späť

Požičiavajte si zodpovedne, zabránite najhoršiemu

 

Nečakaná potreba pôžičky môže zaskočiť každého z nás. Dôvodov pre pôžičku môže byť mnoho. Rovnako mnoho existuje druhov pôžičiek. Preto je dôležité byť informovaný a odpovede hľadať z dôveryhodných zdrojov. Pripravili sme pre vás jednoduchý základný prehľad tipov, ktoré by ste si mali prejsť predtým, než si požičiate.

 

 

V živote nastanú situácie, ktoré sa nedajú predpovedať alebo ovplyvniť, skomplikujú nám plány a našu finančnú pripravenosť zaskočia do takej miery, že sa pôžičke nedá vyhnúť. 

Na čo je ale vhodné brať si spotrebný úver? Na to neexistuje všeobecná odpoveď, ktorá by bola platná pre všetkých. Odporúčame si ale zhodnotiť investície perspektívou tzv. rozumného financovania. Je vec, na ktorú si požičiavam nutná a má pre mňa dlhodobú hodnotu?

Napríklad dovolenka je najtypickejším príkladom krátkodobého zážitku, ktorý väčšina ľudí nijako finančne nezhodnotí. Spotrebný úver si ale môžete vziať napríklad na staré veci, ktorých údržba je veľmi drahá (kotol), alebo ich novšia verzia vám pomôže v práci (notebook), alebo ide napríklad o ekologickejšiu variantu niečoho neodmysliteľného (okná). Finančná pôžička môže doplniť rozpočet na zakúpenie auta alebo nutnú rekonštrukciu bytu. V takých prípadoch dáva pôžička zmysel.

 

 

Ako na zodpovedné požičiavanie?
Pripravili sme pre vás hlavné princípy zodpovedného požičiavania, ktoré by ste si mali prejsť pred samotnou pôžičkou a pokúsiť sa na všetky tieto body odpovedať.

 

1. VIEM, KOĽKO MA BUDE PÔŽIČKA STÁŤ
Je dôležité vedieť výšku RPMN – ročná percentuálna miera nákladov, a nielen výšku úroku. Každý dôveryhodný poskytovateľ pôžičky by mal v týchto ohľadoch komunikovať transparentne a poskytnúť tieto informácie vopred.

 

2. PODMIENKY SA NEBUDÚ MENIŤ
Dôležité sú aj záruky, ktoré vám poskytovateľ pôžičky dáva. Napríklad to, že po celú dobu budete mať fixnú úrokovú sadzbu. Tým sa zabráni navyšovaniu čiastky, ktorú zaplatíte nad rámec čiastky, ktorú si chcete požičať.

 

3. POZNÁM VŠETKY POPLATKY SPOJENÉ S PÔŽIČKOU
Úroková sadzba nie je jediným ukazovateľom výhodnosti. Porovnajte si napríklad poplatky za predčasné splatenie úveru, prípadne poplatky za zmenu na pôžičke.

 

4. TRANSPARENTNOSŤ, ŽIADNE HÁČIKY
Aj keď máte odpor k čítaniu zmlúv, v tento moment to nepodceňte. Prejdite si celú zmluvnú dokumentáciu – zmluvy, obchodné podmienky a cenník. Dajte si pozor na obvyklú formuláciu typu: „sadzba od...“, pri ktorej je dobré skontrolovať si úrokovú sadzbu na žiadosti a následne v zmluve.

 

5. REFERENCIE
Dôležité je aj to, z kadiaľ ste sa o poskytovateľovi pôžičky dozvedel/a. Z letáku? Z reklamy? Od priateľa? Nie je na škodu hľadať na internete referencie o poskytovateľovi pôžičky.

 

6. PRIPRAVTE SI PESIMISTICKÚ A OPTIMISTICKÚ VARIANTU
Je potrebné pripraviť sa aj na horšie scenáre. Nahovárať si, že sa to nemôže stať je rovnako naivné ako čakať, že si nikdy v živote nebudeme musieť požičiavať. Čo sa stane, keď mi vypadne príjem? Mám sa na koho obrátiť? Odpoveď vám dá istotu, že situáciu vo všetkých prípadoch zvládnete.

 

7. ZVÁŽTE MOŽNOSŤ POISTENIA PROTI VÝPADKU PRÍJMU
Ako sme už naznačili, myslite aj na najhoršie možné scenáre a skúste sa pred nimi ochrániť.

 

8. MAJTE PREHĽAD: Pri pôžičkách, ktorých stav môžete sledovať cez mobilné alebo internetové bankovníctvo, budete celkovo kľudnejší. Preto zohľadnite, či poskytovateľ pôžičky tieto veci umožňuje.

 

 

Ako vám môže pomôcť mBank?
 

mPôžička Plus

Táto pôžička vyhovuje ľuďom, ktorí potrebujú podporiť značne väčšou čiastkou. Dá sa totiž čerpať až do výšky 40 000 EUR. Aké sú ďalšie parametre?

  • Úroková sadzba od 5,89 % p.a. (pri zakúpení poistenia)
  • Predčasné splatenie zdarma

Reprezentatívny príklad mPôžičky Plus s poistením: úver vo výške 6 000 EUR, pevná ročná úroková sadzba 5,89 % p. a., RPMN 11,55 %, doba splatnosti 72 mesiacov, počet splátok 72, poplatky za podanie a vedenie úveru 0 EUR, poplatok za poskytnutie 0 EUR, mesačná splátka vrátane poistenia schopnosti splácať 114,13 EUR, celková suma na úhradu 8 217,36 EUR. Posledná splátka môže byť nižšia.

 

 

Refinancovanie pôžičiek

Zlúčením pôžičiek si môžete znížiť splátky

  • Bez poplatkov a bez dokladania dokumentov
  • Výška úveru až 24 000 EUR, splatnosť až 96 mesiacov
  • Úroková sadzba od 4,9 % do 15,9 % p. a. – určuje sa podľa výšky a doby splatnosti úveru

Podrobnejšie informácie vám poskytne finančný poradca priamo v mBank. Neváhajte sa zastaviť na konzultáciu.
Reprezentatívny príklad mPôžičky Plus s poistením: mPôžička Plus s poistením schopnosti splácať vo výške 10 000 EUR, úroková sadzba 4,99 % p.a., RPMN 10,43 %, doba splatnosti 96 mesiacov, počet splátok 96, poplatky za podanie a vedenie úveru 0 EUR, poplatok za poskytnutie 0 EUR, mesačná splátka vrátane poistenia schopnosti splácať 151,55 EUR, celková čiastka k úhrade 14 548,80 EUR. Výška splátky platí za predpokladu čerpania úveru 15. deň v mesiaci s prvou splátkou 15. deň mesiaca nasledujúceho a všetkých ďalších k 15. dňu v mesiaci. Posledná splátka môže byť nižšia.

 

 

tím mBank

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kategórie:

Aktuality, Produkty