späť

Seriál o zaujímavých a bizarných menách

Cestovateľ a IT špecialista mBank Aleš Gill už nás vo svojich článkoch vzal do Uzbekistanu, Iraku a Libanonu. Dnes sa vydáme do chaotickej spleti názvov čínskych platidiel a v Indonézii sa z nás dokonca stanú milionári vďaka obyčajnému výberu z bankomatu.

Chaos v Číne
Počas svojej návštevy Číny by som okrem klasického geografického sprievodca uvítal ešte bedeker, ktorý by ma previedol pre cudzincov neznámymi zákutiami čínskej meny. Miestne peniaze sa oficiálne nazývali rénmínbì, čo v slovenskom preklade znamená niečo ako ľudová mena. Základnou jednotkou je známy jüan. Miestni mu ale radšej hovoria kuài. Jeden jüan čiže kuài sa delí na desať jiǎo, pre ktoré ale miestni používajú skôr názov máo. A aby toho nebolo málo, tak sa jeden máo delí na desať fēn. Tieto najdrobnejšie mince sú síce v praxi v obehu, ale šanca, že sa vám skutočne dostanú do ruky, je už pomerne mizivá.
Mizivá pre mňa bola aj šanca mať v čínskej mene jasný prehľad. Predstavte si, že by sa slovenské platidlo volalo koruna, ale jej základnou jednotkou by bol toliar. Ľudia by pre neho však používali názov rubeľ. Toliar by sa navyše delil na desať strieborných, ktorým by Slováci hovorili zlaté. A tieto strieborné alebo zlaté by sa ešte ďalej delili na 10 grošov. Jednoducho chaos!

Po výbere z bankomatu milionárom

Na záver ešte jeden exkurz do juhovýchodnej Ázie. V Indonézii som dostal za päť centov približne 500 miestnych rupií. Takže za vymenených 75 eur som sa tam náhle stal milionárom. To bolo síce pekné, ale v praxi trochu nepraktické. Ako veľký problém sa totiž ukázali bankomaty, respektíve ich kapacita. Z máloktorého sa dalo vybrať viac než milión, čo bolo v prepočte spomínaných 75 eur.

Za všetko sa pri tom muselo platiť v hotovosti. Nádrž benzínu stála skoro milión, hotel stál pol milióna za jednu noc, občas som si chcel kúpiť niečo na jedenie alebo musel zaplatiť vstupné. Skrátka veľa času v Indonézii som kvôli tomu strávil pred bankomatmi a prosil ich, nech v sebe majú dostatok hotovosti. Nehľadiac na to, že množstvo peňazí, ktoré máte pri sebe, je limitované objemom vašej peňaženky. Maximum tej mojej bolo dvadsať päťdesiattisícoviek, takže som si rovnako nemohol vybrať viac, jedine že by som chcel peniaze nosiť miesto v peňaženke v batohu.
A aké z toho plynie poučenie? Nabudúce si so sebou vezmem viac dolárov a ušetrím si tým pár desiatok výberov z bankomatu.
 

Tagy:

mena