späť

Ako si vytvoriť rozpočet

Slovo rozpočet znie nejednému z nás dosť nepríjemne. Najskôr preto, v akom kontexte ho počúvame v televízii a vídame v novinách. Avšak jeho pôvodný účel je dobrý - rozpočet je pomôcka, na to nezabúdajme. Nemusíte byť milovníci financií a puntičkári, aby ste si ho mohli navrhnúť aj pre seba. Poradíme vám, ako si vyrobiť rozpočet na mieru.


Až dočítate tento článok, sadnite k stolu, vezmite ceruzku a papier a začnite si písať, ako naložíte so svojou budúci výplatou, a síce v 5 bodoch.


1) Stanovte si ciele

Teraz nemáme na mysli ciele ako luxusné auto, krytý bazén alebo kabelku Louis Vuitton, vašou ďalšou finančnou destináciou sa stanú nové návyky: dať si bokom na dôchodok/prihodiť do fondu na nečakané výdavky/zaplatiť splátky/uhradiť dlh na kreditnej karte... To by mali byť vaše prvé výdavky ihneď potom, čo dostanete výplatu.


2) Spíšte si, za čo najviac míňate
S tým vám pomôže napríklad prehľad histórie transakcií a Správca financií v internetovom bankovníctve. Sústreďte sa nielen na to, kam svoje peniaze posielate, ale zároveň, o aké sumy ide. Začnite si schovávať aj účty za platby v hotovosti a budúci mesiac upravte svoj rozpočet aj podľa nich. (S platbami kartou to je samozrejme jednoduchšie.) Väčšie jednorazové výdavky, ako napríklad za dovolenku, si vydeľte 12 a do mesačného rozpočtu zahrňte len dvanástinu celkovej sumy. Výsledok potom rozdeľte do dvoch kategórií: nevyhnutné (účty, doprava ...) a dobrovoľné (jedlo, zábava ...).


3) Vypočítajte si čistý príjem

Pripočítajte k svojej čistej mzde aj ďalšie zdroje financií, napríklad príspevky od štátu, štipendiá, výplatu partnera, pokiaľ s ňou môžete počítať, atď.


4) Čiastku, ktorú týmto súčtom dostanete, porovnajte so svojimi výdavkami
Ak míňate viac, než "zarábate", je to problém. Ak míňate rovnako, je to celkom nezodpovedné. Starostlivo si prezrite kategórii dobrovoľných výdavkov a vyberte si jednu alebo dve veci, ktoré si dokážete dopriavať menej často. Na ich obmedzovanie sa nasledujúci mesiac sústreďte.


5) Prispôsobte si rozpočet na mieru!
Ak ste kvôli svojmu novému rozpočtu prežili fakt nepríjemný mesiac, zmeňte ho. Žijeme len raz. Skúste si z kategórie dobrovoľné vybrať iné dve položky, bez ktorých sa zaobídete, a užite si tie, ktoré vám posledný mesiac tak chýbali. Hlavne nevzdávajte svoj rozpočet ako taký! Rozhodne si prečítajte náš článok 5 dôvodov, prečo sa nám nedarí šetriť peniaze.


Rozpočty nie sú zase taká nepríjemná vec - to najhoršie, čo sa vám s nimi môže prihodiť, je, že sa začnete sami seba pýtať, prečo ste si celú tú dobu mysleli, ako málo peňazí máte :)
 

Kategórie:

Aktuality, Voľný čas