späť

Negramotnosť

Matúš bol veľmi slabý v matematike. Ledva prešiel z ročníka do ročníka a jeho učiteľ mu stále vravieval, že z neho nič nebude. Po 20 rokoch sa stretli. Pán učiteľ stále učil matematiku, Matúš vlastnil 2 obchodné ovocinárske firmy a bol z neho milionár. Učiteľ neveril vlastným ušiam.
„Matúš, ako si o dokázal ?“ To viete, pán učiteľ, je to tak jednoduché...Na začiatku som kúpil jablko za 2 koruny predal ho za 4 koruny. No a tie 2% zisku zo mňa postupne urobilo milionára....

Kiež by sme všetci boli takto finančne (ne)gramotní, že ? .. Bohužiaľ, realita je iná. Takmer denne v správach sledujeme, ako nejaký podvodník získal od dôverčivých ľudí peniaze, ako ľudia podpisujú absurdné zmluvy len aby získali pár tisíc na vianočné darčeky a prichádzajú o strechu nad hlavou. Podpisujú zmluvy, ktoré nečítali a ak aj áno, nerozumeli im. Je to smutné a tragické zároveň. Ak sa aj u nás objaví „poradca“, podpíšeme hocičo.
Na školách sa učíme logaritmy, exponenciálne funkcie, rody, pády, ...
Neučíme sa, ako si spravovať financie, ako sa starať o dieťa. Preberáme naučené a zabehnuté scenáre života...dobre sa učiť, získať dobré zamestnanie, zobrať si hypotéku, oženiť sa, vydať sa a nejako to doklepnúť do dôchodku. Sťažovať sa na nedostatok peňazí je dnes „in“. Podobne ako nadávať na finančné inštitúcie, na úrady, vládu. Predošlú, súčasnú a pravdepodobne i tú budúcu. Možno často právom. Pravdepodobne väčšina z nás nemá veľkú šancu zmeniť zabehnuté obchodné systémy, klamlivé reklamy, nekvalitné produkty.
Na druhej strane, čo sme my urobili pre to, aby sme sa my sami zmenili, aby sme tieto produkty nekupovali, systémy nepodporovali, reklamám nenaleteli ? Koľko kníh sme prečítali ? S koľkými ľuďmi sme boli ochotní sa poradiť ? Koľko seminárov sme si boli ochotní zaplatiť, aby nás to posunulo dopredu ? (Tým nemyslím semináre istých „poradenských“ firiem).
Začína sa viac hovoriť o finančnej negramotnosti. O potrebe riešiť ju. Zaoberá sa tým dokonca aj EÚ a rieši to, i keď na výsledky si ešte budeme musieť „chvíľu“ počkať. Že sa to práve nás netýka ? Že je to skôr problém tých „chudobnejších?“
Nuž, za „dôkazmi“, že je to problém väčšiny z nás netreba chodiť ďaleko. Investovanie 100 000 s cieľom zhodnotenia peňazí do kapitálovej poistky na 5 rokov len preto, lebo mi to poradili, investovanie do akcií na 2 roky, výber z fondov, keď sú -20%, úvery od nebankoviek za RPMN 100% a viac, platenie poplatkov už len preto, že stlačím kľučku na dverách pobočky banky. Možno si povieme, čo my s tým už môžeme robiť ? Veľa. Začnime od seba, napríklad tým, že si dáme námahu informovať sa, nespoliehať sa len na jeden informačný zdroj. Že si každý týždeň rozšírime svoje finančné vzdelanie. Tým nemyslím rôzne vzorce či náročné poučky, skôr mám na mysli základné princípy fungovania finančných produktov a finančných inštitúcií. Že si nechám vysvetliť produkt a nebudem sa báť klásť aj nepríjemné otázky, veď ide o naše peniaze !

Čokoľvek urobíme so svojimi financiami dnes, ukáže sa to v budúcnosti. Prevezmime zodpovednosť za svoj život, i ten finančný. Ak to neurobíme, budúcnosť s nami zúčtuje. Dnes možno tých peňazí nie je mnoho, nikde však nie je napísané, že to tak musí byť aj o 5 či 7 rokov. Je to o rozhodnutí....našom rozhodnutí. Dnešnom rozhodnutí...Stará múdrosť hovorí, že ak budeme stále robiť to isté, aj výsledky budú tie isté, ako boli. Ak budeme siať pšenicu, vzíde pšenica. My však stále snívame o zlatých klasoch.

Ľubo Halász
Sales Investment Funds Specialist

mBank

Kategórie:

Produkty

Komentár (8)

Pridať komentár

Ak Mimo naozaj predal, a teraz nakupuje, asi si trhá vlasy. A to si predtým prečítal tento príspevok :-) To je mi ale odborník. Nakupujem vtedy, keď sa odráža od dna, prípadne na dôchodok si sporím pravidelne každý mesiac rovnakú sumu, nech sa deje, čo sa deje (ak teda nie je zrovna hyperinflácia).

Milý Mimo, dúfam, že si sa už poučil :-) Koľko Ťa to stálo, získanie takejto gramotnosti?

Pekny, dobre napisany clanok, ale ohladne investicii do fondov by som pockal
aspon do roku 2010 a teraz vybral aj ked su -20%.Tato kriza sa len
tak nerozchodi.

S pozdravom
Mimo421sk

Pozdravujem Vás Ivan,
ďakujem Vám za milé slová. Teší ma, že Vám i ostatným našim klientom a čitateľom môžem aspoň takto pomôcť či Vás povzbudiť.
Prajem Vám veľa zdaru, vytrvalosti pri napĺňaní Vašich cieľov a prajem Vám i vašej rodine jeseň bez chrípky či iných chorôb :)
Ľubo Halász

Vazeny p.Halasz, opat vynikajuci clanok.A to ze si beriem vase slova k srdcu (vase 2 clanky o sporeni) svedci i to, ze tento mesiac len co mi dosla vyplata a zbadal som ju na ucte tak som hned poslal 10€ na eMax. S tym, ze sa ich dotknem az v pripade max. nudze. samozrejme, ze to planujem robit kazdy mesiac a ciastku postupne zvysovat. Este raz vdaka za super Blog.

Maverick,
možno skúste predávať jablká s 2% - ným ziskom :) Ale nie, žartujem...
Vraví sa, že radiť iným je to najľahšie...:) Už to, že chcete niečo zmeniť je veľmi pozitívne. Myslím, že každý vo vnútri pozná tú svoju cestu, len sa niekedy neodváži po nej priamo kráčať. V tejto súvislosti ma inšpiroval jeden z výrokov W.Buffetta, ktorý povedal, že robiť niečo, čo sa nám nepáči a odkladať zmenu do budúcna a na neurčito, je ako nechávať si sex na starobu :) Samozrejme, každý z nás je v inej situácii. Nie všetko je také jednoduché, že ? :)
Veľmi vám držím palce, aby sa vám darilo,aby ste našli spôsob, ako naplniť vaše ciele. Nech sa vám darí.Nielen v oblasti financií.
Pekný deň praje
Ľubo H.
mBank

Dobrý deň Peter a maverick,
ďakujem vám aj v mene kolegov za podporu. Je pre nás tou najlepšou motiváciou pracovať na vylepšení vašej banky.
Nech sa vám darí.
Príjemný deň praje
Ľubo H. a tím mBank

Lubo mas uplnu pravdu. Sme uz v modernej dobe, kde existuje silna konkurencia a staci, aby clovek otvoril oci a spomedzi velkej konkurencie si vybral to najlepsie. Dnesna doba je taka. Nebankovka alebo nejaka fin. istitucia urobi chybu a doplati na to prosti negramotni lud. Hned je tvorena negativna reklama a ta sa siri 100 nasobne viac. Chcem len podotknut tu vec, ze klient sa pomalsie dozveda o dobrych veciach, ktore su na sucasnom trhu. Slovensky narod je velmi pasivny, zvyknuty na poplatky, ktore nemusi platit. Klient by si mal v dnesnej dobe uvedomit, ye banku si vybera on, on jej zveruje vkady a preto ma dostat nejake vyhody. Nejaky ten standardny balik za 0SK/EUR. No mBANK je prene to, kde to klient moze najst. Ale pre jeho pasivitu si plati. Jedna vec je hovorit a nadavat o nespokojnosti v danej banke , druha vec je cin. A ktomu sa musi klient dopracovat sam racionalnou strankou. My sikovnejsi ho vieme usmernit a pomoct mu. A klient sa boji pytat. boji sa stretnut, porozpravat sa neutralne. Vsak su to informacie, ktore mu neuskodia ale pomozu v jeho vedomostiach.

Dobrý deň p. Halász.

Pekne ste to napísali. Veľmi pekne. Hlavne ked som si dnes zrátal, ako som na tom s financiami.
Kurnik, poradte kde začať, a s čím.
Vdaka.