späť

Príbehy ľudí, ktorí prežili americký sen

Šanca na to, že človek z nižších sociálnych vrstiev rozprávkovo zbohatne, je podľa sociologických štúdií v podstate nulová. Existujú ale výnimky, ktoré potvrdzujú pravidlo. Kto prežil americký sen v skutočnom živote? Napríklad umelec so slovenskými koreňmi Andy Warhol, rodák zo zapadnutej rakúskej dedinky Arnold Schwarzenegger, alebo americký podnikateľ Henry Ford.


Andy Warhol
Jeden z najslávnejších umelcov všetkých čias sa narodil v chudobnej prisťahovaleckej rodine. Jeho rodičia pochádzali z východoslovenskej dedinky Miková a svoje tri deti vychovávali v Pittsburghu v malom dvojizbovom byte. Ekonomickú situáciu rodiny dobre ilustruje historka o tom, že Andy so svojimi súrodencami chodili hľadať sklenené fľaše od limonád, aby za ne v obchode dostali dva centy, čo pre nich vtedy boli ohromné peniaze.


Z tvorca inzerátov a reklám sa Warhol vďaka svojmu nadaniu dokázal vypracovať na svetoznámeho umelca a jeho diela sa dnes predávajú za milióny dolárov. Napríklad jeho obraz fľaše od Coca Coly, ktorá mu možno pripomínala časy, kedy za ňu dostával dva centy, sa pred šiestimi rokmi vydražil za 35 miliónov dolárov.


Arnold Schwarzenegger

Hollywoodska star a niekdajší guvernér Kalifornie pochádzal zo skromných pomerov zapadnutej rakúskej dedinky. Ako ostatní chlapci z okolia hral v detstve futbal, ale v pätnástich rokoch prepadol kulturistike. Mal pre ňu dobré predpoklady a hlavne mal pevnú vôľu. V roku 1966 si Schwarzeneggera na súťaži všimol jeden z porotcov Charles Bennett a ponúkol mu, že ho bude trénovať. Pretože mladý Rakúšan vtedy nemal žiadne peniaze, nechal ho Bennett zadarmo bývať v Londýne vo svojom dome. Tréning sa vyplatil a Arnold obsadil v roku 1967 prvé miesto v najprestížnejšej kulturistickej súťaži Mr. Universe.


V roku 1970 získal prvú hereckú úlohu a jeho kariéra v USA odvtedy nabrala raketové obrátky. Keď v roku 2003 oznámil, že bude kandidovať na guvernéra, zdalo sa to mnohým ľuďom neuveriteľné, že by mohol zvíťaziť. Avšak jeho americký sen pokračoval a bol guvernérom najľudnatejšieho štátu USA počas dvoch funkčných období.


Henry Ford

Slávny americký podnikateľ mal byť podľa predstáv svojho otca farmárom. V šestnástich rokoch sa ale rozhodol odísť z domu a ísť si za svojím snom, čo bolo konštruovanie benzínových motorov a stavba vlastného automobilu. Pracoval ako zámočník a následne ako opravár parných strojov, avšak po večeroch sa venoval svojmu koníčku. Jeho prvá vlastná firma na výrobu áut s názvom Detroit Automobile Company skrachovala. Ford sa ale nevzdal a o niekoľko rokov neskôr založil s minimálnym kapitálom ďalšiu spoločnosť.


Fordovým cieľom bolo vyrábať lacné a kvalitné autá, ktoré si môže dovoliť každý. S touto myšlienkou mal obrovský úspech a za dvadsaťpäť rokov od založenia firmy ovládal Ford viac ako 50% amerického trhu s autami.


Oprah Winfrey
Žien, ktoré si splnili americký sen v praxi, je o poznanie menej ako mužov. Jednou z tých najznámejších je americká moderátorka, ktorá sa svojou usilovnosťou a šikovnosťou vypracovala z úplného dna. Oprah sa narodila slobodnej dospievajúci matke, ktorá pracovala ako slúžka. Prvých šesť rokov života sa o Oprah starala hlavne babička a po internete kolujú historky o tom, že jej finančná situácia bola taká zlá, že malá Oprah občas musela nosiť neforemné šaty ušité z vriec od zemiakov, kvôli ktorým sa jej ostatné deti smiali.
Na strednej škole sa ale ukázal jej rečnícky talent a vďaka víťazstvu v prestížnej rečnícke súťaži získala štipendium na univerzite v Tennessee. Z lokálnej televízie sa čoskoro dostala do celoštátneho vysielania a dnes je považovaná za jednu z najvplyvnejších a najbohatších mediálnych osobností na svete.
 

Kategórie:

Aktuality, Produkty