späť

Ako si vybrať svoj prvý účet a ako sa oň starať

Ono sa to ľahko povie, vybrať si bankové konto, ale ako spoznať to pravé, keď je človek mladý a so žiadnou bankou ešte nikdy nemal tú česť? Poradíme vám nielen na čo sa sústrediť pri výbere, ale tiež pri samotnom používaní účtu, ktorý si zvolíte.


Skôr, než začnete zo všetkých strán študovať kontá, preštudujte sami seba
O tom, či pre vás bude daný účet výhodný, rozhodujú z veľkej časti finančné zvyky, nároky a požiadavky. Každému totiž vyhovuje niečo iné. Položte si tieto otázky:


Aký budem mať mesačný príjem?
Niektoré banky zohľadňujú, koľko peňazí vám každý mesiac príde na účet, a od toho sa potom odvíjajú prípadné poplatky. Ak viete, že na váš účet príde iba vaša výplata alebo vreckové od rodičov, a že všetko spoľahlivo utratíte ešte pred koncom mesiaca, vyberte si banku, ktorá takéto obmedzenie nemá.


Koľko každý mesiac utratím v hotovosti a koľko kartou alebo prevodom?
Dnes sa dá platiť kartou takmer všade a človeku stačí mať vo vrecku len drobnú hotovosť na to najnevyhnutnejšie. Ak o sebe viete, že máte deravú hlavu a bežne strácate peňaženky, kľúče alebo telefóny, asi oceníte, keď nebudete mať celú výplatu v peňaženke. Výbery z bankomatov bývajú  podmienené – vopred si zistite, aké má ktorá banka podmienky na ich využívanie. Rovnako dôležité sú aj podmienky na využívanie platobných kariet, či už s nimi platíte v obchode alebo na internete. Niektoré inštitúcie vás za aktívne používanie karty zvýhodnia. Odchádzajúce platby do inej banky formou príkazu priamo z účtu zase niekedy bývajú spoplatnené. Ak sa takto napríklad chystáte platiť za internát, zistite si, na koľko vás tieto transakcie vyjdú.


Ako často budem chodiť do pobočky?

Pravdepodobne všetko, čo sa bude dať, vyriešite cez internet alebo telefonicky, a to aj vtedy, keď budete mať pobočku hneď za rohom. Rady jednoducho nemá nikto rád...


Tip mBank: Prečítajte si na internete recenzie na internetové bankovníctvo a mobilnú aplikáciu, cez ktoré budete svoj účet spravovať.


Pri hodnotení bankových produktov sa nezameriavajte len na študentské kontá
Skôr alebo neskôr sa budete obzerať aj po bežnom účte a ušetrí vám množstvo času, keď nebudete musieť meniť rovno celú banku. Rozhodovanie medzi viacerými výhodnými študentskými účtami alebo kontami pre mladých vám uľahčí posúdenie toho, čo vám banka môže ponúknuť v budúcnosti (hoci je jasné, že ponuka sa časom ešte môže zmeniť, stratégia a filozofia banky môže zostať rovnaká). Nezanedbávajte ani sporiace účty. V prípade nečakanej finančnej injekcie od príbuzných alebo trebárs vyplatenie úrazovej poistky sa vám budú hodiť.


Zdravé finančné návyky
Čo sa v mladosti naučíš, v starobe ako keby si našiel – veľká múdrosť. A tak sa od sporiacich produktov dostávame k rozumnému hospodáreniu s peniazmi. Skúste dodržiavať nasledujúce 3 pravidlá.


Kontrolujte, čo sa na vašom účte deje
Aspoň raz za týždeň skontrolujte históriu transakcií na svojom účte. V čase chytrých telefónov a bankových aplikácií nie je vôbec problém mrknúť sa na to každý deň. Pravidelná kontrola má hneď dve výhody: zavčasu odhalíte, že sa niekto prípadne nabúral do vášho účtu a kradne vám peniaze a zároveň si uvedomíte, za čo možno zbytočne utrácate vy sami.


Vytvárajte si finančnú rezervu

Niektorí  ľudia sa v eufórii zo svojho prvého konta alebo prvého pravidelného príjmu zabudnú krotiť, nakupujú všetko, čo sa im zapáči, a neuvedomujú si, že si tým pestujú pomerne nebezpečný zlozvyk. Začať šetriť je oveľa jednoduchšie hneď na začiatku, než po rokoch utrácania. Ak ste doteraz veľa peňazí nemali, snažte sa z navýšeného príjmu každý mesiac odložiť určitú čiastku trebárs na sporiaci účet, ktorý býva v produktovom portfóliu väčšiny bánk. Môže vás prekvapiť nejaký neplánovaný výdaj a v takom prípade je vždy lepšie siahnuť do úspor, než sa zadlžiť.


Sledujte dianie vo svojej banke
Situácia na finančnom trhu sa neustále mení a banky sa jej musia prispôsobovať. Nenechajte sa zaskočiť zmenami v podmienkach, sledujte informačné kanály svojej banky a nechajte si vysvetliť, prečo k novinkám prišlo a aké pre vás môžu mať následky.


V mBank po novom ponúkame kontá aj pre klientov mladších ako 18 rokov – pozrite si našu ponuku:

Detské kontá
 
Kontá pre mladých od 15 do 18 rokov


V prípade akýchkoľvek otázok nás neváhajte kontaktovať!