálu? Vy sa možno stihnete len usmiať na pokladníčku, ale autorizácia už stihla vykonať svoju cestu okolo sveta. A to v priebehu niekoľkých sekúnd.

To už je dobrý dôvod na menšiu trpezlivosti pri čakaní na bloček, čo myslíte? :-)

 

Krátke zhrnutie:

1. Pri kartovej transakcii neposielate peniaze priamo obchodníkovi, riešia si to medzi sebou vaše banky prostredníctvom kartovej asociácie.
2. Reálny prevod peňazí môže trvať aj niekoľko dní, záleží na rýchlosti všetkých zúčastnených strán (vašej banky, kartovej asociácie a banky obchodníka).
3. Zo zahraničia radšej počítajte s väčšou oneskorením.
4. Platba obchodníkovi (potvrdenie o zaplatení) však trvá len niekoľko sekúnd, a to v cudzine aj doma.

 

Slovníček pojmov:

Kartové asociácie - napr. VISA, MasterCard, American Express, Diners Club International, JCB - riadia prevádzku a účtovanie transakcií uskutočnených platobnými kartami vydanými pod ich značkou.

Vydavateľská banka (vaša banka) - banka, ktorá vám vydala platobnú (debetnú, kreditnú, elektronickú) kartu niektorej z kartových asociácií.

Banka obchodníka - banka, ktorá poskytuje platobný terminál alebo platobnú bránu obchodníkovi.
 

Kategórie:

Voľný čas, Produkty