späť

Schvaľovanie hypotekárneho úveru v 10 krokoch

Slováci sa vo vlastnom bývaní obzvlášť vyžívajú, viac ako iné európske národy. Veľa z vás už hypotéku má a vyzná sa. Ak pôžičku na bývanie ešte len zvažujete, radi vás necháme nahliadnuť do zákulisia jej schvaľovacieho procesu v našej banke.

mHypotéku si môžete vziať na rodinný dom či byt, celoročne obývateľnú nehnuteľnosť pre vašu osobnú rekreáciu alebo stavebný pozemok. Poskytujeme aj americkú hypotéku, a to s najnižšou úrokovou sadzbou zo všetkých našich úverových produktov. Ponúkame ju plnoletým ľuďom spôsobilým na právne úkony. Môžete o ňu požiadať sami, ako pár, dokonca ako štvorica, každý žiadateľ ale musí mať stály zdroj príjmov. Ak spĺňate tieto podmienky, neváhajte pristúpiť k prvému z nasledujúcich desiatich krokov.

1. Kontakt

Vyhľadajte nášho poradcu a dohodnite si s ním schôdzku. Spoločne najlepšie zistíte, ktorý produkt je pre vás najvhodnejší. Na základe toho potom náš špecialista pripraví ponuku presne pre vás vrátane kalkulácie. Predbežný výpočet môžete vykonať aj sami na kalkulačke hypotéky na našom webe.


2. Spísanie žiadosti, vyhodnotenie registrov

Ak máte vybrané, náš zamestnanec s vami spíše žiadosť o úver. Keď bude poznať vaše osobné údaje, skontroluje, či nemáte taký záznam v registri, ktorý by poskytnutiu pôžičky bránil. Pozeráme do registrov SBCB, NBCB a Solus. Záznam sám o sebe ešte nie je dôvodom na zamietnutie hypotekárneho úveru, vašu žiadosť hodnotíme komplexne a rozhodujeme sa aj podľa ďalších faktorov!

3. Zhromaždenie dokumentov

Zmluvu samozrejme nemôžeme vyčarovať len tak zo vzduchu - potrebujeme od vás niekoľko základných informácií, podľa ktorých nastavíme výšku úroku a pripravíme splátkový kalendár. V predchádzajúcich dvoch bodoch sme sa dozvedeli, za akým účelom si hypotéku chcete brať (v prípade, že žiadate o účelovú), ujasnili si, či si hypotéku vezmete sami, alebo spolu s niekým ďalším, aké sú vaše príjmy a záväzky, akú hodnotu má nehnuteľnosť, ktorou budete ručiť, akú výšku hypotekárneho úveru si predstavujete a tak ďalej. Na základe tohto všetkého vám oznámime, aké dokumenty potrebujeme, aby sme mohli hypotekárny úver schváliť. Vybavenie týchto záležitostí vám zaberie zhruba jeden týždeň.

4. Schvaľovanie úveru

Po dodaní potrebných papierov dajú naši experti hlavy dohromady. Záleží od účelu úveru, ale zvyčajne do týždňa vyhodnotia vašu konkrétnu situáciu, navrhnú podmienky, na základe ktorých vám hypotéku poskytneme, a podľa toho pripravia zmluvu.

5. Zoznámenie sa so schválenými parametrami

Samozrejme vás zoznámia so všetkými podstatnými skutočnosťami uvedenými v zmluve a dajú vám čas na jej preštudovanie. Ak s niečím nebudete súhlasiť, môžeme ešte spoločne skúsiť nájsť kompromis.


6. Podpis dokumentu

Až keď sa zhodneme na finálnom znení zmluvy o vašej hypotéke, spoločne ju podpíšeme.

7. Vinkulácia poistného plnenia a vloženie záložnej zmluvy na kataster

Samotná zmluva medzi bankou a klientom ešte nestačí. Je potrebné doladiť poistenie nehnuteľnosti a zvečniť našu dohodu na katastri nehnuteľností. Ako vinkulačné formuláre, tak aj záložné zmluvy pre vklad, teda určené pre kataster nehnuteľností, od nás samozrejme dostanete. Stačí ich len doniesť na katastrálny úrad a do vašej poisťovne.

8. Odovzdanie podkladov

Blížime sa ku koncu - je čas doniesť do banky všetky podklady potrebné pre čerpanie hypotéky, na ktorých sme sa dohodli a zapojili ich do zmluvy.

9. Čerpanie úveru

Najpríjemnejšou časťou celého procesu, ktorý spolu navyše vykonáme úplne zadarmo, je okamih, kedy peniaze zacinkajú na konte. Alebo skôr zapípajú, ak máte nastavené notifikácie. V zmluve sa uvádza, či budete peniaze čerpať jednorazovo, alebo postupne. Ak ich budete čerpať postupne, vo chvíli ich úplného vyčerpania sa môže zmeniť výška splátky v súlade s vašou zmluvou.

10. Splácanie úveru

Po vybavení všetkého papierovania a vyčerpania úveru už budete len zveľaďovať svoj nový byt alebo dom a splácať poskytnutý úver. Vedenie úverového účtu pre vás bude úplne zadarmo, neúčtujeme poplatky za vedenie účtu pri žiadnom z našich produktov. Aké sú možnosti splácania úveru v mBank a ako môžete ušetriť, vám napíšeme zase nabudúce.Slovníček pojmov


Hypotéka = úver, za ktorý ručíte nehnuteľnosťou


Účelová hypotéka = je určená na konkrétny účel, obyčajne na kúpu nehnuteľnosti, výstavbu alebo refinancovanie hypotéky od inej banky, ale je možné ju použiť napríklad aj na vysporiadanie dedičských podielov


Neúčelová hypotéka = nemusíte uvádzať, za akým účelom si chcete požičať peniaze, naše neúčelové hypotekárne produkty sú investičná hypotéka (pre investíciu do nehnuteľnosti určenej na prenájom), americká hypotéka a konsolidácia iných záväzkov


Vinkulácia = obmedzenie dispozičného práva, chráni veriteľa, používa sa pri poisťovaní veci, na ktorú si dlžník požičal - veriteľ má vďaka vinkulácii právo nakladať s financiami z poistného plnenia (ak klient poctivo spláca, poistné plnenie je možné minúť na opravy nehnuteľnosti, ak nespláca, využije banka peniaze z poistky na uhradenie dlhu)


SBCB = Slovak Banking Credit Bureau, s.r.o., je prevádzkovateľ Bankového registra klientskych informácií, jej prostredníctvom si banky vymieňajú informácie o bonite a dôveryhodnosti klientov


NBCB = Non Banking Credit Bureau, zabezpečuje a odovzdáva informácie vypovedajúce o bonite, dôveryhodnosti a platobnej morálke klientov leasingových a úverových spoločností


Solus = register fyzických osôb poskytujúci informácie o dlžníkoch
 

Tagy:

mHypotéka