späť

Hotovosť, alebo platobná karta?

Keď mám v peňaženke hotovosť, mám lepší prehľad, koľko som minul. Drobné si môžem doma šetriť do šporkasy. Platobnú kartu mi niekto ukradne a bude s ňou platiť, ako sa mu zapáči. To sú obľúbené povery ortodoxných vyznávačov hotovosti. My s nimi ale nemôžeme súhlasiť.

Nechcem zbytočne míňať

Na začiatku týždňa si vyzdvihnem z bankomatu určitý obnos a do nedele si s ním vystačím - určite máte vo svojom okolí niekoho, kto sa snaží obmedziť zbytočné výdavky rovnakým staromódnym spôsobom. Zvyčajne to ale aj tak veľmi nefunguje, pretože nie je nijak ťažké si kedykoľvek počas týždňa vybrať ďalšiu čiastku navyše. Je oveľa pohodlnejšie používať platobnú kartu a nastaviť si na nej limity. Teda maximálnu sumu, ktorú chcete za deň a mesiac minúť. Čo sa efektivity sporenia týka, vyjde to narovnako.

Drobné si môžem hádzať do šporkasy

Ďalší obľúbený spôsob, ako sa niektorí snažia šetriť, je hádzanie drobných mincí do šporkasy alebo napríklad do fľaše od uhoriek. Čo si budeme nahovárať - väčšina ľudí ich aj tak vyberie skôr, ako v nich nazbiera nejakú dôstojnejšiu sumu. Oveľa účinnejšie je poslať si rovno časť výplaty na sporiaci účet alebo si drobné sumy sporiť pri každej transakciu platobnou kartou.

S hotovosťou presne vidím, koľko som minul

Vďaka mobilnej aplikácii má dnes človek neustále prehľad o tom, koľko a hlavne za čo minul. V porovnaní s tým je schovávanie účtov v peňaženke celkom nepraktické. Nehľadiac na fakt, že niektorý z účtov môže človek ľahko postrácať a kontrola výdavkov mu potom vôbec nevychádza.
O zabudnutých výberoch z bankomatu nehovoriac.

Kartu mi niekto ukradne a potom s ňou bude všade platiť


Tým sa dostávame späť k bodu jedna - nastavenie limitov. Ak si nastavíte maximálny denný limit, ten deň s vašou kartou proste nikto neminie viac. Nehľadiac na to, že platobnú kartu si môžete okamžite zablokovať. Ak však máte pri sebe väčší obnos v hotovosti a prídete o neho, môže taká strata citeľne zabolieť. Stratenú peňaženku s hotovosťou nezablokujete ani nezabránite zlodejovi, aby vám z 500 eur ukradol maximálne päťdesiat.
 

Kategórie:

Aktuality, Produkty